Domowa bulionetka warzywna
Są dodatki smakowe, które w kuchni się sprawdzają! Bulionetka i kostki warzywne, rosołowe, bulionowe są dużym udogodniłem w codziennej kuchni. Jednak nie ma, co ukrywać – zdrowe nie są, smaczne też nie do końca. Zawierają glutaminiany, słodziki, wzmacniacze smaku, aromatu, koloryzanty, utwardzacze itd. Od jakiegoś czasu można już kupić eko produkty w postaci kostek o znacznie lepszym składzie, ale nic nie zastąpi prawdziwych, domowych bulionetek. Moja domowa bulionetka warzywna, jest czymś pomiędzy esencjonalnym bulionem a pastą, której nawet mała ilość nadaje intensywnego smaku zupom, sosom lub gulaszom. Ja swoją bulionetkę przygotowuję tylko z udziałem warzyw i ziół. Nie ma w niej mięsa, tłuszczów zwierzęcych, soi, zagęszczaczy czy innych dodatków. Smak bulionetki można płynnie regulować ilością przypraw, ziół i warzyw, tak aby spełniał nasze kulinarne oczekiwania. Przekonana jestem, że podana ilości składników, wypróbowana już wielokrotnie, jest optymalna do uzyskania naprawdę dobrej jakości domowego produktu.
Po przygotowaniu masy, rozkładam ją w 4 pojemniki plastikowe, każdy o pojemności 230 ml i zamrażam. Masa jest na tyle słona, że osiąga konsystencję masła w zamrażalniku i można ja podbierać za każdym razem, gdy ma się taką potrzebę. Co ciekawe, za dosłownie kilka złotych powstaje blisko 1 litr esencji, która wystarcza do przygotowania około 36 litrów bulionu. O tak, prosto, smacznie i pysznie! Jedna łyżka stołowa na 1 litr wody i już.
Bardzo polecam, to jeden z lepszych domowych przetworów :)
Bulion z domowej bulionetki, po rozcieńczeniu jest mętny, intensywnie żółty i pięknie pachnie lubczykiem (zapach popularnej przyprawy Maggi). Widać to na zdjęciach, wszystkie kolory naturalne. W sam raz nadaje się do szybkich zup warzywnych i esencjonalnych sosów. Zróbcie koniecznie! Nie zwlekajcie nawet chwili, no może tyle, ile zajmie wam kupienie potrzebnych składników :)
Przygotowanie dania Domowa bulionetka warzywna
Składniki dania Domowa bulionetka warzywna
• 700 g marchewki
• 200 g pietruszki
• 1 lub 1/2 selera (korzeń) Jeśli nie masz możliwości kupienia takiego ostatecznie może być naciowy w zamian, jednak wtedy kolor bulionetki zmienia się diametralnie.
• 2 cebule
• 5 ząbków czosnku
• 3 łodygi selera naciowego
• 5 gałązek lubczyku z listkami -> może być trochę więcej lub mniej (musi być świeże zioło!)
• 250 g soli kamiennej lub morskiej
• 4-5 cm kawałek korzenia imbiru
• 2-3 liście laurowe
• 10 kulek ziela angielskiego
Przygotowanie dania Domowa bulionetka warzywna
1. Warzywa obieram i ścieram na tace o drobnych oczkach.
2. Do malaksera wkładam imbir, czosnek, lubczyk, sól, liście laurowe, ziela angielskie i seler naciowy. Miksuję na jednolitą masę.
3. W misce łączę warzywa z solą, mieszam dokładnie i odstawiam na godzinę, aby puściły sok.
4. Przekładam warzywa na patelnię, duszę pod przykryciem na małym gazie często mieszając, tak około 40 minut. Studzę. Przekładam do blendera lub malaksera i miksuję na jednolitą masę. Gotową masę rozkładam do plastikowych pojemników i wkładam do zamrażarki. Nie ma potrzeby zostawiania pasty w lodówce, lepiej przechowuje się w zamrażarce a sól nie pozwala jej do końca zamarznąć.
Askaq napisał
Dzięki Pani bulionetce w końcu moje zupy i sosy smakują mi, moim dzieciom -niejadkom i mężowi. Nawet nie obawiałam się zrobić wielkiego garnka rosołu dla wymagających gości, bo wiedziałam, że dzięki niej zupa będzie miała pyszny smak. Wczoraj zrobiłam kolejną porcję na najbliższe ok 3 mies. Proporcje są w sam raz, choć uważam, że 5 gałązek lubczyku to stanowczo za mało na lubczyk doniczkowy np. z lidla, ja dodaję garść :-) Podesłałam link kilku najbliższym osobom i wiem, że jedna z nich zamierza robić już kolejna porcję:-) naprawdę warto mieć tę bulionetkę w swojej zamrażalce !!!! Zazwyczaj zupa nie wymaga dodatkowego dosolenia, ale trzeba też uważać, żeby nie dodać za dużo bulionetki, bo danie będzie za słone.
Pani Olgo a może mogłaby Pani powiązać ten przepis z przepisami, w których go Pani używa? Albo wypisać propozycje przepisów ? Dziękuję i pozdrawiam ciepło !
Olga Smile napisał
Askaq – dodaję jej właściwie wszędzie tam, gdzie wodę, do gulaszy, zup, potrawek :)
Dieta bez diety napisał
Idealnie <3 Nigdy więcej kostek rosołowych!
Barbara Rogowski napisał
rewelka :)
Iwona Chruścielewska napisał
O własnie roiłam z tego przepisu bulionetki i były super :) muszę do przepisu wrócić – dzięki Olga za przypomninie, pozdrawiam
Bozena Wiosna napisał
250 g soli? To nie pomyłka?
Olga Smile napisał
Bożena tak ma być :)
Magdalena Wojtanowicz napisał
muszę wypróbować :)
Ba Sia napisał
U mnie już dawno w lodówce i służą znakomicie. Jest pyszna do zup i nie tylko, a ten zapach smakowity:) Polecam bo 1000% lepsza od sprzedawanej w sklepach tablicy Mendelejewa:)
Agnieszka Jabłońska-Tomkowiak napisał
Idealna ❤ Moja ulubiona