Zasady wyboru menu na impreze to dobrane jedzenie na imprezę tak, aby dania na imprezę pasowały nam i gościom. Wybierz menu na imprezę i dostosuj do okazji. Tematy z serii „…co ugotować…” jakie menu na imprezę pojawiają się na wielu forach internetowych. Propozycji też jest wiele, a ja do tematu podchodzę troszkę inaczej.
Jest to dla mnie ważniejsze, aby jedzenie na imprezę było tak dobrane, aby przygotować je wcześniej, zamiast w trakcie spotkania. Lubię gdy wszystkie moje dania są już skończone w momencie, gdy przychodzą goście. Organizatorka spokojnie zdąży zrobić się na boginię, wziąć relaksującą kąpiel umalować, uczesać, ubrać i co jeszcze potrzebuje, aby czuć się świetnie w tym dniu. Według mnie, kobieta organizująca przyjęcie powinna tak samo dobrze bawić jak goście, a nawet lepiej. W końcu jest u siebie, a to zobowiązuje i daje duże pole do manewru. Skończyły się już czasy, gdy “gospodyni” stała przy kuchence, gniotła kartofle, smażyła kotlety. No i oczywiście równocześnie starała się podać jedzenie ciepłe wszystkim gościom, gdy w między czasie piątą ręką myła talerze. To jakiś koszmar przyjęć w dawnym stylu. U tak nie ma – gotuję wcześniej, potem się bawię i jem. I tego trzymam się w moich przepisach!
Zobacz moje propozycje:
Przy wyborze menu na imprezy zawsze kieruję się kilkoma ZASADAMI:
1. Jeżeli impreza jest organizowana na dworze, jedzenie ma podobną temperaturę do otoczenia lub niższą. Można tak zrobić, gdyż imprezy plenerowe organizowane są zazwyczaj latem.
2. Jeżeli impreza jest latem, nie musi być podanego ciepłego jedzenia, gdy impreza jest zimą, jesienią lub wiosną zazwyczaj serwuję, chociaż jeden ciepły posiłek.
3. Gdy na przyjęciu będzie wielu gości zdecydowanie wybieram fingerfood’y, małe przekąski, aby uniknąć talerzyków, wtedy serwetki wystarczą i nie trzeba siedzieć przy stole. A do jedzenia wystarczą palce.
4. Jeżeli organizuję imprezę „siedzącą” pamiętam o różnorodności, ale i wielkości porcji. Staram się rozkładać czas jedzenia maksymalnie długo, aby nie było efektu szybkiego najedzenia się i zaśnięcia gości.
5. Co serwuję zależy również od pory roku. Staram się maksymalnie wykorzystać okresowe produkty i z ich udziałem przygotowywać posiłki. Inne menu na imprezy robię zależnie od pory spotkania. Inne dania pasują na lunch, inne na obiad, a jeszcze co innego, gdy spotykamy się w godzinach wieczornych.
6. Zawsze w menu na imprezy mam zarówno posiłki jarskie, rybne i z mięsem. W ten sposób każdy znajdzie coś dla siebie.
7. Jeżeli przewiduję „dłuższą imprezę” w domyśle do rana, zawsze mam w piekarniku gotowy do podgrzania kaloryczny, ciepły i sycący posiłek.
8. Jeżeli impreza organizowana jest „po jakiś świętach”, wiadomo, że goście są już od wielu dni przejedzeni. Wtedy menu nie nawiązuje do świąt (na przykład unikam ryb po Bożym Narodzeniu i jajek po Wielkanocy). Przepisy są proste w wykonaniu, w składzie i niezbyt różnorodne.
9. Staram się organizować imprezy tematyczne. Gdy serwuję ‘kuchnię włoską’ wtedy całe menu sięga do Włoch swoimi korzeniami.
10. Nie serwuję na imprezach ziemniaków, kaszy czy innych dodatków. Obiad podczas imprezy lub przyjęcia powinien różnić się od domowego. Unikam kotletów, pieczonego kurczaka, czy innych mięs smażonych. Proponuję w zamian qiusche, zapiekanki lub dania wieloskładnikowe.
