FLAKI NA ROSOLE
Klasyka kuchni polskiej czyli gorące flaki na rosole gotowane z pajdą chleba lub bułki. Takie tradycyjne flaki na rosole wołowe lub cielęce jadało się w moim domu od czasu do czasu. Jakoś zawsze baliśmy się je kupować w restauracjach. Nie wiem z czego to wynikało ale chyba z przeświadczenia, że akurat to danie może sobie stać w lodówce i niekoniecznie musi być świeże. Pierwszy raz wołowe flaki na rosole gotowałam lata temu. Tak teraz myślę i oceniam to 23-25 lat temu. Zapach obgotowywanych flaków jest okropny. Tu nie ma czy się lubi czy nie. Raczej tylko kategoria na ile jesteśmy odporni. Jedna zamknięte w słoikach, które możemy kupić jako wyroby gotowe są znaczne mniej smaczne i esencjonalne, niż te, przygotowane w domu. Flaki na rosole gotowane, to zaraz obok tatara i gołąbków jedno z trzech najbardziej kojarzących mi się dań kuchni polskiej. A ty, jakie byś wybrała? Waham się jeszcze nad sałatą jarzynową zamiast tatara. Bigos i pierogi, wiele tych dań :) Wołowe flaki na rosole przygotowane w domu nie maja sobie równych, mam ulubiony zestaw przypraw, dodatków aby smakowały tak, jak powinny. Możecie oczywiście użyć gotowej mieszanki przypraw, tylko powstrzymajcie się z soleniem i sól, dodajcie na końcu. Większość mieszanek ma w składzie sól a przesolonych flaków nie da się uratować. Flak na rosole są dania ponadczasowe, które spotkacie na polskich stołach podczas wesel, imprez rodzinnych i uroczystości domowych.
FLAKI NA ROSOLE
FLAKI NA ROSOLE – składniki:
- 1 kg -1,5 kg szpondra wołowego
- 2 kg flaków wołowych surowych lub mrożonych
- 5-6 dużych marchwi
- 1-2 pory
- 2-3 duże pietruszki
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 5 listków laurowych
- około 10 kulek ziaren ziela angielskiego
- 3 łyżki otartego majeranku
- 1/2 łyżeczki tartej gałki (dobierz smak do własnych preferencji)
- 1/2 łyżeczki tartego imbiru (dobierz smak do własnych preferencji)
- 2 łyżki słodkiej papryki
- 1 łyżka soli
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu
- 4 ząbki czosnku
- 5 łyżek oleju
FLAKI NA ROSOLE – przygotowanie:
- Warzywa korzeniowe obieram.
- Mięso płuczę dokładnie pod kranem z bieżącą wodą.
- Do dużego garnka wkładam mięso, dodaję warzywa, dolewam delikatnie zimną wodę, wrzucam listki, ziele angielskie i sól.
- Garnek stawiam na małym gazie i wolno zagotowuję. Przykrywam pokrywką. Rosół wołowy gotuję na malutkim gazie przez minimum 2 godziny. Mięso wyławiam i dzielę.
- Teraz czas na przygotowanie flaków. Flaki surowe obgotowane i niemrożone zazwyczaj nie wymagają dodatkowego obgotowania. Jeśli są surowe, trzeba je trzy razy zalać wodą, zagotować i odlać wodę. Podobne robi się z flakami mrożonymi.
- Obgotowane flaki przekładam do garnka, zalewam rosołem. Dodaję imbir, sól, paprykę oraz pieprz. Zmniejszam gaz i gotuję flaki pod przykryciem. Czas gotowania to około 30 – 60 minut. W trakcie trzeba próbować czy są już miękkie, zależnie od marki i tego czy były to flaki surowe, świeże czy mrożone.
- Warzywa z rosołu ścieram na tarce o dużych oczkach.
- Pod koniec gotowania na ostatnie 10 minut wrzucam warzywa, dodaję również koncentrat pomidorowy oraz majeranek. Próbuję i w razie potrzeby doprawiam jeszcze solą, pieprzem i papryką albo gotową mieszanka przypraw do flaków.
- Stawiam na stole garnek i każdy nakłada sobie tradycyjne flaki na rosole gotowane i zjada z pajdą chleba lub bułki.
Jagoda napisał
Podobno tylko placki ziemniaczane są stricte polską potrawa. Ale dla mnie pierogi, bigos, zurek
Paweł napisał
Rosol pierogi I salatka jarzynowa
Magdalena napisał
Pomidorowa z ryżem , pomidorówka z makaronem i pomidorowa z lanymi kluskami 😂
Piotrek napisał
Żurek! Śląska kuchnia od wieków weszła do top10 polskich potraw 😉 Bigos, nogi w galarecie 😉
Joanna napisał
Bigos, mizeria, żurek
Małgorzata napisał
Sałatka jarzynowa, bigos, pierogi
Kasia napisał
Salatla jarzynowa , pierogi ruskie, rosol , kopytka , kluski slaskie , kapusniak
Magda napisał
Śledź po japońsku. Ryba po grecku. Pierogi ruskie 😆
Agnieszka napisał
Bigos, żurek, pierogi
Agata napisał
Zupa pomidorowa, gołąbki, mielony z ziemniakami i marchewką z groszkiem