Europejski kodeks walki z rakiem
Dzisiaj mam dla was bardzo ważny wpis na stronie. Jest to wpis, który może zmienić życie, pomóc cieszyć się zdrowiem i być przez długie lata aktywnym człowiekiem. To kilka zasad, których wprowadzenie do codziennego życia i przestrzeganie, może wpłynąć na stan zdrowia i przyczynić się do długiego i zdrowego życia.
Zalecenie Europejskiego kodeksu walki z rakiem formułowane w celu zmniejszenia zapadalności na nowotwory. Przestrzeganie zaleceń ujętych w aktualnej wersji „Europejskiego kodeksu walki z chorobami nowotworowymi” powinno doprowadzić do poprawy ogólnego stanu zdrowia.
1. Nie pal; jeśli palisz, przestań. Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących.
2. Wystrzegaj się otyłości.
3. Bądź codziennie aktywny ruchowo, uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz, co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce.
5. Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
7. Przestrzegaj ściśle przepisów mających na celu ochronę przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
8. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegających procedurom kontroli, jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.
9. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów zdrowotnych podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości mammograficznych badań przesiewowych”.
10. Kobiety i mężczyźni i po 50 roku życia powinni uczestniczyć w badaniach przesiewowych w kierunku raka jelita grubego. Badania te powinny być prowadzone w ramach programów uwzględniających procedury kontroli jakości.
11. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
1. Nie pal
Nie pal, jeśli palisz przestań! Jeśli nie potrafisz przestać, nie pal przy niepalących. Zagrożeniom związanym z paleniem poświęciłam cały wpis Rzuć palenie!
Palenie jest najważniejszą przyczyną przedwczesnych zgonów. Zaprzestanie palenia, zanim rozwinie się nowotwór złośliwy lub inna poważna choroba, znacznie zmiejsza ryzyko zgonu z powodu palenia tytoniu, nawet, jeśli rzuci osoba w średnim wieku!
Jeśli nie potrafisz przestać palić, nie pal przy niepalących. Skutki zdrowotne Twojego palenia mogą także ponosić osoby z Twojego otoczenia!
2. Wystrzegaj się otyłości
Szacuje się, że w Europie Zachodniej otyłość stała się przyczyną rozwoju około 11% nowotworów okrężnicy, 9% nowotworów piersi, 39% nowotworów trzonu macicy, 37% gruczolakoraków przełyku, 25% nowotworów nerki i 24% nowotworów pęcherzyka żółciowego.
Otyłość jest udokumentowaną, ważną przyczyną zachorowalności i umieralności. W krajach zachodnich stanowi drugi po paleniu tytoniu czynnik ryzyka rozwoju chorób przewlekłych, zwłaszcza cukrzycy, chorób układu krążenia i nowotworów złośliwych. W ciągu ostatnich lat w większości krajów Europy rozpowszechnienie otyłości (wskaźnik masy ciała [BMI] ≥ 30 kg/m 2 [ryc. 1]) gwałtownie rośnie i dotyczy <10% populacji Francji, około 20% mieszkańców Wielkiej Brytanii i Niemiec oraz aż >30% niektórych krajów środkowej Europy. Wskaźniki otyłości w Polsce są zbliżone do występujących w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
3. Bądź codziennie aktywny
Zależność między aktywnością fizyczną, a ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe była przedmiotem wielu badań. Zgromadzone na ten temat dane jednoznacznie wskazują, że regularne ćwiczenia fizyczne zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy. Wydaje się również, że w podobny sposób wpływają na ryzyko raka piersi, raka trzonu macicy i raka stercza. Zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworów jest wprawdzie wprost proporcjonalne do stopnia aktywności fizycznej, nie należy jednak intensywnych ćwiczeń zalecać osobom z chorobami układu krążenia. Regularna aktywność fizyczna związana z umiarkowanym wysiłkiem może być wskazana dla utrzymania odpowiedniej masy ciała, szczególnie u osób prowadzących siedzący tryb życia. Można zalecać wykonywanie takiej gimnastyki 3 razy w tygodniu po pół godziny. Z punktu widzenia profilaktyki chorób nowotworowych korzystniejsze są jednak częstsze, bardziej forsowne ćwiczenia.
4. Spożywaj więcej warzyw i owoców
Spożywaj więcej warzyw i owoców: jedz, co najmniej 5 porcji dziennie. Ogranicz spożycie produktów zawierających tłuszcze zwierzęce!
