Ciasto z jagodami
Sezon na jagody w pełni. Zawsze mam obawy, żeby jeść jagody na surowo, tak prosto z lasu, więc zawsze są one u mnie składnikiem dań, napojów lub ciast. Sama nie zbieram jagód, ale gdy tylko mam okazję kupuję kilka sporych kubków. Owe kubki emaliowane są najczęściej miarą wielkości podawaną przez dzieci i panie przyjeżdżające ze swoimi zbiorami na bazary. Kupione jagody mrożę, aby zachować ich smak na cały rok. W zimie przygotowuję z jagód smaczne kompoty lub lody. Latem natomiast jagody wykorzystuje głównie na cztery sposoby. Przygotowuje z ich udziałem obłędny sernik z jagodami, jagody w syropie, dżem jagodowy, najlepsze jagodzianki, smakujące wszystkim pierogi z jagodami i proste ciasto z jagodami. Zabieram je czasami do znajomych, którzy lubią wypieki. Fajnie tak pójść do kogoś z wielką blaszką ciasta, jakimiś soczystymi owocami, kilkoma przetworami w prezencie i najlepiej butelką dobrego trunku. Nigdy nie chodzę w gości w pustą ręką, najczęściej wyglądam jakbym właśnie z zakupów wróciła, kilka toreb, jakaś forma z ciastem owinięta w papier i jeszcze dzwoniąca cicho siateczka. Lubicie jagody, zbieracie jagody? Jakie dania z jagodami przygotowujecie najczęściej a do jakich macie szczególny sentyment?
Przepis na Ciasto z jagodami
Składniki na: Ciasto z jagodami
• 500 g mąki bezglutenowej do wypieków drożdżowych lub klasycznej mąki pszennej o symbolach 550 lub 650
• 100 g margaryny bezmlecznej masła
• ½ szklanki cukru
• 3 łyżeczki drożdży suszonych lub 30 g świeżych
• 1 szklanka mleka kokosowego, ryżowego, sojowego lub krowiego
• szczypta soli
• 2/3 szklanki jagód
• cukier puder do posypania
Przygotowanie dania: Ciasto z jagodami
1. Margarynę lub masło rozpuszczam w garnuszku, lekko studzę lekko i dodaję do niego mleko. Schładzam tak, aby płyn był ciepły na tyle, żeby bez problemu można było włożyć do niego palec.
2. Do miski wysypuję mąkę, szczyptę soli, suche drożdże i cukier. Dodaję tłuszcz z mlekiem i mieszam lekko wyrabiając (jeśli z maki bezglutenowej) lub wyrabiam miękkie, elastyczne ciasto (jeśli z pszennej mąki). Przykrywam folią i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
2. Delikatnie przekładam do wysmarowanej tłuszczem formy o wymiarach 30 cm x 30 cm i odstawiam ponownie do wyrośnięcia na 20 minut lub dłużej.
3. Gdy ciasto jest okazałe, delikatnie posypuję suchymi jagodami i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piekę przez 20 minut do czasu aż patyczek będzie suchy.
4. Studzę i podaję posypane cukrem pudrem.
Ania napisał
Robiłam to ciasto, ale zamiast masła dałam olej kokosowy, bo margaryny bezmlecznej nie mogłam kupić. Nie wyrosło, a wręcz zrobił się zakalec i w związku z tym zastanawiam się, czy to nie wina oleju, a może drożdże bio? Troszkę zniechęciłam się, ale korci mnie, żeby znowu spróbować. Co sądzisz o oleju kokosowym do tego ciasta i do innych jako zamiennik masła, bo eksperymentuje ostatnio, aby wyeliminować produkty mleczne? Będę wdzięczna za wskazówki :)
Olga Smile napisał
Ania – nie wiem dlaczego a jaka mąkę dałaś? Ja generalnie do ciast oleju kokosowego nie daję, bo w tracie stygnięcia robi taką twardą skorupę.
Ania napisał
Muszę się pochwalić, że nie dałam za wygraną i zrobiłam znowu to ciasto z olejem kokosowym, ale tym razem kupiłam zwykłe drożdże, nie bio i… PIĘKNIE UROSŁO! Jest przepyszne! Dałam najzwyklejszą mąkę pszenną tortową, bo zmieniając tłuszcz już nie chciałam eksperymentować z mąką i drożdże rozpuściłam najpierw w ciepłej wodzie. Bardzo proszę Cię jednak, poradź mi na przyszłość, jaką mąkę najlepiej dać, jeśli jeszcze dodatkowo chciałabym uzyskać wypiek bezglutenowy, no i co Ty stosujesz jako zamiennik masła, bo mlecznych składników nie chcę używać w ogóle ze względu na męża, który nie toleruje laktozy :) Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Ania – ja stosuję głównie masła bezmleczne ekologiczne, jest kilka marek na rynku w eko sklepach Rapunzel, VitaQuel, Alsan :) Mąkę mam gryczaną, jeśli używam mieszanki takiej gotowej ze sklepu to najczęściej Schar mix B :D
Ela napisał
Witam. Czy w tym placku można drożdże czymś zastąpić? Pozdrawiam
Monika napisał
Co oznacza „mieszam lekko wyrabiając (jeśli z maki bezglutenowej)”? Wyrabiam mikserem z hakami czy mieszając łyżką?
Olga Smile napisał
Monika – różne mąki maja różne zagęstniki wymagające innego postępowania :) Moja bezglutenowa wymagała wyrobienia bo wtedy osiągała najlepszą konsystencję.