GALARETKA Z NÓŻEK WIEPRZOWYCH
Klasyka kuchni polskiej galaretka z nóżek wieprzowych czyli zimne nóżki lub śląski galert. Dzisiejsza galaretka z nóżek wieprzowych wjechała na bloga zaraz po tym, jak przygotowałam nowe śledzie z rzodkiewką i koperkiem. Normalnie mam wrażenie, że rozpoczełam z przytupem jesienny sezon. Zawsze przy pierwszych chłodach moja rodzina ma melodię na jedzenie śledzi w różnych wersjach. Do tego, jakoś mimo różnic wpisuje się galaretka z nóżek wieprzowych, bo ostatnio jakoś kilka razy pod rząd ją przygotowywałam. Zimne nóżki znam od zawsze dosłownie, to tradycyjne danie kuchni polskiej, niezbyt drogie a przywodzące na myśl znacznie biedniejsza niż teraz jest, kuchnie mojego dzieciństwa. Podstawową sprawą podczas przygotowywaniu nóżek w galarecie jest czas ich gotowania. Przyprawy, to wiadomo i świeże nóżki, bez takiego brzydkiego zapachu. Nie wiem od czego to zależy ale czasami w sklepach pojawiają się lepsze lub gorsze, zależnie od partii i dostępności. Napiszę jeszcze o golonce. Ja osobiście lubię ją dodawać ale powiedzmy to sobie jedno – konieczności bezwzględnej takiej nie ma. Wiem, że ludzie dzielą się na tych, którzy uwielbiają zimne nóżki i takich, którzy uciekają na samą myśl ich zjedzenia. A Ty, do której grupy należysz? Generalnie galaretka z nóżek wieprzowych, zimne nóżki, śląski galert, meduza – naz wiele, a smak zazwyczaj taki sam!
GALARETKA Z NÓŻEK WIEPRZOWYCH
GALARETKA Z NÓŻEK WIEPRZOWYCH – składniki:
- 6 nóżek wieprzowych
- 1 golonka tylna lub 2 przednie
- 10 listków laurowych
- 1 łyżka ziela angielskiego
- 6 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- sól i pieprz do smaku
GALARETKA Z NÓŻEK WIEPRZOWYCH – przygotowanie:
- Nóżki i golonki trzeba umyć pod bieżącą wodą, oczyścić jeśli jest taka konieczność. Ułożyć na dnie garnka, dodać listki laurowe i ziele.
- Zalać taką ilością wody, żeby przykryła nóżki na dwa place. Wstawić na gaz pod przykrywką. Zagotować. Zdjąć łyżką szumowiny i gotować pod przykryciem na małym gazie przez minimum 3 godziny. Te ze zdjęcia gotowałam 5 godzin na małym gazie. Im dłużej będziecie gotować tym galareta będzie lepsza.
- Obrać warzywa, dodać do nóżek i golonek, doprawić solą i pieprzem. Gotować pod przykryciem kolejne 2 godziny. Mięso musi być bardzo delikatne, samo odchodzić od kości.
- Przecedzić przez sito mięso. Wywar wlać ponownie do garnka. Obrać dokładnie lekko przestudzone ale ciągle gorące nóżki i golonki. Mięso posiekać drobno. Układać w salaterkach, zalać płynem z gotowania. Wstawić do lodówki na noc.
- Galaretka z nóżek wieprzowych może zostać podana z octem, majonezem lub sokiem z cytryny.
Justyna napisał
Wywar z nóżek wieprzowych najlepszy, ale nie jako wkładka. Ja galaretą zalewam mięso z szyjek indyczych
Krystyna napisał
Bardzo lubię często robię.
Dorota napisał
Uwielbiam 😊
Joanna napisał
Uwielbiam 🥰😋
Ma napisał
Lubię, ale bez kawałków skóry. Sam wywar z nóg wieprzowych jako taki z kawałkami mięsa jest jak najbardziej OK. Aaaa! I usuwam tłuszcz – jednak tej wierzchniej warstwy po zastygnięciu nie jestem w stanie przełknąć…
Elżbieta napisał
Lubię
Dorota napisał
Uwielbiam, ale przy celiakii muszę robić sama, dlatego po gotowaniu w garze przez dwa lata wybrałam wersję dla mniej wrażliwych i robię z szynki i golonki z indyka.
Renata napisał
Też uwielbiam! 😋
Kamila napisał
Kocham
Artur napisał
Meduza jest the best… 😉