11. Lubię organizować imprezy z jednym typem jedzenia. Ogranicza to gospodyni pracę, a zabawa świetnie się rozkręca podczas wspólnego długiego biesiadowania, jedzenia i picia.
12. Gdy przychodzą z rodzicami dzieci, zawsze mam dla nich niespodziankę w menu. Na przykład dekorowanie muffinek kremem, orzeszkami, cukiereczkami, żelkami itd. Dlatego maluchy chcą do nas przyjeżdżać i fantastycznie się bawią.
13. Jedzenie musi być rozmaite, ale nie „przegadane”. Uważajmy abyśmy się nie zakotłowały w gotowaniu tracąc całą przyjemność imprezy.
14. Rodzaj menu dostosowuję do wieku biesiadujących. Starsze osoby są zazwyczaj tradycjonalistami i nie chcą eksperymentować z nowościami. W związku z tym staram się jak najbardziej nawiązać do gustów i przyzwyczajeń gości.
15. Na pewno, jeżeli przychodzą osoby starsze nie serwuję na przykład mięsa wołowego w postaci steków, czy jakiejś baraniny itd. Jedzenie to, może być trudne do pogryzienia i mało wygodne podczas jedzenia dla gości.
16. Unikam serwowania na imprezach mięsa z kośćmi, ryb z ośćmi lub twardych mięs w formie niezmielonej. Bez względu na wiek biesiadników.
17. Przygotowywane jedzenie staram się wyważyć, co do pracochłonności, kosztu, wyglądu i smaku. Jeżeli jeden posiłek lub całe danie jest wyjątkowo pracochłonne, wtedy powinno stanowić główne danie. Pozostałe dania należy wybrać proste do przygotowania, aby nie stracić całego dnia lub dwóch przygotowując imprezę.
18. Unikam nowości lub dań, które mogą nie być przez większości gości lubiane. Ale tylko w przypadku dań głównych. Jeżeli nie znam upodobań kulinarnych wszystkich gości, nigdy nie podaję jako danie główne krewetek, surowych ryb, czy krwistego mięsa.
19. Dla gości mam czasami prezent, ale nie zawsze. Może być to słoiczek domowej konfitury lub pięknie zapakowane ciasteczka.
20. Zawsze mam coś słodkiego dla gości. Może być to ciasto, ciastka, trufle czekoladowe, musy, kremy lub budyń z konfiturą.
21. No i dla mnie najważniejsze. Jedzenie musi być tak dobrane, aby przygotować je wcześniej zamiast w trakcie spotkania. Nie stój przy garach, gdy goście za stołem!
Smacznego! Olga Smile :)
Werra napisał
Tak, tak i jeszcze raz tak dla jedzenia na imprezie, jedzenie zbliża ludzi, chociaż same chipsy i paluszki też wystarczą. Kto pisał o podwójnych paluszkach- jak dla mnie CZAD!!
Kamaa napisał
Witam, mam prośbę czy mogłaby Pani polecić menu na impreze urodzinową, chodzi mi o 18 urodziny, będzie ok 40 osób (znajomi i rodzina). Nie mam pojęcia co przygotować, żeby wystarczyło na cała noc ;) No i żeby nie było drogo. :D
Renata Goliszek napisał
Dobry wieczór.Moja Córka organizuje imprezę urodzinową(osiemnastka) w plenerze 35-40osób czy może mi Pani pomóc w dobraniu menu, impreza ma być całonocna, Dziękuje. R,
Bożena Członka napisał
Witam chcę zorganizować 35 -lecie matury w ogrodzie ma też być ognisko klasa żeńska bardzo proszę o podpowiedz w dobraniu potraw pozdrawiam Bożena
Angelika napisał
Witam chciałabym zorganizować 30-ste urodziny męża, ale nie wiem od czego zacząć :-) Urodziny przypadają po 20 czerwca, więc będzie ciepło, ale niestety ograniczają nas miejsca organizacji takiej imprezy w plenerze (grill odpada) mieszkamy w bloku, więc raczej zabawa siedząca. Najbardziej jakie przygotować menu, żeby było coś innego niż zawsze i smakowało wszystkim. Chciałabym zacząć od podania obiadu, potem czas na kawę i kolacje. Lista gości – jakieś 15 osób.
