DUSZONE GRZYBY
Tradycyjne, domowe duszone grzyby leśne z cebulą podawane do chleba lub makaronu są dla mnie rarytasem. Takie duszone grzyby możecie przygotować również z pieczarek białych pieczarek brązowych, portobello, boczniaków, kurek lub innych gatunków, które lubicie i macie do nich dostęp. Jeszcze kilka dni temu byłam ostatni raz na grzybach, może wybiorę się jeszcze pod koniec tego tygodnia. To już nawet nie chodzi o zbieranie, co o spacer, pooddychanie leśnym powietrzem, popatrzenie na drzewa, łąki i cudowne dywany z żółtych i czerwonych liści. Listopad est pięknym miesiącem, jeśli nie leje codziennie deszcz. Nie miałam pewności, czy pokazywać dzisiaj duszone grzyby ale doszłam do wniosku, że chyba jednak tak. Bo gdy patrzę na grupy grzybiarzy na facebooku, to jednak ciągle coś w tych koszykach maja. Może mniej niż we wrześniu, chociaż ten na Mazowszu był suchy i upalny. Grzybów w moim rejonie nie było jakoś bardzo dużo, no chyba, że akurat tak trafiałam i byłam po wszystkich z koszyczkiem w lesie. Podpowiem jeszcze, że zdecydowanie najlepsze są duszone grzyby na maśle, takim prawdziwym, o zawartości tłuszczu 82-84% bez dodatków tłuszczy roślinnych. Mesli jednak chcesz, zawsze możesz usmażyć je na oleju, wolna droga. Ciekawa jestem, jakie są twoje ulubione grzyby? Moje to chyba jednak podgrzybki, co prawda teoretycznie mniej szlachetne od prawdziwków, no ale to one jednak pachą tak typowo grzybowo i przywodzą mi na myśl dzieciństwo i wypady poza miasto. Podpowiem jeszcze, że wszelkie grzyby są super na diecie KETO i śmiało możecie je jeść! Zapraszam was dzisiaj na tradycyjne, takie na maśle duszone grzyby leśne z cebulą podawane u mnie do chleba, makaronu, ziemniaków ale również sztuki mięsa.
DUSZONE GRZYBY
DUSZONE GRZYBY – składniki:
- 500 g grzybów dowolnego gatunku
- 1 cebula
- 2 łyżki masła, oleju kokosowego lub innego oleju roślinnego
- opcja śmietana – krowia lub roślinna, przepisy na nie szukaj w książce ROŚLINNY NABIAŁ
- zioła – tymianek na przykład
- sól do smaku
- czarny pieprz mielony
DUSZONE GRZYBY – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę lub talarki. Podsmażam w garnku na złoty kolor na maśle lub oleju.
- Dodaję oczyszczone, pokrojone w plasterki grzyby i duszę razem około 15 minut. Muszą być bardzo miękkie, trochę wody musi odparować i powstać cudowny, gęsty sos.
- Doprawiam solą, pieprzem.
- W opcji ze śmietaną, to czas na dolanie jej właśnie teraz.
- Takie dzisiejsze duszone grzyby leśne z cebulą podawane u mnie do chleba, makaronu, kaszy i ziemniaków.
Dorota napisał
Jest taka knajpka w Miałach, serce Puszczy Noteckiej, serwują doskonałe grzyby przez cały rok, kurki, zielonki. Wszystko z okolicznych lasów i wszystko solone. Nie wiem jak to robią, ale zupa kurkowa, zielonkowa czy borowikowa są doskonałe niezależnie od pory roku. Na talerzu piękne okazy smakujące jak świeżo zebrane.
Jowita napisał
Uwielbiam😋W mojej zamrażarce podgrzybki jak malowane😉Do następnych zbiorów starczy zapasów.
Kaśka napisał
Kożlaki i podgrzybki, ale maslaczki w śmietanie nie wspominając o rydzach i kureczki na zupkę…. Uwielbiam każde!!!
Nika napisał
Kocham rydze. Najlepsze w śmietanie ❤
Agata napisał
Wszystkie !!!
Alicja napisał
QGąski zielone,czubajki ( w tym kanie), rydze, kurki. Borowiki i podgrzybki też,ale zdecydowanie wolę grzyby blaszkowe;) za to uielbiam zbierać, obierać, suszyć-a jak już jadę z rodziną lub znajomymi to jest to! Polecam zapiekankę z dorsza/sandacza,ziemniakow i sosu kurkowego:)
Mika napisał
Bo rydze i kurki przed mrozeniem trzeba lekko (10 min) poddusić. 😁
Natomiast co do ulubionych grzybów to każde leśne, polne oraz łąkowe .
Maras napisał
Wystarczy zblanszować.
Kurki można suszyć. Nie to samo, ale namiastka do sosu jest 😊
Alicja napisał
Ja kurki wrzucam do wrzatku na 1-2minutki i mrożę. Są pyszne;) rydzow nigdy w nadmiarze nie miałam,więc nie mroziłam. Mroziłam czubajki, ale jednak to nie jest to. Wolę się najeść w sezonie:)
Ewa napisał
Wszystkie bez wyjątku.
I surowe pieczarki posolone, pychota 🙂