Zasady wyboru menu na impreze to dobrane jedzenie na imprezę tak, aby dania na imprezę pasowały nam i gościom. Wybierz menu na imprezę i dostosuj do okazji. Tematy z serii „…co ugotować…” jakie menu na imprezę pojawiają się na wielu forach internetowych. Propozycji też jest wiele, a ja do tematu podchodzę troszkę inaczej.
Jest to dla mnie ważniejsze, aby jedzenie na imprezę było tak dobrane, aby przygotować je wcześniej, zamiast w trakcie spotkania. Lubię gdy wszystkie moje dania są już skończone w momencie, gdy przychodzą goście. Organizatorka spokojnie zdąży zrobić się na boginię, wziąć relaksującą kąpiel umalować, uczesać, ubrać i co jeszcze potrzebuje, aby czuć się świetnie w tym dniu. Według mnie, kobieta organizująca przyjęcie powinna tak samo dobrze bawić jak goście, a nawet lepiej. W końcu jest u siebie, a to zobowiązuje i daje duże pole do manewru. Skończyły się już czasy, gdy “gospodyni” stała przy kuchence, gniotła kartofle, smażyła kotlety. No i oczywiście równocześnie starała się podać jedzenie ciepłe wszystkim gościom, gdy w między czasie piątą ręką myła talerze. To jakiś koszmar przyjęć w dawnym stylu. U tak nie ma – gotuję wcześniej, potem się bawię i jem. I tego trzymam się w moich przepisach!
Zobacz moje propozycje:
Przy wyborze menu na imprezy zawsze kieruję się kilkoma ZASADAMI:
1. Jeżeli impreza jest organizowana na dworze, jedzenie ma podobną temperaturę do otoczenia lub niższą. Można tak zrobić, gdyż imprezy plenerowe organizowane są zazwyczaj latem.
2. Jeżeli impreza jest latem, nie musi być podanego ciepłego jedzenia, gdy impreza jest zimą, jesienią lub wiosną zazwyczaj serwuję, chociaż jeden ciepły posiłek.
3. Gdy na przyjęciu będzie wielu gości zdecydowanie wybieram fingerfood’y, małe przekąski, aby uniknąć talerzyków, wtedy serwetki wystarczą i nie trzeba siedzieć przy stole. A do jedzenia wystarczą palce.
4. Jeżeli organizuję imprezę „siedzącą” pamiętam o różnorodności, ale i wielkości porcji. Staram się rozkładać czas jedzenia maksymalnie długo, aby nie było efektu szybkiego najedzenia się i zaśnięcia gości.
5. Co serwuję zależy również od pory roku. Staram się maksymalnie wykorzystać okresowe produkty i z ich udziałem przygotowywać posiłki. Inne menu na imprezy robię zależnie od pory spotkania. Inne dania pasują na lunch, inne na obiad, a jeszcze co innego, gdy spotykamy się w godzinach wieczornych.
6. Zawsze w menu na imprezy mam zarówno posiłki jarskie, rybne i z mięsem. W ten sposób każdy znajdzie coś dla siebie.
7. Jeżeli przewiduję „dłuższą imprezę” w domyśle do rana, zawsze mam w piekarniku gotowy do podgrzania kaloryczny, ciepły i sycący posiłek.
8. Jeżeli impreza organizowana jest „po jakiś świętach”, wiadomo, że goście są już od wielu dni przejedzeni. Wtedy menu nie nawiązuje do świąt (na przykład unikam ryb po Bożym Narodzeniu i jajek po Wielkanocy). Przepisy są proste w wykonaniu, w składzie i niezbyt różnorodne.
9. Staram się organizować imprezy tematyczne. Gdy serwuję ‘kuchnię włoską’ wtedy całe menu sięga do Włoch swoimi korzeniami.
10. Nie serwuję na imprezach ziemniaków, kaszy czy innych dodatków. Obiad podczas imprezy lub przyjęcia powinien różnić się od domowego. Unikam kotletów, pieczonego kurczaka, czy innych mięs smażonych. Proponuję w zamian qiusche, zapiekanki lub dania wieloskładnikowe.
11. Lubię organizować imprezy z jednym typem jedzenia. Ogranicza to gospodyni pracę, a zabawa świetnie się rozkręca podczas wspólnego długiego biesiadowania, jedzenia i picia.
12. Gdy przychodzą z rodzicami dzieci, zawsze mam dla nich niespodziankę w menu. Na przykład dekorowanie muffinek kremem, orzeszkami, cukiereczkami, żelkami itd. Dlatego maluchy chcą do nas przyjeżdżać i fantastycznie się bawią.
13. Jedzenie musi być rozmaite, ale nie „przegadane”. Uważajmy abyśmy się nie zakotłowały w gotowaniu tracąc całą przyjemność imprezy.
14. Rodzaj menu dostosowuję do wieku biesiadujących. Starsze osoby są zazwyczaj tradycjonalistami i nie chcą eksperymentować z nowościami. W związku z tym staram się jak najbardziej nawiązać do gustów i przyzwyczajeń gości.
15. Na pewno, jeżeli przychodzą osoby starsze nie serwuję na przykład mięsa wołowego w postaci steków, czy jakiejś baraniny itd. Jedzenie to, może być trudne do pogryzienia i mało wygodne podczas jedzenia dla gości.
