Gnocchi i gulasz z bakłażana
Bardzo lubię gnocchi, kopytka, kluski maści wszelakiej. Gdy rodzina ma do wyboru kluski czy ryż, zawsze wybierają kluski. Łatwo nie ma, czasami muszę się wykazać i ulepić porcje dla wszystkich, albo najlepiej dwie, aby można było odsmażyć je na kolację z cebulką i czosnkiem. Przypomniała mi się właśnie rozmowa telefoniczna z kolegą. Jak myślą ci faceci, czasami zachodzę w głowę. Znajomy powiedział mi, że jego żona nie siedzi z ich trzema małymi córkami w domu, bo jest zbyt aktywna i by się zanudziła. Serio zanudziła! No a przecież musi coś robić! Robi się w pracy, nie w domu w domyśle. Nadmienię, że dzieci w wieku 3 lata, 2 lata i 1 rok. Dlatego mają nianię od rana do 20 wieczorem. Normalnie mnie zatkało, a o to dość trudno. Tak sobie myślę z doświadczenia, że w przypadku trójki małych dzieci praca w biurze poza domem, to odpoczynek niczym Hawaje drodzy panowie, niczym laba na wakacjach! Wychowywanie trójki małych dzieci i prowadzenie domu to harówa! Harówka jak cholera! Dobrze, czy źle mówię? Chyba jednak jest na odwrót z tą aktywnością hihihi Nie mam aż trójki dzieci, ale prowadzę dom, wychowuję, gotuję, piszę, robię zdjęcia, przetwory powstają jak szalone i nie mam czasu się podrapać. A tu proszę w domu nuda, nuda! Muszę przeanalizować swoją sytuację powtórnie ha ;) Tak mówiąc o przetworach, właśnie pasteryzuję Ortolanę, ogórki kanapkowe się studzą, a passata gotuję. Co za nuda ;) Zaraz idę robić zdjęcia – który przepis dać jako kolejny?
Przepis na Gnocchi i gulasz z bakłażana
Składniki klusek: Gnocchi
- Gnocchi:
- 1,2 kg ugotowanych ziemniaków w mundurkach
- 1 szklanka mąki ryżowej białej
- ½ szklanki skrobi ziemniaczanej
- 2-3 łyżki płatków drożdżowych (nie koniecznie) lub tartego sera typu parmezan
- Gulasz z bakłażana:
- 2 bakłażany
- 2 cebule
- 3 marchewki
- 1 kolba kukurydzy
- 1 litr passaty lub 1 kg pomidorów obranych ze skórki
- 1 puszka czerwonej fasoli
- 3 ząbki czosnku
- 2 łyżki mąki kukurydzianej lub ryżowej
- kilka łyżek oleju
- zioła (oregano, bazylia, tymianek)
- 1 łyżka papryki wędzonej słodkiej
- szczypta papryki pikantnej
- sól do smaku
- ser krowi lub wegański do posypania
Przygotowanie klusek: Gnocchi
Gnocchi
1. Ziemniaki gotuję w mundurkach. Wodę odlewam. Lekko studzę. Jeszcze ciepłe obieram, przeciskam przez praskę i szybko łączę z mąką, skrobią i płatkami drożdżowymi.
2. Lepię kluski. Gnocchi wrzucam do wrzącej, osolonej wody. Gotuję 2 minuty od wypłynięcia.
Przygotowanie gulaszu z bakłażana
- Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam ma oleju.
- Obieram marchew, kroję w kostkę i podsmażam razem z cebulą.
- Bakłażana kroję w plastry, smażę każdy plaster na patelni i odkładam na talerz.
- Do cebuli z marchwią dodaję obcięte ziarna z kolby kukurydzy, odlaną z puszki fasolę, rozgniecione ząbki czosnku i obrane ze skóry pomidory lub passatę oraz przyprawy. Mieszam dokładnie, próbuję. Dokładam bakłażany, przykrywam pokrywką i duszę 10-15 minut. Na koniec dolewam mąkę kukurydzianą z 200 ml wody. Gdy się sos zagęści podaję z gnocchi.
Zobacz również moje inne przepisy na
KOPYTKA, PYZY, PIEROGI i KLUSKI
Kluski jaglane to proste kluski z kaszy jaglanej. Delikatne bezglutenowe i bezmleczne. Można przygotować je na kilka sposobów, za każdym razem są smaczne :) Kluski jaglane to moje kluski podobne do kopytek. Przygotowane z ugotowanej kaszy jaglanej z bezglutenowa maka. Świetna propozycja obiadowa. Można podać je na ciepło prosto z wody lub odsmażone.
Kopytka z kaszy jaglanej czyli inaczej kopytka jaglane lub kluski jaglane są u mnie w domu wersją klusek bezglutenowych codziennych. Można podawać je na słodko z jogurtem sojowym na przykład i cukrem (tak jadły dzieci wczoraj) lub z podsmażoną cebulą, grzybami lub innym sosem obiadowym.
Jak zrobić makaron zapraszam na przepis jak zrobić makaron czyli klasyczne domowe kluski. To tradycyjny przepis na kluski do zupy, rosoły lub sosu.
