Ciasto szarlotka
Ta prosta szarlotka bezglutenowa i wegańska jest hitem u mnie w domu. Nie wymaga nadmiernej pracy. Narodziła się wiele lat temu, gdy byłam na diecie bezglutenowej a młodej mamie wyjątkowo chciało się zjeść coś słodkiego. Piekłam wtedy na potęgę, miałam masę pomysłów, niektóre z nich pamiętam i wykorzystuje do dziś. Nawet teraz, nie jest łatwo zjeść w cukierni ciasto bez jajek, nie mówić już o glutenie. Trzeba, więc sobie, radzić samej. Niedawno jadłam z sopockim Green Way’u szarlotkę wegańską, ale z glutenem, niemniej, tym co mogą polecam ją z całego serca, bo była bardzo smaczna. Do przygotowania mojej wegańskiej i bezglutenowej szarlotki użyłam ekologicznych płatków kukurydzianych. Staram się jak tylko mogę używać produktów bio, zwłaszcza w odniesieniu do kukurydzy, soi, orzechów, margaryny bezmlecznej, olejów i ziaren. Im więcej bio tym lepiej. Dotychczas pokazywałam przepis na szarlotkę, jabłecznik i ciasto z jabłkami. Polecam, bo wszystkie są pyszne, niemniej ten jest pierwszym bezglutenowym.
Ciasto szarlotka
Ciasto szarlotka – składniki:
- nadzienie
• 1,5 kg jabłek
• ½ szklanki brązowego cukru
• 2 łyżeczki cynamonu lub 1 łyżka cynamonu dla tych co lubią mocny jego smak.
• około 100 ml wody (więcej, jeśli jabłka są suche) - ciasto
• 6 szklanek płatków kukurydzianych
• 200 g margaryny lub masła
• 1 szklanka mąki ryżowej lub kukurydzianej (osoby jedzące gluten mogą dodać kaszy manny)
• 1 szklanka cukru brązowego
• cukier puder do posypania
Ciasto szarlotka – przepis:
1. Jabłka obieram, ścieram na tarce, dodaje do nich cukier, cynamon i wodę.
2. W misce mieszam płatki kukurydziane z roztopionym tłuszczem i cukrem. Odkładam do oddzielnej miseczki około 1/3 płatków.
3. Do 2/3 płatków dodaję mąkę i mieszam.
4. Blaszkę o wymiarach 26cm x 22cm smaruję margaryną i wysypuję kaszką kukurydzianą. Na dno wysypuję płatki kukurydziane z mąkę, układam jabłka, a na wierzch rozsypuję odłożone wcześniej płatki. Szarlotkę przykrywam folią aluminiową i wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni. Piekę około 40 minut, zdejmuję folię i piekę kolejne 20-30 minut. Podaję na ciepło, posypana cukrem pudrem, jest pyszna i pachnie wspaniale! Nie wkładam jej do lodówki na noc, stoi przykryta ściereczką na blacie kuchennym.
Foodzik napisał
Sa takie dni, gdy świat mnie zachwyca, dzięki Pani to dzisiaj – DZIĘKUJĘ!
beza napisał
bardzo fajny przepis na szarlotkę!!!
Zuza napisał
A można użyć mąki pszennej? (gluten mogę jeść, nie posiadam innej mąki a resztę składników mam i nie wiem czy kupować inną czy mogę tę wykorzystać ;))
Olga Smile napisał
Zuza – możesz :)
nanka napisał
Upiekłam dziś tą szarlotkę…hmmm… w smaku smaczna!!! Moje dzieci stwierdziły, że trochę za słodka, więc następnym razem muszę wsypać mniej cukru.
Mam jednak pytanie, co zrobić żeby ona się lepiej kroiła? Zrobiłam wszystko tak jak w przepisie.
Spód całkiem się rozsypuje :-(
Olga Smile napisał
nanka – myślę, że to kwestia soczystości jabłek. W tym tygodniu pokażę jeszcze jedną bezglutenową szarlotkę :)
Tesia napisał
Witam,wczoraj piekłam szarlotkę z tego przepisu tylko zamiast cukru brązowego dodałam biały a resztę wszystko tak jak w przepisie.Mężowi bardzo smakowała ja niestety nie jestem zadowolona- Na spodzie czuć mąkę jakby była surowa. Ciasto na ciepło rozpadał się a zimno jest troszkę lepiej. i płatki bardzo czuć tłuszczem. Proszę spróbować mi doradzić czy coś zrobiłam nie tak:)? pozdrawiam serdecznie:)
nanka napisał
Może właśnie tak, spróbuje z innymi jabłkami, choć dziś już ciasto lepiej się kroi, może po prostu musi odstać swoje :-). Czekam na kolejny przepis na szarlotkę, którą uwielbiam !!!!
Olga Smile napisał
Tesia – to zawsze jest problem soczystości jabłek. Następnym razem dolej więcej wody lub soku jabłkowego tak, aby cała masa mogła się nasączyć. To trzeba na wyczucie ocenić, nie da się niestety podać idealnych proporcji, bo każde jabłko jest inne :(
Kasia J. napisał
Witam.
Szklanka jakiej pojemności?? :) mam z tym zawsze problem w przepisach. Szklanka szklance nierówna.