Garnki ze szkła – Szklane garnki
Jakiś czas temu rozmawialiśmy na FB o naczyniach. Garnki ze szkła czyli szklane garnki wpadły mi w oko już rok temu. Cały czas nie mogłam się zdecydować ale zachęcona takimi formami do pieczenia ciast i chlebów poszłam o krok dalej. W końcu kupiłam garnki ze szkła, tak jak te formy! Brak chromu, niklu, aluminium, dziwnych stopów żelaza, teflonu, dodatkowych powłok, emalii, szkliwa a co za tym idzie ewentualnego wchodzenia w reakcje z jedzeniem i przenikania substancji przekonał mnie na dobre. Przyznaję, to mega fajna i zdrowa sprawa!
Ostatnie moje zakupy garnków metalowych sprawiły, że po woli przestaję wierzyć, że kiedyś trafię naprawdę dobre. Ponieważ zmieniają mi kolor, widzę, że wchodzi metal w reakcje zdecydowałam, że teraz przyszedł już czas na szklane. Oczywiście garnki ze szła też mają swoje wady, żeby tak zaraz różowo nie było. Ale może od zalet powinnam zacząć, bo w końcu dla nich kupiłam owe garnuszki. Używam ich już jakiś czas, mogę więc śmiało opisać je z życia.
Garnki ze szkła – ZALETY
- Są zdrowe! To najważniejsze!
- Nie zawierają chromu, niklu, teflonu, stopów, ceramiki, różnych szkliw, ani innych powłok. To czyste szkło, czyste!!
- Nie wchodzą w reakcje z jedzeniem.
- Nie barwią się od jedzenia.
- Nie przenikają zapachami.
- Są antyalergiczne.
- Antybakteryjne.
- Łatwo się myją. Nawet jak smażę w nich cebulę, to wystarczy nalać wody, wszystko schodzi w chwilę.
- Można używać ich w piekarniku, kuchenkach mikrofalowych, na gazie, płycie elektrycznej.
- Używam ich tak jak garnków żeliwnych, czyli smażę cebulę, dolewam wodę, dodaję warzywa, gotuję lub piekę. Nadają się do dań jednogarnkowych!
- Odporne są na zmiany temperatur, co w przypadku szkła nie jest normą. Można wystawić garnek z lodówki i wstawić na kuchenkę.
- Łatwe do mycia (pomijam wagę) ale nie trzeba ich szorować, wszystko schodzi miękką gąbką.
- Można w nich smażyć, nie mam jeszcze szklanej patelni wiec smażę cebulę lub warzywa w garnki. Jest OK., chociaż mam wrażenie, że cebula więcej czasu potrzebuje i nie staje się chrupiąca.
- Nawet na małym gazie efektywnie rozprowadzają i zatrzymują temperaturę. Gotowanie w nich jest energooszczędne, długo utrzymują ciepło.
- Nie rysują się, można mieszać łyżką drewniana, metalową lub szklaną.
- Są estetyczne.
- Dają ciekawe efekty wizualne podczas gotowania, co fascynuje dzieci :)
Garnki ze szła – WADY
- Waga garnki są ciężkie. Po nałożeniu płynu do mycia naczyń śliskie i trudno je utrzymać. Gdy rozpakowałam pudło i wzięłam się za mycie garnków w zlewie, jeden mi się wyślizgnął z dłoni i stuknął krawędzią o podłogę zlewu, no niestety się wyszczerbił. Mąż śmiał się, że inni maja te garnki po 20 lat a ja już jeden zepsułam. Są ciężkie, jeśli nie masz silnych dłoni – myj je tylko w zmywarce lub w zlewie wyłożonym ręcznikiem.
- Łatwość zbicia – garnki są dość wytrzymałe nie przetrzymają jednak upadków, szczerbią się lub zbiją.
- Rozgrzewają się całe, raczki, boki, cała pokrywka. Trzeba zawsze używać rękawic!
- Sama jestem ciekawa, jak rozprowadzają ciepło. Mam wrażenie, że dłużej się w nich gotuje ale i dłużej trzymają ciepło.
- Przechowywanie też nie jest do końca proste. Nie powinno się wstawiać jednego garnka w drugi. Raczej trzeba je ostrożnie do szafek wstawiać i nie narażać na obijanie.
- Nie nadają się na płyty indukcyjne!
- Są dość małe. Oczywiście wszystko zależy od pojemności jaki preferujecie. Najmniejszy ma 0,8 litra, natomiast największy dostępny w Polsce ma 5 litrów ale to pod korek, więc można liczyć 4,5 litra maksymalnie. Jest dostępnych raptem kilka modeli. Ja wolę garnki większe, najlepiej 8 litrowe. Inne wzory i kształty dostępne są na ebay’u w USA, gdzie można kupić je za grosze.
Jeśli macie jakieś pytania, śmiało pytajcie. Osobiście jestem z tych garnków zadowolona, będę chciała kupić ich więcej w innych kształtach no i koniecznie patelnię, bo jej najbardziej brakuje mi do kompletu.
A JAKIE GARNKI TY LUBISZ NAJBARDZIEJ I POLECASZ?
Monika Walczewska napisał
Ciekawe jak z trwałością
Olga Smile napisał
Monika Walczewska – czytelnicy mi pisali, że po 20 lat maja, ja jeszcze nie wiem, wyjdzie w praniu. Upaść nie mogą to pewne. Objęte są dziesięcioletnią gwarancją producenta.
Monika Walczewska napisał
A no właśnie o upadki mi chodziło :)
Olga Smile napisał
Monika Walczewska – to jak z żeliwnym lub emaliowanym – upadać nie może :D
Monika Walczewska napisał
To już wiem, że nie dla mnie, u nas ryzyko upadku garnka od 2,5 roku wzrosło o 500 % ;P
Agata Mazurkiewicz napisał
szkło nie dyskwalifikuje indukcji…..tylko musi być odpowiednia podstaw np. https://www.autozysk.pl/pl/p/Dzbanek-szklany-czajnik-indukcja-1L/3098
Olga Smile napisał
Agata Mazurkiewicz – ale ten co podlinkowałaś ma dno metalowe a nie szklane i tu chyba jest sedno sprawy :D
Agata Mazurkiewicz napisał
ale ono jest podklejone od spodu….rozumiesz…czajnik jest cały ze szkoła….wiem, że jest stal..inaczej indukcja nie działa, ale jest to jakieś rozwiązanie jak ktoś ma indukcję, a chce szklane garki :)
Agata Mazurkiewicz napisał
metal nagrzewa szkło :)…przynajmniej tak mi się wydaje…w przeciwnym razie po co robić szklany czajnik ze stalowym dnem….:) hmmm…
Martyna Ludzikowski napisał
DAJ znac jak ci idzie z tymi garnkami, czy sie nie przypalaja czy potrzebuja duzo oleju czy nie przypalaja sie i jak z ich myciem.. jestem ciekawa :)