Ania napisał
Witam,
26 czerwca organizuję Chrzest synka. W związku z tym, że na uroczystości obecni będą tylko nabliższi – łącznie 12 osób, przyjęcie zamierzam zorganizować w domu. Baaardzo proszę o sugestie, rady w kwestii doboru menu – już od ponad miesiąca zastanawiam się co przygotować w tym dniu i nadal mam mętlik w głowie:/
Pozdrawiam serdecznie!
ANITA napisał
ANITA
07 CZERWIEC 2016
WITAM
Organizuję 18 urodziny syna na takiej wiejskiej świetlicy.Impreza ma się odbyć 02.07.20016 o 18 na około 30 osób . Mam wielką prośbę czy mogła by mi pani ułożyć menu.
W ciąż się zastanawiam co tu przygotować i nić konkretnego mi nie przychodzi do głowy
Kasia napisał
Witam,
czy opracowane propozycje menu może zostać opublikowane?
Pozdrawiam
Magda napisał
Witam. Pod koniec wrzesnia przeprowadzam się do swojego domu. Z tej okazji chciałabym urządzić przyjęcie dla rodziny ale mam kilka problemów…po pierwsze w domu będę sama z 10 miesięcznym dzieckiem ( które naprawdę nic nie daje mi zrobić a już zorganizowania imprezy nie jestem w stanie sobie wyobrazić), po drugie gotuję ale to są takie dania podstawowe jak jakaś zupa, schabowe, ziemniaki i nie za bardzo potrafię zrobić coś czym mogłabym się pochwalić, po trzecie rodzina raczej preferuje dania które juz znają i nie za bardzo kombinowane. ..dodam że mam bardzo duża rodzinę i na imprezie będzie ok 50 osób dorosłych ( w tym dzieci). Bardzo prosiłabym Panią o pomoc w doborze menu. Nie mam żadnego doświadczenia w urządzaniu przyjęć a bardzo chciałabym żeby rodzina była zadowolona z jedzenia i imprezy, a ja żebym się nie wykonczyla psychicznie z nerwów. Pozdrawiam serdecznie!
Anna Maria napisał
Witam gorąco!
Super, blog i kompetentna, zorganizowana blogerka. Jestem pełna podziwu dla Pani! Przewertowałam już internet wszerz i wzdłuż i czuję się kompletnie bezradna, bez pomysłu i inwencji a impreza za pasem.
Pod koniec sierpnia obchodzimy wraz z mężem 50 -te urodziny. Z tej okazji chcemy zaprosić naszych przyjaciół (18 osób) na domowe przyjęcie, w godzinach wieczornych (ok. 19-tej). Wszyscy jesteśmy +/- w tym samym wieku. Dysponujemy dość dużym domem i małym ogrodem. Jednak ze względu na nieprzewidywalną pogodę chciałabym mieć możliwość manewru serwowania potraw. Raczej skłaniam się do wnętrza domu. Wiem, że teraz sezon urlopowy i ma Pani zapewne niewiele czasu, ale czy mogłabym prosić o pomoc w przygotowaniu menu na tę okazję. Wspaniale byłoby, gdyby przygotowanie tej uroczystości nie zajęło mi kilku dni i żebym nie musiała spędzić większości wieczoru w kuchni. Dodam, że lubimy kuchnię raczej tradycyjną i impreza nie obędzie się bez spécialité de la maison, czyli mojej popisowej sałatki. Z góry serdecznie dziękuję i pozdrawiam.