Ciasto ze śliwkami
Ciasto ze śliwkami jest wspaniałe. W całym domu pachnie niczym w piekarni, zapach rozchodzi się po wszystkich rogach domu obiecując wspaniały podwieczorek. Lubię ciasta, które nie wymagają zbytniego nakładu pracy a pozwalają na uzyskanie szybkiego i smacznego efektu przy minimalnym nakładzie pracy. Takie przepisy są dla mnie wręcz idealne! Kupiłam kilka śliwek ulen, wydaje mi się, że to uleny, bo są duże, okrągłe, soczyste o małej pestce. Wyglądają niczym napuchnięte piłeczki do ping ponga. Jakoś nie bardzo smakowały nam w wersji on naturalne, więc posłużyły mi do zrobienia ciasta ze śliwkami. Takie ciasta to ja lubię. Łatwe, proste, smaczne i pachnące. Czasami myślę, że idę na łatwiznę, ale co tam grunt to nie zamęczać się w kuchni. Rano były pulpeciki, to czas zakończyć dzień ciastem. Ale jakim, zdrowym, wegetariańskim, wegańskim, słodzonym brązowym cukrem, z mlekiem kokosowym, no bajka, istna bajka! Polecam, bo ledwo, ledwo udało mi się zdjęcia zrobić, po wyłączeniu aparatu natychmiast kawałki zniknęły, niczym dziki rano w lesie we mgle. Wytuptały z talerzy ;) same, bez mojej pomocy. Magia, istna magia, mam dziecko czarodzieja, jak mi oznajmiło mając pełną buzię. Niech tak będzie, czary proszę Państwa czary, ciasto znika aż strach się obejrzeć. A właśnie, mąkę możecie użyć samą pszenną, pszenna pełnoziarnistą lub bezglutenową, nie trzeba ich mieszać.
Ciasto ze śliwkami
Ciasto ze śliwkami – składniki:
• 1,5 szklanki mąki pszennej białej (ja miałam 550) lub maki bezglutenowej
• 1,5 szklanki mąki chlebowej 850 lub razowej lub maki bezglutenowej
• 1 szklanka brązowego cukru trzcinowego
• 50 ml rozpuszczonej margaryny bezmlecznej (lub nie, zależnie ile płynu wciągnie mąka)
• 1 puszka mleka kokosowego o o pojemności 400 ml
• 2 czubate łyżeczki proszku do pieczenia
• 2 czubate łyżeczki cynamonu
• 10 śliwek
Ciasto ze śliwkami – przepis:
1. Wszystkie składniki ciasta mieszam aż osiągną jednolitą masę. Ciasto przekładam na wyłożoną papierem blaszkę do pieczenia o wymiarach 26 cm x 22 cm.
2. Śliwki przekrawam na pół, układam na cieście.
3. Ciasto wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na mniej więcej 45-50 minut.
4. Ciasto ze śliwkami podaję posypane cynamonem.
Olga Smile napisał
Kamila – tak, ale musisz dodać masło lub margarynę bo mleko krowie ma maksymalnie 3,2% tłuszczu a mleko kokosowe około 20%.
agnieszka napisał
zrobilam je dzisiaj i ja nie wiem albo ja jakas dziwna albo ciasto:/ proste z prostrzych a wyszedl mi prawie zakalec..takie ciezkie gumowate ciasto.a zla jestem ze szok wrrr.. wiec zrobilam je drugi raz i nie wiem, ale opadlo mi troche a do srodka jeszcze nie zagladalam bo gorace..
Pani Olgo czy ono musi stygnac w foremce czy trzeba je od razu wyciagac?? czy forma silikonowa moze miec wplyw na to jak upiecze sie to ciasto??co moglo pojsc zle…
Olga Smile napisał
agnieszka – no nie mam pojęcia, dlaczego tak wyszło. U mnie zawsze blaszka metalowa, bo sylikonowych nie używam, mimo, że mam. Ciasto jest dość ciężkie w swojej strukturze ale nie zakalec, Szkoda, że tak wyszło :(
Weronika napisał
Zrobiłam. Wyszło dobre. Bardzo sycące, na raz nie da się dużo go zjeść. Gumiaste na pewno nie jest,ładnie wyrosło, ale mam pomysł by następnym razem dac więcej owoców zwłaszcza do środka. Ja robiłam w żaroodpornym szklanym naczyniu.
Dziękuję za przepis i za całego bloga- razem z córkami, ze względu na alergię nie możemy mleka i jajek, dlatego Twoje przepisy, Olgo, są na wagę złota.
Mariola napisał
Skusiłam się dziś na to ciasto, pomimo że nie przepadam za wypiekami „proszkowymi” i raczej ich unikam. Włączam ten przepis do swojej „książki kucharskiej” i pewnie jeszcze nie raz go „popełnię”… Ciasto jest aromatyczne, miękkie i świetnie komponuje się z mięsistymi, dużymi śliwkami. I rzeczywiście zapach słodyczy, cynamonu i śliwek unosił się w kuchni w czasie pieczenia. Na koniec posypałam ciasto nie tylko cynamonem, ale również delikatnie musnęłam lukrem cytrynowym, bo wydawało mi się jakieś takie niedokończone „artystycznie”… :) Pychota…
Olga Smile napisał
Mariola – super!
Agata napisał
Czy zamiast mleka kokosowego można użyć krowiego mleka, np. zagęszczonego tudzież nie?
Olga Smile napisał
Agata – jasne!
margot napisał
Pycha!!!
https://kuchniaalicji.blogspot.com/2013/09/ciasto-ze-sliwkami.html
Olga Smile napisał
margot – super! :-)