DOMOWY MAKOWIEC
Wiele lat temu nauczyłam się robić domowy makowiec oraz jagodzianki. Sama nie wiem, które bardziej lubię. Przez wiele lat, owijałam wyrastające ciasto papierem do pieczenia. Kilka lat temu kupiłam sobie formy ćwibakówki, takie klasyczne przeznaczone do wyrastania makowca. Teraz piekę za jednym zamachem trzy domowe makowce. Zawsze, ale to zawsze znajdą się na nie chętni. Nie ma się co dziwić, żaden sklepowy makowiec nie równa się temu domowemu, bez względu na to w jaki sposób został zwinięty! W sumie tak, jak z każdymi ciastami, gdzie te wypieki domowe łączą smak, tradycję i wspomnienia. Możliwości jest wiele, od warkocza po klasyczny kształt makowca.Tradycyjny makowiec drożdżowy to jedno z najsmaczniejszych ciast mojego dzieciństwa. Łączy się nierozerwalnie ze świętami i ważnymi uroczystościami domowymi. Bez niego nie ma urodzin, imienin czy rocznic. Mam nieodparte wrażenie, że to właśnie domowy makowiec drożdżowy jest elementem naszej domowej kulinarnej tradycji. Ciekawa jestem czy Ty sama robisz ciasta – domowy makowiec czy taki z cukierni pojawia się na Twoim stole?
DOMOWY MAKOWIEC
DOMOWY MAKOWIEC – składniki:
- Ciasto
• 500 g mąki pszennej
• 150 g cukru
• 2 żółtka jajek
• 250 ml mleka
• 50 g margaryny lub masła
• 40 g drożdży
• Cukier ze skórką pomarańczową albo waniliowy - Masa makowa
• 300 g maku
• 100 g cukru
• 2 łyżki masła
• 2 białka jajek
• 3 łyżki miodu
• garść lub dwie rodzynek
• garść orzechów włoskich
• Ekstrakt pomarańczowy lub cukier waniliowy - Lukier do makowca:
- 1 szklanka cukru pudru
- i do wyboru:
- 2-3 łyżki gęstej śmietany wtedy otrzymasz lukier śmietankowy
- 1-2 łyżki soku z cytryny wtedy otrzymasz lukier cytrynowy
- 2 łyżki białka kurzego surowego wtedy otrzymasz lukier z białkiem
DOMOWY MAKOWIEC – przepis:
- Mak płuczę pod bieżącą wodą, zalewam wrzątkiem, przykrywam pokrywką i pozostawiam na noc do napęcznienia. Rano odcedzany mak, mielę trzykrotnie, dodaję miód, cukier waniliowy, rodzynki, zapach i ubitą pianę z jajek.
- Do połowy ciepłego mleka skruszam drożdże, rozdrabiam z łyżką mąki, czubatą łyżką cukru i pozostawiam do wyrośnięcia na 15 minut.
- Żółtka ucieram z cukrem, dodaję mąkę, cukier waniliowy rozczyn, sól, resztę mleka, wyrabiam dokładnie. Dodaję roztopione letnie masło, odstawiam do wyrośnięcia na 60 minut.
- Ciasto dzielę na dwie części lub zostawiam jedną, jeśli mam większą formę do pieczenia makowców. Na środku układam masę makową i zwijam ciasto z obu stron do środka, tak, żeby powstał wałek z dwoma zawijasami z makiem. To sposób zwijania tradycyjnego makowca znany w domu mojej babci. Oba boki dokładnie zalepiam.
- Makowca przekładam w natłuszczone formy, odstawiam do ponownego wyrośnięcia na 35 minut. Wstawiam do nagrzanego do 180 stopni C piekarnika i piekę około 40 minut.
- Cukier puder przesiewam przez sito do miski. Do cukru dodaję białko jajka kurzego, śmietanę lub sok z cytryny. Miksuję mikserem na gładką masę. Dobieram ilość płynu tak, aby lukier osiągnął pożądaną konsystencję. Nakładam lukier na ciasto.
- Polany lukrem domowy makowiec posypuję skórką kandyzowaną rodzynkami i płatkami migdałów.
Agnieszka napisał
Pieknie wyglada,az slinka cieknie??
Krzysztof napisał
Makowiec to Święta.
Marta napisał
Czy zdjęcie makowca na talerzu to jest z tego przepisu? Bo jak się doda składniki ciasta i masy makowej to ciasta jest mnie więcej dwa razy więcej niż masy makowej. Biorąc pod uwagę fakt, że to ciasto drożdżowe efekt nie może być taki jak na zdjęciu, gdzie ciasta jest mniej niż masy makowej.
Agnieszka napisał
Witam! Uwielbiam tego bloga robiłam już wiele przepisów z niego i wszystko przepyszne ale mam pytanie co do czasu pieczenia tego makowca aż 80-90 minut nie za długo? Ktoś mi może to potwierdzić
Olga Smile napisał
Agnieszka – zależnie od jego grubości. Dotknij czy jest zwarty :)
Edmund napisał
Pani Olgo, cwibak – z niemieckiego „zwieback” . Czyli cwibak. Formy cwibakowki 😉. Pozdrawiam. Makowiec – super
chris napisał
czy moge dac stevie w proszku zamiast cukru? czytalem ze lyzeczka stevi to jak szklanka cukru.
Olga Smile napisał
Marta – zależy jak rozwałkujesz, zobacz u mnie cieniutkie ciasto mocno rozwałkowane.