Składniki:
• 3 sztuki niczego
• 1 łyżeczka pustki
• 1 litr braku
• szczypta niczego
Przygotowanie:
Danie, którego nikt nie widział serwowane jest 162 tysiącom dzieci w Polsce. Przygotowanie jest proste – wszystkie jego składniki należy wystawić z pustej lodówki. Przed obróbką muszą być dobrze schłodzone. Rozdzielić je dokładnie, starannie ubić, lekko podgrzać, po czym wszystko delikatnie zmieszać i nie podawać. Dziwne? Z takich składników przygotowywany jest posiłek aż 162.000 dzieci ze szkół podstawowych.
Nie do wiary – a jednak. Statystyki są niezwykle smutne:
• 130.000 dzieci cierpi z powodu niedożywienia w Polsce. Mają pomiędzy 7-12 lat, czyli 6% ogółu uczniów szkół podstawowych.
• 220.000 dzieci ze szkół podstawowych nie odżywia się w sposób niezbędny dla ich rozwoju. Na przykład wychodzą z domu bez śniadania, przychodzą do szkoły bez drugiego śniadania, nie jedzą obiadu po powrocie do domu.
• W 40% klas szkół podstawowych jest przynajmniej 1 niedożywione dziecko.
• 13% dzieci potrzebujących dożywiania, nie otrzymuje go.
Niedożywienie, to gorszy start w przyszłość. Oznaczanie niedostarczenie w ciągu dnia odpowiedniej ilości posiłków, a także spożywanie posiłków ubogich w składniki odżywcze, takie jak białka, węglowodany, witaminy i składniki mineralne. Ich niedobór może przyczynić się do zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego i nerwowego, zaburzeń pracy serca i nerek, a w konsekwencji do zahamowania prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.
Tak codziennie wygląda posiłek ponad 160 000 polskich dzieci:
Program społeczny Podziel się Posiłkiem
Firma Danone zwróciła uwagę na problem niedożywienia dzieci w Polsce jako jedno z największych zagrożeń i wyzwań dla współczesnego społeczeństwa polskiego. W 2003 roku zainicjowała program społeczny Podziel się Posiłkiem, który ma na celu walkę z niedożywieniem dzieci i młodzieży. Do dziś przyniósł on zdumiewający efekt, wydano 11 000 000 posiłków najbardziej potrzebującym dzieciom. Program realizowany był we współpracy z Telewizją POLSAT i partnerem strategicznym Bankami Żywności . W dotychczasowych edycjach, program Podziel się Posiłkiem składał się z kilku uzupełniających się elementów:
1) Produkty z talerzykiem
Kupując (od sierpnia do października każdego roku) produkty firmy Danone oznaczone logo programu Podziel się Posiłkiem – talerzykiem, każdy konsument może włączyć się w walkę z niedożywieniem dzieci. Część zysków z ich sprzedaży firma przekazuje na walkę z niedożywieniem dzieci, finansując i współorganizując działania podejmowane w ramach programu.
2) Ogólnopolska Zbiórka Żywności
Elementem programu jest Ogólnopolska Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem, którą firma Danone współorganizuje wraz z Bankami Żywności. Akcja odbywa się w jeden z wrześniowych weekendów w największych sklepach w Polsce (w 2011 zbierano w 2 300 sklepach). Co roku uczestniczy w niej około 30 tys. wolontariuszy. W zbiórkę włączają się także partnerzy biznesowi firmy Danone: dostawcy, rolnicy, producenci. W 2011 roku, dzięki hojności i zaangażowaniu Polaków, udało się zebrać łącznie 627 ton żywności, o 19% więcej niż w 2010 roku, z czego podczas samej zbiórki w sklepach 549 ton.
3) Koncert Gwiazd
By zbudować krąg ludzi chcących aktywnie włączyć się w walkę z niedożywieniem, konieczne jest nagłośnienie tego problemu. Telewizja POLSAT zorganizowała Koncert Gwiazd Podziel się Posiłkiem, który otworzył kolejną edycję programu. Symbolicznym biletem wstępu była żywność zbierana przez wolontariuszy, a następnie przekazywana do organizacji. W 2011 roku podczas tego wydarzenia zebrano rekordowe 39,9 ton żywności.
4) Program Grantowy Danone
Elementem programu Podziel się Posiłkiem jest również Program Grantowy Danone „Masz pomysł? Podziel się Posiłkiem!”. Co roku firma Danone przekazuje dotacje aktywnym lokalnym instytucjom na realizację projektów dożywiania dzieci i zajęcia wspierające ich wszechstronny rozwój. Dzięki nim dzieci nie tylko otrzymują pełnowartościowe posiłki, lecz także mogą wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, np. uczą się uprawiać warzywa i owoce czy samodzielnie przygotowywać posiłki podczas warsztatów kulinarnych. Dzięki Programowi Grantowemu od 2004 roku wydano blisko 700 000 posiłków, a tylko w siódmej edycji: 107 122.
Jak pomóc niedożywionym dzieciom? Wystarczy kupić jogurty Danone oznaczone logiem programu – Talerzykiem, w okresie od września do końca października 2013 roku. Dzięki temu każdy z nas może nie tylko zadbać o dietę swoją i swoich bliskich, ale i pomagać – część zysków ze sprzedaży produktów zostanie przekazana na ufundowanie posiłków niedożywionym dzieciom. Po więcej szczegółów zapraszam Was na stronę programu: Podziel się Posiłkiem
—————–
* Wpis zawiera lokowanie produktu
Marta napisał
Bardzo mi sie pomysł podoba. Świetna akcja, gratulacje dla wszytskich zaangażowanych. Marta
krycha napisał
Danone to najlepsze jogurty pod słońcem!
Kamilla napisał
Bardzo lubię takie akcje, w życiu trzeba dać innym coś od siebie. Brawa i gratulacje dla wszystkich z sercem i dobrymi intencjami.
Anna napisał
Świetna akcja, gratulacje dla organizatorów i wszytskich biroących udział, jesteście WIELCY kochani! Ściskam Anna
Monika napisał
Jak miło, szczytna akacja i cel. Brawo dla Danone! Pozdrawia Monika
Wikary napisał
Danone rządzi!
kulmubra9 napisał
R-e-w-e-l-a-c-j-a, BRAWA dla wszystkich. UWIELBIAM jogurty Danona!
Kris13 napisał
Bardzo dobra i pożyteczna akcja. Super, super i jeszcze raz SUPER!
FryderykaK napisał
Fajnie, że podlinkowany zostały ten wpis na forum, każda mama powinna wziąć udziała w akcji bo mając swoje dzieci, los innych maluchów nikomu nie powinien być obojętny. Brawo dla Danone za serce dla najmłodszych!
Pola napisał
Mam nadzieje, że dzięki takim akcjom i uświadamianiu nie będzie Dań, których nikt nie widziała a smaczny posiłek dla wszystkich dzieci. Pozdrawiam Pola