Owoce i warzywa należy spożywać przy każdym posiłku i konsekwentnie zastępować nimi przekąski między posiłkami – zgodnie z zaleceniami WHO i agencji rządu USA: „spożywaj warzywa i owoce 5 razy dziennie” (minimum 400 g dziennie, tj. 2 sztuki owoców i 200 g warzyw).
Już w latach 40. XX wieku dieta i substancje odżywcze stały się przedmiotem badań nad etiologią chorób nowotworowych. Po początkowym zainteresowaniu wpływem żywienia na działanie karcynogenów chemicznych u zwierząt doświadczalnych zwrócono uwagę na potencjalne związki między dietą a ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe u ludzi.
Niższe współczynniki zachorowalności na różne typy nowotworów złośliwych w regionach południowej Europy wiązano z dietą uboższą w białka i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, a bogatszą w ryby, oliwę z oliwek, warzywa, owoce i pełne ziarna zbóż, z obecnością umiarkowanej ilości alkoholu.
Stwierdzono związek między spożyciem wielu różnych warzyw i owoców a zmniejszonym ryzykiem zachorowania na nowotwory złośliwe. Coraz więcej danych wskazuje także na to, że duże spożycie warzyw i owoców jest korzystne w przypadku innych chorób przewlekłych.
Warzywa i owoce zawierają wiele substancji potencjalnie przeciwnowotworowych, których mechanizmy działania uzupełniają się lub częściowo pokrywają.
5. Ogranicz spożycie alkoholu
Jeśli pijesz alkohol – piwo, wino lub napoje wysokoprocentowe – ogranicz jego spożycie: mężczyźni do dwóch porcji dziennie, kobiety do jednej porcji dziennie.
Przekonujące dane epidemiologiczne wskazują, że picie alkoholu zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów złośliwych jamy ustnej, gardła i krtani oraz raka płaskonabłonkowego przełyku. Wraz ze wzrostem ilości spożytego etanolu obserwuje się tendencję do wzrostu ryzyka zachorowań, nie ustalono jednak precyzyjnie wartości progowej, poniżej której nie obserwuje się negatywnych skutków spożycia alkoholu. Picie alkoholu nie tylko zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory złośliwe, ale także powoduje różnego inne skutki zdrowotne, trudno więc sformułować uniwersalne zasady, dotyczące regulowania spożycia alkoholu. Udowodniono, że zależność ryzyka chorób układu krążenia i ryzyka zgonu od ilości spożywanego alkoholu przybiera kształt litery „J”. Oznacza to, że pijący umiarkowane ilości alkoholu są obciążeni mniejszym ryzykiem niż niepijący.
6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce
Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Szczególnie chroń dzieci i młodzież. Osoby mające skłonność do oparzeń słonecznych powinny przez całe życie stosować środki chroniące przed słońcem.
Spędzając czas na świeżym powietrzu, należy się chronić przed słońcem w godzinach od 11.00 do 15.00 (są to godziny największego narażenia na promieniowanie UV). Zajęcia na wolnym powietrzu, zwłaszcza dzieci, należy planować w innych godzinach. Zaleca się przebywanie w cieniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych i odpowiedniego, chroniącego przed słońcem ubrania. Dobre zabezpieczenie przed słońcem stanowi na przykład gęsto tkana bawełna.
7. Unikaj substancji rakotwórczych
Przestrzegaj ściśle przepisów dotyczących ochrony przed narażeniem na znane substancje rakotwórcze. Stosuj się zawsze do instrukcji postępowania z substancjami rakotwórczymi. Przestrzegaj zaleceń krajowych ośrodków ochrony radiologicznej.
– Promieniowanie jonizujące w dużych dawkach wywołuje u ludzi nowotwory złośliwe; zaledwie kilku typów nowotworów nigdy nie wiązano z promieniowaniem jonizującym.
– Radon-222 – naturalnie występujący gaz szlachetny powstaje w wyniku rozpadu uranu w skorupie ziemskiej. Wdychanie powietrza zawierającego cząstki radonu i produktów jego rozpadu wiąże się z ekspozycją komórek nabłonka dróg oddechowych i innych komórek na promieniowanie jonizujące, głównie cząstek α.
– Promieniowanie kosmiczne. Zdecydowana większość danych nie wskazuje na znaczący niekorzystny wpływ promieniowania kosmicznego na zdrowie w kontekście zagrożenia nowotworami złośliwymi.
