Feta z migdałów lub orzechów
Feta z migdałów lub orzechów nerkowca należy do mojego podstawowego repertuaru przepisów na wegańską deskę serów. Lubię też sery na bazie orzeszków macadamia, jednak ich cena jest niestety bardzo wysoka i nie często goszczą na naszym stole. Dotychczas pokazywałam już przepis na Ser z migdałów z pieprzem, Ser z kefirem wodnym, Tofu, Deska serów wegańskich oraz Serek z migdałów i Serek z tofu. Mam jeszcze wiele w zanadrzu, bowiem często staram się urozmaicać nasze menu kremami i roślinnymi serami. Przydają się one do zapiekanek, sałatek, do pieczywa w formie past i posypek, smakują wspaniale na bardzo wiele sposobów. Do większości przepisów używam dwóch podstawowych składników, a mianowicie: kefiru wodnego i płatków drożdżowych. O kefirze wodnym pisałam już kilka miesięcy temu. Kryształki do produkcji jego w domu, można dostać od znajomego lub kupić na portalach aukcyjnych, czy nawet zagranicznych stronach z kulturami bakteryjnymi. Jeśli chodzi o płatki drożdżowe, widziałam je tylko raz w sklepie stacjonarnym i były to bodajże Kuchnie Świata w Galerii Mokotów. Powinny być też w Evergreenie. Ja kupuję płatki drożdżowe w dużych opakowania po 600 g w zagranicznych sklepach www i przyjeżdżają do mnie w ciągu kilku dni kurierem. Oczywiści płatki możecie również kupić w naszych krajowych sklepach internetowych, na portalach aukcyjnych i w sklepach ze zdrową żywnością. Ich dodatek sprawia, że produkty roślinne nabierają lekko orzechowego, serowego posmaku.
Feta z migdałów lub orzechów
Feta z migdałów lub orzechów składniki:
- 300 g migdałów lub orzechów nerkowca
- 3 łyżeczki soli
- 2 ząbki czosnku
- 4 łyżki oleju kokosowego
- 150 ml mleka kokosowego (tłustego)
- 2 łyżki płatków drożdżowych
- 125 ml kefiru wodnego
- 2 płaskie łyżki skrobi ziemniaczanej, kukurydzianej lub najlepiej 3 łyżki mąki z manioku (tapioka)
- 2 łyżki agar agar
- 80 ml soku z cytryny (lub 80 ml mleka kokosowego i 15 ml kwasu askorbinowego u mnie lewoskretny)
Feta z migdałów lub orzechów – przepis:
- Orzechy lub migdały płuczę na sicie, zalewam zimną wodą i wstawiam w zakręconym słoiku do lodówki na 24 godziny
- Na drugi dzień: w mleku kokosowym rozpuszczam agar agar i zagotowuję. Masa będzie bardzo gęsta.
- Do malaksera wkładam odcedzone i przepłukane orzechy lub migdały. Zaczynam miksować, dodaję gorące mleko kokosowe z agar agar, olej kokosowy, płatki drożdżowe, czosnek, sól, sok z cytryny lub mieszaninę mleka kokosowego i kwasu askorbinowego oraz (o ile masa jest letnia) kefir wodny i skrobię. Miksuję kilka minut do otrzymania jednorodnej konsystencji.
- Masę przekładam do sitka wyściełanego 2 warstwami gazy. Gazę skręcam i odciskam ile się da. Czasami udaje się więcej, innym razem mniej.
- Foremkę do ciasta wyściełam papierem do pieczenia, przekładam masę, wyrównuję i wstawiam do piekarnika rozgrzanego do 80-90 stopni Celsjusza. Zależy mi na tym, aby się lekko wysuszyła a skrobia związała. Piekę tak, zaglądając, co chwilę jakieś 2, czasami 2,5 godziny.
- Foremkę wystawiam z piekarnika, nakrywam wierzch papierem do pieczenia, przygniatam drugą foremką o podobnych wymiarach i obciążam dwoma słoikami. Wstawiam do lodówki na mniej więcej 3 godziny, albo najlepiej na noc.
- Po kilku godzinach taka feta nadaje się do jedzenia i podawania w sałatkach.
jacinto@wp.pl napisał
Wystarczy wpisać Water Kefir albo też Japan Crystals
Pozdrawiam