DŻEM Z CZERWONEJ PORZECZKI
Dzisiaj dżem z czerwonej porzeczki bez pestek będący taką galaretką porzeczkową. Ponieważ dżem z czerwonej porzeczki jest zdecydowanie kwaskowy ale równocześnie słodki, nadaje się nie tylko do dań na słodko ale również tych wytrawnych. Gdy na przykład macie ochotę na zastąpienie czymś żurawiny, wtedy taka galaretka porzeczkowa będzie w sam raz. Przypomnijcie mi jak zacznę się znowu podniecać czerwonymi porzeczkami, że zbierałam je przez 4 godziny i drugie tyle obłupywałam z szypułek. Że plecy mi odmówiły, zdjęłam setki ślimaczków z kulek, obrane z szypułek porzeczki kulałam na sicie, żeby inne robaczki wypadły. Narobiłam się jak głupia i teraz dżem ugotowałam, przetarłam i zamknęłam w słoiczkach. Normalnie każdy słoik dżemu porzeczkowego warty na wagę złota albo lepiej! …. nie ma jak się urobić na własne życzenie! Czasami to mam wrażenie, że kulinarny masochizm uprawiam ale jednak co jak co, gotować lubię. Udało mi się zebrać 2 kg czerwonej porzeczki z naszych krzaczków. Nie była w tym roku jakoś szczególnie dorodna ale ja nastawiona na nie i to bardzo. Właśnie dlatego chciałam wam pokazać cudowny dżem z czerwonej porzeczki bez pestek będący taką galaretką porzeczkową idealną po prostu w konsystencji i smaku!
DŻEM Z CZERWONEJ PORZECZKI
DŻEM Z CZERWONEJ PORZECZKI – składniki:
- 5 kg czerwonych porzeczek
- 2,5 kg cukru
- 80 g pektyny (można dać mniej, kierujcie się wytycznymi z opakowania lub jakiś fixów do przetworów)
DŻEM Z CZERWONEJ PORZECZKI – przepis:
- Zerwałam z krzaka porzeczki, potem obrałam ze wszytskich szypułek, zajmuje to masę czasu. Polecam pracę w rękawiczkach bo strasznie farbują. Przebrałam, przepłukałam na sicie i przełożyłam do garnka.
- Porzeczki wsypałam do garnka, lekko rozdrobniłam blenderem ręcznym. I wstawiałam na gaz. Gotowałam na niewielkim ogniu, co jakiś czas mieszając przez 10 minut.
- Przelałam przez sito, mieszając łyżką i sylikonową szpatułką. Na sicie zostały skórki i pestki.
- Dosypałam cukier, dodałam pektynę i mieszałam do zagotowania.
- Zastosowałam się do instrukcji i gotowałam 2-3 minuty od zagotowania.
- Gdy dżem był gotowy, przełożyłam go do wyparzonych słoików, z tej porcji wyszło mi 25 słoików po 200 ml każdy. Dżem z czerwonej porzeczki, właściwie taka galaretka z porzeczek jest pyszny, smakuje wyśmienicie na słodko i wytrawnie!
Agnieszka napisał
Oj nie tylko Ty masz takie spostrzeżenia 😁 ja też często tak sobie myślę jak zaczynam z porzeczką 🙂🙂
Monia napisał
Z czerwonej porzeczki najlepsza jest nalewka. I jaki ma piękny kolor!
Peggy napisał
Moja mama do dżemu z porzeczki dodaje trochę róży utartej z cukrem. A porzeczki przeciera, więc dżem jest bez pestek. Niebo w gębie!!!!
Jam napisał
wspaniała galaretka
Agata napisał
A jest sens robić z cukrem żelującym? Fajny pomysł żeby pestek nie było :)
Magda napisał
A w którym momencie porzeczki zostały przetarte?
Anonim napisał
A jak zrobić nalewkę z czerwonej porzeczki?
Ewa napisał
Po co dodawać do dżemu pektynę??? Czerwone porzeczki mają jej w sobie wystarczająco dużo. Czerwoną porzeczkę wystarczy zasypać cukrem, odstawić żeby puściła sok, zagotować, przetrzeć przez sito, jeszcze raz zagotować, zamknąć w słoikach i pycha
Ewa napisał
Zastanawiam się…A jakby tak obrać z szypułek byle jak, wsadzić do Thermomix i zmielić wszystko na papkę i dalej postępować jak w przepisie, czyli potem przetrzeć przez sito? Wyszło by? Szypułki są jakoś mega niesmaczne i zepsułyby smak dżemu?
Olga Smile napisał
Ewa – gorzkie są :(