– Radioaktywny jod. Promieniowanie jonizujące jest jedyną ostatecznie ustaloną przyczyną raka tarczycy, choć tylko niewielki odsetek tych nowotworów można przypisać oddziaływaniu promieniowania. Gruczoł tarczycy, ze względu na swoje powierzchniowe położenie, znaczny stopień utlenowania oraz duży wskaźnik wymiany komórek, jest szczególnie podatny na działanie promieniowania jonizującego.
– Linie energetyczne i pole magnetyczne. Z badań na dużych grupach chorych wynika, że zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe u dorosłych mieszkających w pobliżu linii energetycznych nie występuje, jednak niektóre badania narażenia zawodowego sugerują możliwy związek pomiędzy zachorowaniami na niektóre nowotwory a ekspozycją na pola magnetyczne o niskiej częstotliwości.
– Telefony komórkowe. Korzystanie z telefonów komórkowych i związane z tym możliwe negatywne skutki dla zdrowia budzą duże zainteresowanie. Wobec lawinowego wzrostu liczby użytkowników telefonów komórkowych, pojawiające się w prasie doniesienia na temat możliwej stymulacji rozwoju nowotworów na skutek termicznego i magnetycznego oddziaływania telefonów komórkowych budzą powszechny niepokój. Telefony komórkowe, podobnie jak radary, kuchenki mikrofalowe i kable elektryczne, emitują promieniowanie zaliczane do niejonizującego. Urządzenia te emitują sygnały o częstotliwości fal radiowych (450–2200MHz), nie przekraczające zakresu mikrofal spektrum elektromagnetycznego.
8. Kobiety po 25 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy.
Badania te powinny być prowadzone w ramach programów podlegających procedurom kontroli, jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy”.
W krajach rozwijających się rak szyjki macicy należy do najczęstszych nowotworów złośliwych i stanowi około 25% wszystkich nowotworów u kobiet. W krajach wysoko rozwiniętych choroba ta występuje rzadziej. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej zapadalność na postać inwazyjną raka szyjki macicy wynosi 15–25 na 100 000 kobiet rocznie (z poprawką na wiek w odniesieniu do populacji standardowej świata).
9. Kobiety po 50 roku życia powinny brać udział w badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi.
Badania te powinny być prowadzone w ramach programów zdrowotnych podlegających procedurom kontroli jakości zgodnym z „Europejskimi wytycznymi kontroli jakości mammograficznych badań przesiewowych”. Mammografia umożliwia wykrywanie klinicznie niewyczuwalnych guzów piersi. Szacuje się, że dobrze przygotowany i odpowiednio wdrażany mammograficzny program przesiewowy, obejmujący całą populację, zmniejszy umieralność z powodu raka piersi u kobiet po 50 roku życia, co najmniej o 20%.
10. Kobiety i mężczyźni po 50 roku życia: badania w kierunku raka jelita grubego
Badania te powinny być prowadzone w ramach programów uwzględniających procedury kontroli jakości.
Na korzyści z wykonywania badań przesiewowych w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy wskazują: możliwość rozpoznawania zmian przedrukowych (polipów gruczolakowych) oraz dobre rokowanie chorych z rozpoznaniem ustalonym we wczesnych stadiach zaawansowania choroby. Sprzyja temu również znaczący postęp technologii badań obrazowych i innych metod diagnostycznych.
11. Zaszczep się przeciwko WZW typu B
Około 18% nowotworów w populacji Światowej przypisuje się przewlekłym zakażeniom wirusowym, bakteryjnym i pasożytniczym. W UE dotyczy to 10% nowotworów, w tym przede wszystkim raka szyjki macicy, wątroby i żołądka oraz niektórych nowotworów układu krwiotwórczego. W ciągu ostatnich 30 lat dzięki postępom w zakresie wykrywania przewlekłych zakażeń gwałtownie wzrosła wiedza na temat roli czynników zakaźnych w etiologii nowotworów złośliwych. Wbrew wcześniejszym poglądom, leczenie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz programy szczepień stały się istotnym sposobem walki z nowotworami.
Jeśli chcecie zapoznać się bardziej szczegółowo z programem, wytycznymi i badaniami koniecznie zajrzyjcie na stronę http://www.kodekswalkizrakiem.pl/
* Zadanie Prewencja pierwotna nowotworów finansowane przez ministra zdrowia w ramach Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.
