Gnocchi czyli kluski ziemniaczane są tradycyjnym wyrobem włoskim. W Polsce z takich samych składników jak ziemniaki ugotowane w mundurkach, mąka, jajko czy skrobia przygotowuje się kluski kopytka. Nadajemy im jednak troszkę inny kształt. Kluski ziemniaczane znajdziecie w większości kuchni krajów europejskich, to tanie, smaczne i pożywne jedzenie. Kluski te będą nosiły różne nazwy, jednak smak będą miały za każdym razem podobny. Gnocchi można podawać z rozmaitymi sosami, pesto, warzywami lub serami. Tym razem zapraszam na przepis na klasyczne gnocchi ziemniaczane oraz w wersji bezglutenowej. Włoskie kopytka z ziemniaków smakują wspaniale na gorąco, sycą i lekko rozleniwiają. Smacznego, gnocchi są dobre na każdy dzień roku i o każdej porze dnia i nocy :)
Gnocchi ziemniaczane tradycyjne:
Składniki – gnocchi
- 1,2 kg ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
Przygotowanie – gnocchi
- Ziemniaki gotuję w mundurkach. Wodę odlewam. Lekko studzę. Jeszcze ciepłe obieram, przeciskam przez praskę i szybko łączę z mąką i jajkiem.
- Oddzielam porcję ciasta, wałkuję w wałek. Odcinam lub odrywam kawałki ciasta wielkości opuszki palca. Widelec odwracam, ciasto przykładam do widelca i dociskam kciukiem lekko rolując. Wtedy powstanie charakterystyczny wzór, który sprawia, że sos lepiej je oblepia.
- Gnocchi wrzucam do wrzącej, osolonej wody. Gotuję 2 minuty od wypłynięcia.
Gnocchi ziemniaczane bezglutenowe:
Składniki – gnocchi:
- 1,2 kg ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
- 2-3 łyżki płatków drożdżowych (nie koniecznie) lub tartego sera typu parmezan
Przygotowanie – gnocchi
- Ziemniaki gotuję w mundurkach. Wodę odlewam. Lekko studzę. Jeszcze ciepłe obieram, przeciskam przez praskę i szybko łączę z mąką, skrobią i płatkami drożdżowymi.
- Lepię kluski. Gnocchi wrzucam do wrzącej, osolonej wody. Gotuję 2 minuty od wypłynięcia.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski z buraków
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
Hej. Zrobiłam bezglutenowe, ale rozpadły się w gotowaniu. kompletnie…. czy coś mogłam zrobić źle?
Malwa – albo konsystencja była zła, albo za nisko skrobiowe były ziemniaki albo za długo gotowane.