CIASTO UCIERANE Z OWOCAMI
Gdy mam przygotować jakieś tradycyjne ciasto, takie jak kiedyś, to zawsze sięgam po przepisy mojej teściowej. Wspaniałej kobiety o wielkim sercu, która była mistrzynią wypieków. Mam od niej niezastąpioną teczkę ze zbiorem przepisów zapisanych na serwetkach, karteczkach, kawałkach kopert, kalendarzach i rachunkach. Moja teściowa bardzo lubiła gotowanie, organizowała wspaniałe spotkania rodzinne, kochała karmić znajomych, rodzinę i przyjaciół. Jej przepisy były takie polskie i od serca. Nie żałowała cukru, owoców, mąki. Nie są to dietetyczne wypieki tylko takie jak kiedyś, takie jakie piekło się za czasów mojego dzieciństwa, jakie pamięta mój mąż i jego koledzy, którzy zawsze wpadali na kawałek ciasta. A Ty, jakie lubisz ciasto z dawnych lat? W teczce z przepisami najwięcej jest propozycji na ciasta. Znacznie mniej na ciasteczka czy wytrawne dania. Po prostu pieczenie było jej hobby. Trzeba przyznać, że miała rękę do wypieków. Jej ciasta nigdy nie opadały i pięknie wyrastały. To właśnie w tej teczce, nie w jakiś książkach czy gazetach, znajduję zawsze przepisy tradycyjne, takie domowe, które sprawiają, że mój mąż wraca pamięcią do czasów swojego dzieciństwa. Do zapachu wypieków unoszących się z piekarnika, do lepkich rąk, do cukru pudru na twarzy. Fajne czasy, pełne beztroski, spokoju i pewności, że w życiu wszystko co dobre może nas tylko spotkać. Ciasto ucierane jest jednym z ulubionych wśród setek propozycji tradycyjnych przepisów. Występuje w kilku wersjach, bardzo podobnych jednak nie zawsze w towarzystwie owoców, często ot tak, puchate, delikatne i lekkie w konsystencji. Tylko z cukrem pudrem. U mnie pojawiło się z owocami. Na początku miałam ochotę przygotować je ze śliwkami, no ale jeszcze za wcześnie. Z truskawkami się nie zdecydowałam, bo to bardzo wodniste owoce potrafią przyczynić się do zakalca. Wpadłam na pomysł, że będą jabłka. Dlaczego? Ponieważ są to owoce dostępne w Polsce przez cały rok, lubiane, tanie i smaczne! Chętnie jadamy je na podwieczorek, miksujemy w koktajlach, przygotowujemy z ich udziałem ciasta. Jeśli masz ochotę zastąp je gruszkami, morelami lub kawałkami świeżych brzoskwiń. Składniki i przepis widzicie na zdjęciu, ale napiszę również, aby było wszystko dobrze widać, bo ciasto ucierane z owocami warto jest przygotować, smakuje świetnie.
CIASTO UCIERANE Z OWOCAMI
CIASTO UCIERANE Z OWOCAMI – składniki:
- 2,5 szklanki mąki
- 1,5 szklanki letniego mleka
- 2 szklanki cukru pudru
- 250 g masła lub masła roślinnego
- 4 jajka
- cukier waniliowy
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia (tu nie było podane ile, sprawdziłam w trakcie pieczenia)
- zapach rumowy lub sok z jednej cytryny
- 4 jabłka (przekrojone na ósemki z wyciętym gniazdem nasiennym)
CIASTO UCIERANE Z OWOCAMI– przepis:
- Żółtka utrzeć z cukrem pudrem, a następnie z masłem. Dodać cukier waniliowy, zapach i wymieszać. Długo ucierać.
- Dodawać stopniowo mąkę, mleko i mieszać.
- Po dokładnym ukręceniu ciasta, dodać pianę z jajek i proszek do pieczenia.
- Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, przełożyć ciasto, ułożyć owoce. Piec w 175 stopniach przez 45-55 minut (do suchego patyczka).
- Podawać oprószone cukrem pudrem.
Anonim napisał
Placki kruche z bitą śmietaną.
Anonim napisał
Strucel makowy mojego taty oraz jego drożdżówki pycha
Anonim napisał
Szarlotkę na kruchym cienkim cieście z dołu i z góry ( też cienkie i nakrywało posztkowane jabłuszka z cynamonem .Na całości lukier.
Anonim napisał
Drożdżówkę mamy i bułeczki oraz rogaliki drożdżowe – pulchne, z dżemikiem i polukrowane.No i ten zapach pieczonej drożdżówki!!To było takie proste ale w czasie kiedy byłam najszczęśliwszym dzieckiem na świecie.
Anonim napisał
Anna Bratkowska oczywiscie
Anonim napisał
Ola Skandal
CIASTO MIODOWE
500 g mąki pszennej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1 opakowanie cukru wanilinowego
1 szklanka cukru pudru
200 g masła (zimne)
70 g miodu
2 jajka
Identyczny u mnie się robi.
Tylko u mnie się ten placek nazywało królewiec/ placek królewski. Z masą grysikową (bez dżemu).
Anonim napisał
Amoniaczki, kruche i pierniczki w grudniu (jedliśmy je przez cały Adwent – obecnie w swojej rodzinie kultywuję tę tradycję i miarę potrzeb dopiekam ciastka aż do świąt); sernik z kruszonką kakaową; rwaniec; japończyk; królewiec; pączki i faworki; drożdżowe z owocami; tort ambasador; dzidziuś; wigilijna gałąź; kruche maślane ciastka na Matki Boskiej Zielnej; makowce; szarlotki, pleśniak; ptasie mleczko…
I na koniec cymes: masa serwatkowa do wafli gotowana dwa dni z brzegu płyty kuchennej… Pyszny okrutnie słodki kajmak, ale z nutą … kwaskowatą, lekko słonawy.
Anonim napisał
I oczywiście fale dunaju, blok czekoladowy. Szarlotka sypana z grysikiem. Specjalność mojej siostry.
Zróbmy coś dobrego napisał
Takie wypieki kochamy najbardziej