Monika Dąbrowska napisał
Dentysci namawiają tez do uzywania pasty z fluorem :-(
Monika Dąbrowska napisał
Całkowicie sie zgadzam z powyzszymi komentarzami, trochę z „innej epoki” ten kodeks :-) rzucenie palenia – oczywistosc, ruch i warzywa – tak, owoce – obecnie zaleca sie jedna porcje dziennie. A brakuje kluczowych pozycji, o ktorych pisze Beata.
bee napisał
Fajna akcja , choć na szczepienia nie dam się nabrać ;) Wciąż u nas mało prewencji , świadomości i wiary w to jak przy umiejętnym obchodzeniu się z własnym organizmem możemy być silni . Wbrew temu co mówią niektórzy , że dzisiejsze owoce i warzywa są beee , to powiem , że są i tak lepsze niż zawalanie organizmu mięsem , mlekiem, cukrem i białą mąką .Efekty zmiany diety na dietę o niskim spożyciu białka zwierzęcego , odstawieniu cukru , włączeniu dużych ilości warzyw i owoców widać praktycznie po 2-3 tyg i nie mam tu na myśli chudnięcia a po prostu zdrowszy , o niebo odporniejszy na choroby organizm :) Nie zamierzam nikogo przekonywać , ja efekty widzę po sobie i swoim dziecku , chorujemy bardzo rzadko , zazwyczaj gdy „odpuszczę” zdrową dietę (ferie, wyjazdy itp) a wtedy na ratunek przychodzi wit. C …doba i po grypie :) Ciekawym polecam stronę „Akademia witalności” i książkę dr.T.Colin Campbell „Nowoczesne zasady odżywiania” …czyli jak włączyć i wyłączyć raka i inne choroby cywilizacyjne .Pozdrawiam serdecznie
klaudia napisał
Hej:) Nie ma sensu sie wyklocac, warto po protu poszerzyc swoja swiadomosc i sprobowac doedukowac sie z punktu widzenia drugiej osoby. Przeciez wszyscy chcemy jak najlepiej dla siebie i ludzi wokol nas. Osobiscie szczepiona bylam do 18roku zycia a teraz wiem lepiej, ze nawet lekarze sa karmieni propaganda i nieprawda nawet jezeli chodzi o sklad szczepionek, co dopiero jezeli chodzi o ich dzialanie! W Ameryce rodzice buntuja sie przeciw koncernom, ktore dla zyskow faszeruja biednych ludzi od samego urodzenia substancjami ktore doslownie chamuja nasz rozwoj i powoduja szereg powiklan zdrowotnych zaczynajac od alergii, konczac na autyzmie. Oczywiscie media staraja sie nam udowodnic ze prawda jest inna a ci ludzie, ktorzy w to wierza, sa szalencami dajacymi wiare teoriom spiskowym. Zyjemy w dobie internetu a informacje na wszelakie temety mozna znalezc w kazdej formie przekazu, ludzie budza sie i rozumieja ze cos jest nie halo. Jezeli chodzi o sszczepienia to jest cala masa doktorow, ktora uswiadomiwszy sobie prawde, walczy o naglosnienie sprawy o wojnie przeciw ludzkosci , ktorej fundamentem jest farmacja. Oczywiscie oni nie dostaja czasu na wizji i sa skutecznie uciszani i pozbawiani dobrej renomy. Jest wiele ksiazek ale rowniez polecam youtube, moze nie daje on wrazenia zrodla rzetelnych informacji, ale jakze jest to mylny odbior tej spolecznosciowej witryny! Znajduje sie tam pelno wywiadow naukowo umocowanych umyslow, z ktorych plynie wiedza logiczna i kompromitujaca wszelkie brednie wpajane nam od lat. swietne wywiady np Jerzego Zięby, ktory jest uznanym na calym swiecie znawca tematu zdrowego trybu zycia( jezeli mozna tak ogolnikowo to nazwac:)), a w Polsce tysiace ludzi uczeszcza na jego wyklady. Rowniez filmy dokumentalne zawieraja w sobie wiele cennych cytatow, wypowiedzi i informacji. Jednyne , czego potrzeba, to checi na otwarcie sie na tego typu poglady. One nie gryza, a jedynie szokuja i delikatnie wprawiaja w oslupienie, bo ciezko nie otepiec, dowiadujac sie ile klamstw i niedomowien jest przyjete jako ostateczna prawda i styl zycia!! na koniec tylko wspomne, ze rodzina krolewska np nie szczepi sie i do tego leczy sie wylacznie homeopatia. Slawny lekarz dr Oz, ulubieniec Oprah Winfrey sam stwierdzil ze szczepienia sa cudem medycyny, ale nie dla niego i jego dzieci, tylko dla jego widzow. Sponsor szczepien Bill Gates w wywiadzie, ktory wlasnie mozna znalezc na yt mowi, ze szczepienia posluza w redukcji populacji na ziemi! tych informacji jest znacznie za duzo, jak na wiedze ktora reprezentujemy..ale zrozumiale jest, ze ludzie czytaja i wierza w to, do czego maja najszybszy dostep czyli telewizja, wszelkie gazety w kiosku i lekarz pierwszego kontaktu;) a tam nic z tych rzeczy, jedynie atak armii dezinformacji.