16. Unikam serwowania na imprezach mięsa z kośćmi, ryb z ośćmi lub twardych mięs w formie niezmielonej. Bez względu na wiek biesiadników.
17. Przygotowywane jedzenie staram się wyważyć, co do pracochłonności, kosztu, wyglądu i smaku. Jeżeli jeden posiłek lub całe danie jest wyjątkowo pracochłonne, wtedy powinno stanowić główne danie. Pozostałe dania należy wybrać proste do przygotowania, aby nie stracić całego dnia lub dwóch przygotowując imprezę.
18. Unikam nowości lub dań, które mogą nie być przez większości gości lubiane. Ale tylko w przypadku dań głównych. Jeżeli nie znam upodobań kulinarnych wszystkich gości, nigdy nie podaję jako danie główne krewetek, surowych ryb, czy krwistego mięsa.
19. Dla gości mam czasami prezent, ale nie zawsze. Może być to słoiczek domowej konfitury lub pięknie zapakowane ciasteczka.
20. Zawsze mam coś słodkiego dla gości. Może być to ciasto, ciastka, trufle czekoladowe, musy, kremy lub budyń z konfiturą.
21. No i dla mnie najważniejsze. Jedzenie musi być tak dobrane, aby przygotować je wcześniej zamiast w trakcie spotkania. Nie stój przy garach, gdy goście za stołem!
Smacznego! Olga Smile :)
Teresa Piwowarska napisał
Dzień dobry, w lipcu robię 18 urodziny mojej córki które odbęda się na dworze. Prosze o pomoc w menu dla około 30 osób,tak abym mogła przygotować cześć jedzenia dzień wcześniej.
Joanna napisał
Witam
Organizuje imprezę urodzinową w domku letniskowym (15-07) i nie za bardzo wiem co przygotować do jedzenia, będzie ok 24 osoby. Chętnie wszystko co nie będzie na grilla zrobiła bym w domu.
Proszę o pomoc w menu.
Kasia napisał
Dzień dobry od kilku tygodni śledzę i szukam menu na osiemnastkę córki która będzie 2 września jedynie pani blog przykul moją uwagę widać że to co pani robi ,robi to z pasją czyta się lekko i przyjemnie ale do rzeczy impreza będzie całonocna dla rodziny znajomych i oczywiście przyjaciół córki, więc wiek różnorodny czy była by pani tak miła i dała mi kilka wskazówek jakie dania przygotować, czy podać obiad aby zrobić jakiś solidny podkład pod alkohol jakie sałatki i przekąski czy po północy barszcz i paszteciki to dobry pomysł myślę jeszcze o zupie gulaszowej proszę o podpowiedź. Z góry dziękuję Kasia, chciałabym tak jak pani zbytnio się nie narobić i świetnie się bawić.
Kasia napisał
Dodam że na imprezie będzie około 70 osób i zaczynamy o 18.00 cała impreza będzie w wynajętej świetlicy wiejskiej
Jacek napisał
Witam Pania Chce zorganizowac przyjecie imieninowe w restauracji 17.08. Ma byc ok 15 osob wszyscy w wieku 60+ Prosze o pomoc i jakies przykladowe menu na taka impreze Uprzejmie dziekuje za pomoc
Sylwia napisał
Witam, trafiłam na Pani bloga przez przypadek, ale zadomowiłam się i zostanę na dłużej, Pozdrawiam i dziękuję za ciekawe pomysły !
Ees napisał
Niebawem organizuje kolejne urodziny córki, na których spodziewamy się ok 40 osób (25 dorosłych i 15 dzieci) imprez w połowie sierpnia, a miejsce w lodówce ograniczone. Mam wrażenie, że już wszystko było, a chciałabym gości zaskoczyć.
Dodatkowa trudność prawie wszyscy goście są przyjezdni (200-500 km) i impreza trwa cały dzień (11-21). Zazwyczaj przekąski są cały czas na stole, czekamy na wszystkich z trasy z „obiadem” i tortem, a w godzinach wieczornych kolejny ciepły posiłek…będę wdzięczna za inspirację i sugestie.
Agata napisał
Pani Olgo,
szykuję się do zorganizowania roczku córeczki. Gości będzie ok. 30 osób: 25 dorosłych i 5 dzieci (4- i 8-latki). Przyjęcie będzie organizowane w wynajętej sali, ale jedzenie chcę przygotować wcześniej w domu. Na miejscu jest też kuchnia, więc i sprzęt do podgrzania albo ostatnich „szlifów”. Proszę o sugestie.
ivo napisał
Witam Pani Olgo :-)
Mam prośbę, czy może mi Pani pomóc ułożyć menu na 5 urodziny moich bliźniaków, na około 15 osób, impreza po południu, za miesiąc, coś prostego, z góry dziękuję za pomoc.
Oksana napisał
Witam Pani Olgo,
W weekend wyprawiamy imprezę Urodzinową córki dla Rodzinki, a w głowie mętlik z ułożeniem menu. Na dodatek ciężki okres w pracy, który mi zabiera całą energię. Czy mogłabym liczyć na jakieś podpowiedzi, inspiracje?? Impreza dla 18 osób w tym 3 dzieci, o ile pogoda pozwoli odbędzie się w ogrodzie, więc planujemy zrobić obiad do tego sałatki, przekąski. Wdzięczna będę za wszelkiego rodzaju propozycje poza grillem :-).