DUSZONE GRZYBY
Tradycyjne, domowe duszone grzyby leśne z cebulą podawane do chleba lub makaronu są dla mnie rarytasem. Takie duszone grzyby możecie przygotować również z pieczarek białych pieczarek brązowych, portobello, boczniaków, kurek lub innych gatunków, które lubicie i macie do nich dostęp. Jeszcze kilka dni temu byłam ostatni raz na grzybach, może wybiorę się jeszcze pod koniec tego tygodnia. To już nawet nie chodzi o zbieranie, co o spacer, pooddychanie leśnym powietrzem, popatrzenie na drzewa, łąki i cudowne dywany z żółtych i czerwonych liści. Listopad est pięknym miesiącem, jeśli nie leje codziennie deszcz. Nie miałam pewności, czy pokazywać dzisiaj duszone grzyby ale doszłam do wniosku, że chyba jednak tak. Bo gdy patrzę na grupy grzybiarzy na facebooku, to jednak ciągle coś w tych koszykach maja. Może mniej niż we wrześniu, chociaż ten na Mazowszu był suchy i upalny. Grzybów w moim rejonie nie było jakoś bardzo dużo, no chyba, że akurat tak trafiałam i byłam po wszystkich z koszyczkiem w lesie. Podpowiem jeszcze, że zdecydowanie najlepsze są duszone grzyby na maśle, takim prawdziwym, o zawartości tłuszczu 82-84% bez dodatków tłuszczy roślinnych. Mesli jednak chcesz, zawsze możesz usmażyć je na oleju, wolna droga. Ciekawa jestem, jakie są twoje ulubione grzyby? Moje to chyba jednak podgrzybki, co prawda teoretycznie mniej szlachetne od prawdziwków, no ale to one jednak pachą tak typowo grzybowo i przywodzą mi na myśl dzieciństwo i wypady poza miasto. Podpowiem jeszcze, że wszelkie grzyby są super na diecie KETO i śmiało możecie je jeść! Zapraszam was dzisiaj na tradycyjne, takie na maśle duszone grzyby leśne z cebulą podawane u mnie do chleba, makaronu, ziemniaków ale również sztuki mięsa.
DUSZONE GRZYBY
DUSZONE GRZYBY – składniki:
- 500 g grzybów dowolnego gatunku
- 1 cebula
- 2 łyżki masła, oleju kokosowego lub innego oleju roślinnego
- opcja śmietana – krowia lub roślinna, przepisy na nie szukaj w książce ROŚLINNY NABIAŁ
- zioła – tymianek na przykład
- sól do smaku
- czarny pieprz mielony
DUSZONE GRZYBY – przepis:
- Cebule obieram, kroję w kostkę lub talarki. Podsmażam w garnku na złoty kolor na maśle lub oleju.
- Dodaję oczyszczone, pokrojone w plasterki grzyby i duszę razem około 15 minut. Muszą być bardzo miękkie, trochę wody musi odparować i powstać cudowny, gęsty sos.
- Doprawiam solą, pieprzem.
- W opcji ze śmietaną, to czas na dolanie jej właśnie teraz.
- Takie dzisiejsze duszone grzyby leśne z cebulą podawane u mnie do chleba, makaronu, kaszy i ziemniaków.
Magdalena napisał
Rydze po cygańsku można jeść cały rok 😍 że słoiczków
Aneta napisał
Kurki. Maślaki.😘
Sylwia napisał
Wszystkie. 🙂 Ze szczególnym uwielbieniem kani smażonej i rydzy. Mniam
Kse napisał
Podgrzybki borowiki na zupę, kanie smażone i suszone jako przyprawa,jajecznica z kurkami, pierogi z opienkami… a najbardziej kocham zbierać:) zamrazam grzyby już ugotowane i zmielone dzięki temu mam nadzienie do pierogów krokietow:)
Anna napisał
Boczniaki kanie. Pieczarki zazwyczaj kupuje więcej i susze. Do sosow wyśmienite lepszy aromat dają
Grażyna napisał
Ja kurki zamrażam w z sosem smietanowym. Po odmrozeniu pycha
Michalina napisał
Łysiczke Lancetowatą 🙂 swietnie smakuje surowa ^^
Anna napisał
Rydze, kanie, kurki, maślaki, borowiki, pieczarki. Taka kolejność.
Agnieszka napisał
Kurki i rydze warto przez zamrożeniem obgotowac- wtedy tak bardzo nie gorzknieją, jednak bardziej polecam kiszenie i marynowanie grzybów, pycha!!
Marta napisał
Wszystkie. Zwłaszcza borowiki, podgrzybki i boczniaki! I jak odwiedzamy ciotki to smażone kanie 💖