Falafel
Znacie falafel? To pyszne kuleczki wegetariańskie przygotowane na bazie ciecierzycy, cebuli, pietruszki i przypraw. Czasami przygotowuje się je z suszonego bobu lub pół na pół, mieszając bób z ciecierzycą. Jako, że suszonego bobu u nas w sklepach jak na lekarstwo, to ja przygotowałam falafel z samej ciecierzycy. Falafel są popularnym daniem kuchni arabskiej, dostać można je na całym świecie. Formowane są ręcznie, toczone w dłoniach niczym małe pulpeciki lub kształtowane przy pomocy maszynki przypominającej wycinarkę. Bezpośrednio z niej zrzuca się falafel do skwierczącego oleju. Widziałam wielokrotnie takie maszynki na amerykańskim serwisie aukcyjnym w wersji podwójnej, jakby bliźniaczej i pojedynczej. Nie zdecydowałam się jednak na ich kupno, ze względu na niedostatecznie częste przygotowywanie falafel w domu. Smażę je, co jakiś czas, ale na nasze domowe potrzeby, ewentualnie podczas większych spotkań w gronie znajomych lub rodziny, jestem w stanie uformować sporo okrągłych, kształtnych kuleczek ręcznie. Nie męczę się przy tym specjalnie. Właściwie takie lepienie i toczenie mnie odpręża, postarzane czynności, mechanicznie nie wymagają myślenia i mój mózg może się skupić na ważniejszych rzeczach a mianowicie rozmyślaniu, planowaniu i kombinowaniu – co tu jeszcze mogę ugotować? Niezwykle ważna rolę w falafelach odgrywają przyprawy, to one nadają im tego charakterystycznego smaku i zapachu. To zmielone ziarna kolendry, kumin, czosnek, cebula, cytryna, pietruszka, papryka to dzięki nim falafel smakuje tak wspaniale i pachnie obłędnie!
Przepis na Falafel
Składniki dania: Falafel
• 400 g ciecierzycy suchej
• 3 cebule
• 5 ząbków czosnku
• 2 garście poszatkowanej pietruszki
• 1 łyżeczka czarnego lub kolorowego pieprzu mielonego
• 2 łyżeczki soli
• ½ łyżeczki ostrej papryki
• 1 łyżeczka słodkiej papryki
• 1 łyżeczka sody oczyszczonej
• 1,5 łyżeczki kminu
• 1,5 łyżeczki mielonej kolendry
• sok z 1 cytryny + skórka z niej otarta
• 4 czubate łyżki mąki ryżowej, ciecierzycowej, kukurydzianej bądź pszennej do uzyskania konsystencji pozwalającej lepić pulpeciki
• olej do smażenia
• kasza kukurydziana do obtoczenia
Przygotowanie dania: Falafel
1. Ciecierzycą moczę przez noc w zimnej wodzie. Odlewam na sicie i pozwalam jej przez kilka minut odciec. Ciecierzycę trzeba zblendować, żeby ją rozdrobnić. Można to zrobić blenderem ręcznym lub melakserem. Nie za grubo, nie za drobno, tak w sam raz.
2. Do melaksera wkładam ciecierzycę, obrane i pokrojone w duże kawałki cebule, czosnek, sól, papryki, sok z cytryny, skórę z niej otartą, kumin, mieloną kolendrę, pieprz i rozdrabniam na niezbyt jednorodną masę.
3. Masę przekładam do miski, dodaję poszatkowaną pietruszkę, sodę i mąkę. Mieszam i formuję kuleczki. Obtaczam je w kaszy kukurydzianej i smażę.
4. Podaję z kaszą lub ryżem i misą zielonej sałaty.
Izabelka napisał
Olga, falafele przepyszne :D
Tylko z tej porcji wyszło mi ich baaardzo dużo ;-)
Marianka napisał
Czy pietruszka poszatkowana to korzeń? Bo zielona to posiekana, no i mam dylemat :(
Marianka napisał
Przeczytałam wszystkie komentarze i już wiem :) chodzi o natkę, niby nic takiego w opisie ale różnica spora,prawda? Pozdrawiam :)
tyrytyry napisał
smakuje na prawde oblednie, ja podgotowalam lekko ciecierzyce i to byl blad ;) ale po dodaniu jajka i odrobiny semoliny (mąka durum, ale zwykla tez byla by ok) wszystko poszlo jak trzeba :) uwaga bo na prawde sycace
Paulina napisał
Cześć,
Czy takie kotleciki można mrozić? Próbowałaś może? :)
Olga Smile napisał
Paulina – raczej tak.
Breneka napisał
„Nie za grubo, nie za drobno, tak w sam raz.”
Czyli typowy przepis dla kobiet :D
Olga Smile napisał
Breneka – hahahaha no coś w tym jest :D
Asia napisał
A można je upiec np. w tej frytkownicy Airfryer? Czy to już nie będzie to samo? ;)
Olga Smile napisał
Asia – myślę, że spokojnie możesz :D