ps. mammografia dziala na zasadzie rentgena, czyli wysyla w strone ciala silne, zbite promienie rentgenowskie skierowane dokladnie w punkt gdzie szuka sie nowotworow( ktore wszyscy mamy, jest to naturalna czesc naszego organizu, lecz miano zlosliwego dostaje dopiero po uzyskaniu wlasciwego dla jego rozwoju srodowiska).. dobrze wiemy, ze jest to wlasnie promieniowanie jonizujace, wlasnie takie, jakie pani Olga zamiescila w poscie powyzej, w dziale substancji wysoce rakotworczych! laczac fakty, mammografia oslabia nasz system odpornosciowy i powoduje liczne konsekwencje,wlacznie z rakiem zlosliwym!
w takim oto swiecie zyjemy, gdzie sami sobie choroby wywolujemy:) technokracji sie nie boimy, za to przed sloneczkiem sie chowamy i faszerujemy skore substancjami wysoce chemicznymi..
namaste!
Kasia napisał
Polecałabym lekturę o NOP-ach, składzie szczepionek, o vit. D3 i o godzinach eksponowania się na słońce oraz o kosmetykach z filtrami. Ten kodeks w kilku punktach to jakaś pomyłka.
Olga Smile napisał
Kasia – a ja łykam D3, biorę B12, stosuję kremy z filtrem i się szczepię, robię badania, uważam na to co jem, wszystko to razem wzięte uważam że to najlepszy sposób :)
Kasia napisał
Twój wybór. Pozwolisz jednak, że „zaszczepię” inny punkt widzenia. Zgodzisz się, że świadomy wybór jest lepszy niż zasugerowany czy przymuszony. Proszę poczytać: https://www.stopnop.pl/ oraz https://wolnemedia.net/?s=szczepienia
To tylko początek. Kto chcę więcej, niech szuka i czyta. Oczy się same otworzą.
Pozdrawiam.
Olga Smile napisał
Kasia – każdy ma wybór. Ja jestem wielką zwolenniczką szczepień :D Kto chce „złapać” na przykład WZW w szpitalu (można również u dentysty i w gabinetach kosmetycznych), niech się nie szczepi ale konsekwencje są tragiczne! A łapie się od tych, co się nie szczepią właśnie!
Kasia napisał
A czy wiesz, że ludzie po szczepionce żywym wirusem powinni przejśĆ kwarantannę? Jest o tym napisane w ulotce szczepionki. Nigdy jej nie przechodzą. Zarażają. To zaszczepieni są zagrożeniem. https://szczepienie.blogspot.com/2015/02/szczepione-dzieci-moga-zarazac-zywymi.html
Olga Smile napisał
Kasia – ja uważam, że szczepienia są dobre i potrzebne. Ludzie boją się szczepień, a nie boją się, gdy dziecko bawi się w piaskownicy pod blokiem. A w piachu masz miliony toxocary, która po przeobrażeniu żyje w organizmie człowieka nawet 20 lat siejąc spustoszenie w trakcie migracji! Większość dzieci, które znam, gdy matki zrobiły badania okazało się, że mają toxocarę. To mnie przeraża, takie skupienie się na czymś jednym bez patrzenia na całość obrazu i pomijając inne elementy skomplikowanej układanki. Jestem za szczepieniami, nie przekonują mnie strony „z serii przeciwko”. Ale każdy ma prawo do własnych wyborów i sam musi ocenić i wartościować, co jest dla niego ważne!
PS> My po szczepieniu zawsze jesteśmy przez tydzień w domu, dla bezpieczeństwa. Tak mnie zawsze uczono.