Garnki ze szkła – Szklane garnki
Jakiś czas temu rozmawialiśmy na FB o naczyniach. Garnki ze szkła czyli szklane garnki wpadły mi w oko już rok temu. Cały czas nie mogłam się zdecydować ale zachęcona takimi formami do pieczenia ciast i chlebów poszłam o krok dalej. W końcu kupiłam garnki ze szkła, tak jak te formy! Brak chromu, niklu, aluminium, dziwnych stopów żelaza, teflonu, dodatkowych powłok, emalii, szkliwa a co za tym idzie ewentualnego wchodzenia w reakcje z jedzeniem i przenikania substancji przekonał mnie na dobre. Przyznaję, to mega fajna i zdrowa sprawa!
Ostatnie moje zakupy garnków metalowych sprawiły, że po woli przestaję wierzyć, że kiedyś trafię naprawdę dobre. Ponieważ zmieniają mi kolor, widzę, że wchodzi metal w reakcje zdecydowałam, że teraz przyszedł już czas na szklane. Oczywiście garnki ze szła też mają swoje wady, żeby tak zaraz różowo nie było. Ale może od zalet powinnam zacząć, bo w końcu dla nich kupiłam owe garnuszki. Używam ich już jakiś czas, mogę więc śmiało opisać je z życia.
Garnki ze szkła – ZALETY
- Są zdrowe! To najważniejsze!
- Nie zawierają chromu, niklu, teflonu, stopów, ceramiki, różnych szkliw, ani innych powłok. To czyste szkło, czyste!!
- Nie wchodzą w reakcje z jedzeniem.
- Nie barwią się od jedzenia.
- Nie przenikają zapachami.
- Są antyalergiczne.
- Antybakteryjne.
- Łatwo się myją. Nawet jak smażę w nich cebulę, to wystarczy nalać wody, wszystko schodzi w chwilę.
- Można używać ich w piekarniku, kuchenkach mikrofalowych, na gazie, płycie elektrycznej.
- Używam ich tak jak garnków żeliwnych, czyli smażę cebulę, dolewam wodę, dodaję warzywa, gotuję lub piekę. Nadają się do dań jednogarnkowych!
- Odporne są na zmiany temperatur, co w przypadku szkła nie jest normą. Można wystawić garnek z lodówki i wstawić na kuchenkę.
- Łatwe do mycia (pomijam wagę) ale nie trzeba ich szorować, wszystko schodzi miękką gąbką.
- Można w nich smażyć, nie mam jeszcze szklanej patelni wiec smażę cebulę lub warzywa w garnki. Jest OK., chociaż mam wrażenie, że cebula więcej czasu potrzebuje i nie staje się chrupiąca.
- Nawet na małym gazie efektywnie rozprowadzają i zatrzymują temperaturę. Gotowanie w nich jest energooszczędne, długo utrzymują ciepło.
- Nie rysują się, można mieszać łyżką drewniana, metalową lub szklaną.
- Są estetyczne.
- Dają ciekawe efekty wizualne podczas gotowania, co fascynuje dzieci :)
Garnki ze szła – WADY
- Waga garnki są ciężkie. Po nałożeniu płynu do mycia naczyń śliskie i trudno je utrzymać. Gdy rozpakowałam pudło i wzięłam się za mycie garnków w zlewie, jeden mi się wyślizgnął z dłoni i stuknął krawędzią o podłogę zlewu, no niestety się wyszczerbił. Mąż śmiał się, że inni maja te garnki po 20 lat a ja już jeden zepsułam. Są ciężkie, jeśli nie masz silnych dłoni – myj je tylko w zmywarce lub w zlewie wyłożonym ręcznikiem.
- Łatwość zbicia – garnki są dość wytrzymałe nie przetrzymają jednak upadków, szczerbią się lub zbiją.
- Rozgrzewają się całe, raczki, boki, cała pokrywka. Trzeba zawsze używać rękawic!
- Sama jestem ciekawa, jak rozprowadzają ciepło. Mam wrażenie, że dłużej się w nich gotuje ale i dłużej trzymają ciepło.
- Przechowywanie też nie jest do końca proste. Nie powinno się wstawiać jednego garnka w drugi. Raczej trzeba je ostrożnie do szafek wstawiać i nie narażać na obijanie.
- Nie nadają się na płyty indukcyjne!
- Są dość małe. Oczywiście wszystko zależy od pojemności jaki preferujecie. Najmniejszy ma 0,8 litra, natomiast największy dostępny w Polsce ma 5 litrów ale to pod korek, więc można liczyć 4,5 litra maksymalnie. Jest dostępnych raptem kilka modeli. Ja wolę garnki większe, najlepiej 8 litrowe. Inne wzory i kształty dostępne są na ebay’u w USA, gdzie można kupić je za grosze.
Jeśli macie jakieś pytania, śmiało pytajcie. Osobiście jestem z tych garnków zadowolona, będę chciała kupić ich więcej w innych kształtach no i koniecznie patelnię, bo jej najbardziej brakuje mi do kompletu.
A JAKIE GARNKI TY LUBISZ NAJBARDZIEJ I POLECASZ?
Olga Smile napisał
Bożena – tak z IKEA. Ja myję gąbką z płynem do naczyń, po czym przecieram suchą gąbką z kilkoma kroplami oleju :)
Bożena napisał
Dziękuję – mam odbarwione chyba od przesuwania już kilka skaz od zadrapań po zaschniętym jedzeniu i chyba za mocno potraktowałam ścierną stroną gąbki. A CZym czyścić „czarne ruszty”mam pozmieniony trochę kolor i jeszcze jedno palnik do woku strasznie zachodzi czym go potraktować?
Rosa napisał
Od wielu lat mam naczynie żaroodporne arcopal ze szkła dymnego (z pokrywką i uchwytami). Używam w piekarniku. Teraz, patrząc na zdjęcia garnków szklanych, zastanawiam się, czy nie mogłabym w tym moim naczyniu również gotować. Albo podsmażyć w nim potrawę na kuchence i wstawić do piekarnika, zamiast przekładać z patelni. Kuchnia ceramiczna. Co sądzisz Olgo?
Edyta napisał
Czy może pani polecić stronę na której dokonała pani, dokonuje zakupu???
i tej storni ebay usa też
z góry dziękuję
Olga Smile napisał
Edyta – kupiłam na allegro :) na ebay’u z USA est mnóstwo ofert nowych i używanych, jest w czym wybierać.
Olga Smile napisał
Bożena – odtłuścić trzeba najlepiej octem a potem do zmywarki i natrzeć olejem :)
Arek napisał
Gdzie można je zakupić?
Olga Smile napisał
Arek – ja kupiłam na allegro :D
Jamama napisał
Oj, chyba muszę zakupić te garnki. Po wielu latach względnego spokoju wróciła z dużą mocą moja alergia na nikiel. A w domu tylko gary z metalu 18/10 :(. Są do nich jakieś wkłady zeby na parze też cos ugotować?
Zastanawiam się czy rzucać się od razu na komplet czy kupować pojedynczo. ..
Renata napisał
Olgo, a czy te garnki stawiasz bezpośrednio na palnik? Zakupiłam Termisil i na opakowaniu wyczytałam, że trzeba stawiać na płytkę rozprowadzającą ciepło