Deser z kaszy jaglanej
Lubię poszaleć w kuchni. Dzisiaj być taki oto deser z kaszy jaglanej. Nie za słodki, nie za kwaśny. To wprost idealny deser z kaszy jaglanej dla dorosłych i dzieci. No, ja staram się jak najczęściej podawać kaszę jaglaną. Musieliśmy się do niej przekonać, bo w naszych domach rodzinnych nie często się ja jadło. Pamiętam za to, że bardzo lubiła ją moja prababcia. Pamiętam jej mieszkanie na Saskiej Kępie w Warszawie, synogarlice na oknie, zapach kwitnących drzew w ogrodzie, wielki patefon, obraz olejny z martwa naturą nad komodą, okrągły stół i drewniane schody w kamienicy. Prababcia nie jadała mięsa, za to uwielbiała kaszę jaglaną, którą gotowała sobie praktycznie codziennie. U mnie w domu kasza jaglana zagościła na stole na dobre, raptem kilka lat temu, wcześniej nie miałam pojęcia jak ją przygotowywać i dlaczego. Teraz bardzo lubimy kaszę, gdy jest wyrazista w smaku. Znajduje u nas wiele amatorów, gdy przygotowuję ją podobnie do polenty. Albo zwyczajnie, wymieszaną z olejem, solą, pieprzem i ostrą papryką. Tak lubimy ją wszyscy. Na słodko nie jemy zbyt często kaszy jaglanej. Może, dlatego, że wszelakie dania na słodko jak ryż na mleku raczej są u nas odświętne. Preferujemy dania codzienne bardziej wytrawne, ale na deser z kaszy jaglanej zawsze znajdą się chętni. Taki deser z kaszy można przygotować z różnymi sezonowymi owocami. Ma on konsystencję budyniu, w smaku jest mega owocowy, bardzo smaczny i wyrazisty.
Przepis na Deser z kaszy jaglanej
Składniki dania: Deser z kaszy jaglanej
• 1 szklanka kaszy jaglanej
• 2,5 szklanki soku pomarańczowego lub wody
• 5 połówek brzoskwiń z puszki, kilka plastrów ananasów lub pulpa z mango
• 2 łyżki cukru pudru lub 1 łyżeczka stewii lub ksylitolu
• sok do polania
• szczypta soli
• 3 łyżki oleju kokosowego lub innego tłuszczu
Przygotowanie dania: Deser z kaszy jaglanej
1. Kaszą jaglaną płuczę, wsypują do zagotowanego soku pomarańczowego lub wody. Przykrywam i gotuję do miękkości.
2. Przekładam do miski, dodaję owoce, olej, cukier i rozdrabniam blenderem na jednolitą masę. Jeśli kasza jest byt gęsta, dolewam trochę mleka lub soku aby uzyskać pożądaną konsystencję.
3. Przekładam do szklaneczek i schładzam. Przed podaniem polewam domowym sokiem malinowym lub innym na przykład z miodem z kwiatów mniszka.
agnieszka napisał
Chciałabym deser podać w niedziele dla gości, ale nie będę miała,czasu wtedy go robić. Czy jak zrobię go w sobotę to w niedziele bedzie nadal pyszny, czy jednak lepiej na świeżo?