Ciasto pomarańczowe
Jest, już jest ciasto pomarańczowe! Och, ach, na samą myśl i wspomnienie ciasta pomarańczowego zaczynam wzdychać. Sześć lat temu pokazywałam przepis na ciasto migdałowe, do którego też używa się całe pomarańcze, razem ze skórką. W międzyczasie wielokrotnie eksperymentowałam i zmieniałam składniki tego ciasta, co w wersji finalnej doprowadziło do powstania naszego ulubionego w domu przez wszystkich członków rodziny, ciasta pomarańczowego. Pachnie obłędnie, jest dość ciężkie, ale tak niewiarygodnie esencjonalne, że aż czasami gryząc kawałek, patrzę na niego z niedowierzaniem, że nie dodałam żadnych olejków zapachowych. Pomarańcze ze skórką wspaniale załatwiają sprawę, dodając koloru, aromatu i smaku. Wszystkie osoby spożywające nabiał swobodnie mogą zamienić tłuste mleko kokosowe na mleko krowie z dodatkiem masła. Ciasto jest pyszne w obu wersjach. Ciasto pomarańczowe lubię podawać jeszcze lekko ciepłe z wielkim kubkiem kwaśnego jogurtu sojowego, który podkreśla słodycz i świeżość tego ciasta. Ale nie musi być, nie ma konieczność, najważniejsze, żeby pojawiło się samo ciasto pomarańczowe na stole. Jest ono obowiązkowym elementem naszego codziennego menu. Za jakiś czas zaproszę was jeszcze na ciasto cytrynowe, przepyszne, chociaż dzieci najczęściej wybierają pomarańczowe, jakoś bardziej do nich przemawia smakiem i zapachem. Wtedy trzeba przygotować krem i dać sporo ozdóbek do posypania, oj zabawy nie ma końca.
Ciasto pomarańczowe
Ciasto pomarańczowe – składniki:
• 2 pomarańcze (u mnie o łącznej wadze 700 g)
• 1 szklanka cukru białego lub brązowego
• 4 szklanki mąki pszennej lub mieszanki bezglutenowej do ciast
• 150 g zmielonych orzechów nerkowca, migdałów, laskowych lub włoskich. Mogą być też ziemne, jednak trzeba je najpierw opłukać z soli i wysuszyć przed mieleniem.
• 3 czubate łyżeczki proszku do pieczenia bezglutenowego lub zwykłego
• 400 ml tłustego mleka kokosowego o zawartości tłuszczu 22% lub 300 ml mleka (krowiego lub roślinnego) + 100 g masła ewentualnie margaryny bezmlecznej
• jogurt sojowy lub krowi do podania
Ciasto pomarańczowe – przygotowanie:
1. Pomarańcze myję dokładnie, wyciera, przekrawam na cztery i wkładam dla malaksera. Rozdrabniam na papkę, razem ze skórą. Jeśli są pestki, lepiej je wcześniej wyjąć. Przekładam do miski.
2. Orzechy nerkowca mielę w młynku do kawy na proszek.
3. Do miski, w której są pomarańcze wsypuję zmielone orzechy, mąkę, cukier, proszek do pieczenia i dolewam mleko z puszki. Jeśli użyjecie mleka krowiego + masła, trzeba masło rozpuścić i wymieszać z mlekiem. Masę mieszam łyżką lub mikserem na jednolita masę.
4. Foremkę o wielkości 20 x 30 cm smaruję margaryna i wysypuję mąkę. Wykładam ciasto i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piekę około 40 minut, do czasu, gdy wbity patyczek w ciasto będzie suchy. Ciasto studzę, chociaż my lubimy zjadać ciepłe z zimnym, kwaskowatym jogurtem sojowym. Pycha!
Olga Smile napisał
Joanna – jasne :)
klucha napisał
Olgo myślisz, że mleko kokosowe własnej produkcji dałoby radę? Jakoś puszkowe mi „nie wchodzą” a to domowe też tłuste wychodzi, pytanie czy dość tłuste :)
Olga Smile napisał
klucha – spoko możesz domowe :)
Asia napisał
Zrobiłam z brązowym cukrem i orzechami włoskimi i wyszło ciemne ciasto, ech.
Chyba następnym razem spróbuję z nerkowcami i białym cukrem to może wyjdzie jasny, bo ten piękny kolor ze zdjęć jest atutem tego ciasta. Moje wizualnie niestety nie jest apetyczne.
Marzena napisał
Czy ta mieszanka bezglutenowa do ciast to konkretnej firmy czy zrobiona przez Panią? Z jakich mąk?
Olga Smile napisał
Marzena – ja robiłam z mieszanka, której już nie widzę w sprzedaży, może zatem z gotowych być Schar MIx B
Marzena napisał
Jeszcze dopytam, można samemu taki mix zrobić? Nie ufam gotowym mieszankom, zawsze jakieś dodatki są.
Anonim napisał
Witam chciałbym zrobić to ciasto jednak nie mogę używać cukru. Czy mogę je czymś innym zastąpić albo całkowicie pominąć? Czy ciasto będzie równie dobre?
Monika napisał
Pani Olgo czym zastąpić orzechy? Syn ma alergię na wszystkie rodzaje orzechów pestek maków itd. Albo zrezygnować, a wtedy co dodać za te 150 gram? Dziękuję za odpowiedź.
Olga Smile napisał
Monika – może po prostu mąkę? Albo pół na pół ją z tartą marchewką.