Ciasto z jagodami
Sezon na jagody w pełni. Zawsze mam obawy, żeby jeść jagody na surowo, tak prosto z lasu, więc zawsze są one u mnie składnikiem dań, napojów lub ciast. Sama nie zbieram jagód, ale gdy tylko mam okazję kupuję kilka sporych kubków. Owe kubki emaliowane są najczęściej miarą wielkości podawaną przez dzieci i panie przyjeżdżające ze swoimi zbiorami na bazary. Kupione jagody mrożę, aby zachować ich smak na cały rok. W zimie przygotowuję z jagód smaczne kompoty lub lody. Latem natomiast jagody wykorzystuje głównie na cztery sposoby. Przygotowuje z ich udziałem obłędny sernik z jagodami, jagody w syropie, dżem jagodowy, najlepsze jagodzianki, smakujące wszystkim pierogi z jagodami i proste ciasto z jagodami. Zabieram je czasami do znajomych, którzy lubią wypieki. Fajnie tak pójść do kogoś z wielką blaszką ciasta, jakimiś soczystymi owocami, kilkoma przetworami w prezencie i najlepiej butelką dobrego trunku. Nigdy nie chodzę w gości w pustą ręką, najczęściej wyglądam jakbym właśnie z zakupów wróciła, kilka toreb, jakaś forma z ciastem owinięta w papier i jeszcze dzwoniąca cicho siateczka. Lubicie jagody, zbieracie jagody? Jakie dania z jagodami przygotowujecie najczęściej a do jakich macie szczególny sentyment?
Przepis na Ciasto z jagodami
Składniki na: Ciasto z jagodami
• 500 g mąki bezglutenowej do wypieków drożdżowych lub klasycznej mąki pszennej o symbolach 550 lub 650
• 100 g margaryny bezmlecznej masła
• ½ szklanki cukru
• 3 łyżeczki drożdży suszonych lub 30 g świeżych
• 1 szklanka mleka kokosowego, ryżowego, sojowego lub krowiego
• szczypta soli
• 2/3 szklanki jagód
• cukier puder do posypania
Przygotowanie dania: Ciasto z jagodami
1. Margarynę lub masło rozpuszczam w garnuszku, lekko studzę lekko i dodaję do niego mleko. Schładzam tak, aby płyn był ciepły na tyle, żeby bez problemu można było włożyć do niego palec.
2. Do miski wysypuję mąkę, szczyptę soli, suche drożdże i cukier. Dodaję tłuszcz z mlekiem i mieszam lekko wyrabiając (jeśli z maki bezglutenowej) lub wyrabiam miękkie, elastyczne ciasto (jeśli z pszennej mąki). Przykrywam folią i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
2. Delikatnie przekładam do wysmarowanej tłuszczem formy o wymiarach 30 cm x 30 cm i odstawiam ponownie do wyrośnięcia na 20 minut lub dłużej.
3. Gdy ciasto jest okazałe, delikatnie posypuję suchymi jagodami i wstawiam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika. Piekę przez 20 minut do czasu aż patyczek będzie suchy.
4. Studzę i podaję posypane cukrem pudrem.
Olga Smile napisał
Aga – jasne!
Aga napisał
Świetnie, czy tego oleju również 100g?
Agnieszka Nitsu na Facebook napisał
Witam, czy zamiast margaryny mogę dać olej rzepakowy lub ryżowy?
Ola napisał
2/3 szklanki jagód to „dwie trzecie” szklanki jagód – jak sugeruje zapis czy raczej 2-3 szklanki jagód tzn. „dwie do trzech szklanek jagód”
???
Olga Smile na Facebook napisał
pewnie :)
Olga Smile napisał
Ola – dwie trzecie, taka niepełna :)
Agnieszka Biczak na Facebook napisał
właśnie robię to ciacho bo od wczoraj za mną chodzi:)
Marta Pamięta na Facebook napisał
smaka żeście narobiliiii!
bryssska napisał
pysznie wygląda, chciałabym żeby ktoś do mnie przyszedł z taką blaszką:)
Dorota napisał
Witam Panią, ja interesuje się bardzo przepisami kulinarnymi, ale równiez zwracam uwage na zachęcające zdjęcia. Pani są świetne, czy chociaz raz zdarzyło się Pani, że jakies zdjęcie nie wyszło tak jak powinno w sensie, że nie wyszło ostre lub kadr był nie taki i nie dodała go Pani na stronę czy z pierwszym naciśnięciem migawki wszystkie się nadają ? Pozdrawiam.