GALARETKA Z NÓŻEK
Klasyka kuchni polskiej galaretka z nóżek wieprzowych, inaczej zimne nóżki, galert lub zylc. Dzisiejsza galaretka z nóżek została przygotowana przez moją mamę z jej ulubionego przepisu.Przeszukiwałam zamrażarkę skrzyniową i znalazłam zamrożone 4 nóżki i jedną wielką golonkę. Nooooo nie było przebacz, od razu wiedziałam co powstanie :) Co prawda zapach gotowania nóżek trudno zaliczyć do atrakcyjnych, coś jak smażenie wątróbki lub gotowanie flaków. Powiedziałabym, że łapią się one w tej samej aromatycznej kategorii. Sam proces przygotowania trudny nie jest, jednak samo gotowanie zajmuje kilka godzin. Mięso musi odchodzić od kości a kolagen pozostać wywarze. Do dobrze przygotowanych nóżek, z których większość płynu odparowała nawet nie trzeba dodawać żelatyny! Ale przecież galaretka z nóżek, przysłowiowa meduza z lornetą lub bez (lorneta to dwa kieliszki wódki) jest takim klasykiem kuchni polskiej, że nie ma chyba osoby, która by nie spotkała się z tym daniem. Oczywiście znać i lubić to dwie inne sprawy. A u ciebie galaretka z nóżek należy do lubianych dań na zimno, czy jednak omijanych szerokim łukiem?
GALARETKA Z NÓŻEK
GALARETKA Z NÓŻEK – składniki:
- 6 nóżek wieprzowych
- 1 golonka tylna lub 2 przednie
- 10 listków laurowych
- 1 łyżka ziela angielskiego
- 6 marchwi
- 3 korzenie pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- ja dodałam jeszcze 1 łyżkę domowej bulionetki, stąd żółtawy kolor
GALARETKA Z NÓŻEK – przygotowanie:
- Nóżki i golonki trzeba umyć pod bieżącą wodą, oczyścić jeśli jest taka konieczność. Ułożyć na dnie garnka, dodać listki laurowe i ziele.
- Zalać taką ilością wody, żeby przykryła nóżki na dwa place. Wstawić na gaz pod przykrywką. Zagotować. Zdjąć łyżką szumowiny i gotować pod przykryciem na małym gazie przez minimum 3 godziny. Te ze zdjęcia gotowałam 5 godzin na małym gazie. Im dłużej będziecie gotować tym galareta będzie lepsza.
- Obrać warzywa, dodać do nóżek i golonek, doprawić solą i pieprzem. Gotować pod przykryciem kolejne 2 godziny. Mięso musi być bardzo delikatne, samo odchodzić od kości.
- Przecedzić przez sito mięso. Wywar wlać ponownie do garnka. Można dodać trochę tartej marchewki dla koloru. Obrać dokładnie lekko przestudzone ale ciągle gorące nóżki i golonki. Mięso posiekać drobno. Układać w salaterkach, zalać płynem z gotowania. Wstawić do lodówki na noc. Galaretka z nóżek wieprzowych zwykle podawana jest z octem, majonezem lub sokiem z cytryny.
- Wszystkich wielbicieli kuchni polskiej zapraszam na zimne nóżki inaczej nazywane galaretka z nóżek a na śląsku występują jako galert lub zylc!
Aśka napisał
Uwielbiam!