Feta z migdałów lub orzechów
Feta z migdałów lub orzechów nerkowca należy do mojego podstawowego repertuaru przepisów na wegańską deskę serów. Lubię też sery na bazie orzeszków macadamia, jednak ich cena jest niestety bardzo wysoka i nie często goszczą na naszym stole. Dotychczas pokazywałam już przepis na Ser z migdałów z pieprzem, Ser z kefirem wodnym, Tofu, Deska serów wegańskich oraz Serek z migdałów i Serek z tofu. Mam jeszcze wiele w zanadrzu, bowiem często staram się urozmaicać nasze menu kremami i roślinnymi serami. Przydają się one do zapiekanek, sałatek, do pieczywa w formie past i posypek, smakują wspaniale na bardzo wiele sposobów. Do większości przepisów używam dwóch podstawowych składników, a mianowicie: kefiru wodnego i płatków drożdżowych. O kefirze wodnym pisałam już kilka miesięcy temu. Kryształki do produkcji jego w domu, można dostać od znajomego lub kupić na portalach aukcyjnych, czy nawet zagranicznych stronach z kulturami bakteryjnymi. Jeśli chodzi o płatki drożdżowe, widziałam je tylko raz w sklepie stacjonarnym i były to bodajże Kuchnie Świata w Galerii Mokotów. Powinny być też w Evergreenie. Ja kupuję płatki drożdżowe w dużych opakowania po 600 g w zagranicznych sklepach www i przyjeżdżają do mnie w ciągu kilku dni kurierem. Oczywiści płatki możecie również kupić w naszych krajowych sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych i w sklepach ze zdrową żywnością. Ich dodatek sprawia, że produkty roślinne nabierają lekko orzechowego, serowego posmaku.
Feta z migdałów lub orzechów
Feta z migdałów lub orzechów składniki:
- 300 g migdałów lub orzechów nerkowca
- 3 łyżeczki soli
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oleju kokosowego
- 150 ml mleka kokosowego (tłustego)
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 125 ml kefiru wodnego
- 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub najlepiej 3 łyżki mąki z manioku (tapioka)
- 2 łyżki agar agar
- 80 ml soku z cytryny (lub 80 ml mleka kokosowego i 15 ml kwasu askorbinowego u mnie lewoskretny)
Feta z migdałów lub orzechów – przepis:
- Orzechy lub migdały płuczę na sicie, zalewam zimną wodą i wstawiam w zakręconym słoiku do lodówki na 24 godziny
- Na drugi dzień: w mleku kokosowym rozpuszczam agar agar i zagotowuję. Masa będzie bardzo gęsta.
- Do malaksera wkładam odcedzone i przepłukane orzechy lub migdały. Zaczynam miksować, dodaję gorące mleko kokosowe z agar agar, olej kokosowy, płatki drożdżowe, czosnek, sól, sok z cytryny lub mieszaninę mleka kokosowego i kwasu askorbinowego oraz (o ile masa jest letnia) kefir wodny i skrobię. Miksuję kilka minut do otrzymania jednorodnej konsystencji.
- Masę przekładam do sitka wyściełanego 2 warstwami gazy. Gazę skręcam i odciskam ile się da. Czasami udaje się więcej, innym razem mniej.
- Foremkę do ciasta wyściełam papierem do pieczenia, przekładam masę, wyrównuję i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 80-90 stopni Celsjusza. Zależy mi na tym, aby się lekko wysuszyła a skrobia związała. Piekę tak, zaglądając, co chwilę jakieś 2, czasami 2,5 godziny.
- Foremkę wystawiam z piekarnika, nakrywam wierzch papierem do pieczenia, przygniatam drugą foremką o podobnych wymiarach i obciążam dwoma słoikami. Wstawiam do lodówki na mniej więcej 3 godziny, albo najlepiej na noc.
- Po kilku godzinach taka feta nadaje się do jedzenia i podawania w sałatkach.
Olga Smile napisał
Miłka – ludzie nie jedzą sera z przyczyn smakowych to raz. Dwa etycznych na przykład weganie i zdrowotnych – osoby uczulone na nabiał. Powodów jest wiele. Co do ceny, to jednak wegańska feta nie jest tańsza jakoś zdecydowanie od krowiej.
maya napisał
Zrobiłam i wyszedł cuuudowny, wprost przepyszny. Dzięki za przepis.
Olga Smile napisał
maya – bardzo się cieszę :) Dziękuję za komentarz :)
wrocław napisał
Wygląda pysznie :) Olga skąd ty bierzesz pomysły?
patrycja napisał
Jeju!!!!!!! Piękne zdjęcie!
Gosia napisał
Wspaniała feta, robiłam ja ju trzy razy, za każdym razem świetna wychodzi.
Arleta napisał
Pani Olgo,
co to takiego platki drozdzowe? Gdzie ich szukac?
Bardzo dziekuje:)
Olga Smile napisał
Arleta – o na przykład takie https://www.evergreen.pl/platki-drozdzowe-drozdze-nieaktywne-p-482.html ja kupuję ze Stanów marki KAL w sklepie Vitacost.com
sonia napisał
Migdały mają być bez skórki, prawda? Zdjęcie wspaniałe: )
Olga Smile napisał
sonia – tak