Kluski z buraków Kluski z buraków zapraszam na nowa odsłonę klusek, ciekawych, smacznych i kolorowych. U mnie dzieciaki zajadają aż się uszy trzęsą. Polecam przygotować małe kluseczki lub kłaść na wodę tak jak kluski kładzione.
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane
Knedle z jabłkami moje knedle jaglane cała moje rodzina uwielbia. Są delikatne, aromatyczne, przepełnione jabłkami i aromatycznym cynamonem. Jeśli lubicie knedle to ten przepis jest dla was!
Kluski jaglane kładzione to kluski z mąki jaglanej, takiej słodkiej i delikatnej. Kluski jaglane bezglutenowe są idealne dla dzieci lub jako słodka kolacja. Kluski jaglane to również kluski bezglutenowe i bez jajek. Podaję je na słodko z jogurtem, cynamonem lub prażonym jabłkiem. To zdrowy sposób na przemycenie kaszy jaglanej w diecie naszych dzieci.
Kluski ziemniaczane kładzione to inaczej szare kluski. Przygotowuje się je prosto. Są smaczne, takie swojskie :) Szarymi kluskami nazywała je moja babcia, szare kluski chętnie jedzą dorośli i dzieci.
Kluski gryczane to bezglutenowe, wegańskie kluski z maki gryczanej. Dzieciaki zjadają je bardzo chętnie. Można podać Kluski gryczane jako danie obiadowe lub kolacyjne, na słodko lub wytrawnie z cebulą.
Kluski leniwe bez sera są alternatywą dla typowych w polskiej kuchni klusek z serem. To wersja takich leniwych wegańskich, bezmlecznych i bezglutenowych. Kluski leniwe bez sera to propozycja dla wszytskich osób, które nie mogą lub nie jedzą nabiału, jajek i glutenu. Pyszne, delikatne kluski, w sam raz dla dzieci i dorosłych.
Kluski leniwe z serem jedne z bardziej popularnych klusek. Najchętniej jadane z bułka przysmażoną na maśle i posypane cukrem. Słodkie i delikatne, świetne!
Kluski kukurydziane to jedne z moich ulubionych klusek. Kształtowane w dłoniach są proste do robienia. Często dzieci pomagają mi w ich lepieniu. Kluski kukurydziane z pieczonymi pomidorami lub papryka to absolutny hit ubiegłego lata w moim domu. To kluski bezglutenowe i bez jajek. W sam raz dla wszystkich!
Kluski kładzione z serka. Takie kluski robiła mi mama gdy byłam mała dziewczynką. Można prygotować je z serka waniliowego takiego homogenizowanego lub sera trzykrotnie mielonego. W obu przypadkach są bardzo smaczne. Kluski kładzione tradycyjne, takie jakie przygotowywała moja babcia i mama. Z jajkiem, mąką pszenną i woda. Do zrobienia w kilka chwil, prosty i sprawdzony od pokoleń przepis na Kluski kładzione
Kluski śląskie z serem to odmiana klasycznych klusek śląskich z dziurką. Połączenie masy ziemniaczanej, maki ziemniaczanej i sera jest smacznym rozwiązaniem! Kluski śląskie z serem to połączenie przepisu na klasyczne kluski śląskie i kluski leniwe. Świetny przepis, pyszne kluski, które robi się szybko, bez problemu i co najważniejsze, Kluski śląskie z serem smakują obłędnie!
Kluski kładzione klasyczne Nie ma chyba prostszych do zrobienia klusek niż kładzione. jajko, maka pszenna i odrobina wody wystarczy, by wyczarować delikatne i pyszne kluski! Kluski kładzione do wody, proste, smaczne i pozywane. Lubiane przez dzieci i dorosłych. Kluski kładzione można podawać na słodko oraz do kotletów i gulaszy, wtedy pełnią rolę węglowodanowego dodatku. Nie ma jak domowe kluski!
Kluski z serem lubiane przez dorosłych i dzieci. Można podać je na słodko, bo tak chyba najbardziej smakują lub wytrawnie, jeśli ktoś preferuje takie właśnie smaki. W obu wersjach są pyszne!
Pierogi leniwe. No cóż, w tym przypadku mam do powiedzenia chyba tylko tyle, że pierogi leniwe są pyszne, delikatne i nimi pachniało moje dzieciństwo! Były to jedne z moich ulubionych klusek! Kluski leniwe lub pierogi leniwe pod takimi nazwami je znajdziecie. U nas w domu zawsze mówiło się Kluski leniwe. Mama podawała je z bułką tartą i masłem.
Kluski śląskie z sosem grzybowym
Kluski śląskie z sosem grzybowym to klasyczne danie kuchni polskiej. Pojawia się na stołach na co dzień i od święta. Najlepiej takie kluski z dziurką smakują z sosem przygotowanym z grzybów leśnych!
Kluski śląskie – kluski z dziurką
Kluski śląskie – kluski z dziurką To podstawowy przepis na kluski śląskie tak, aby każdy mógł je przygotować w prosty i szybki sposób. Kluski śląskie czyli tradycyjne kluski z dziurką. U mnie są to kluski bezglutenowe! Pyszne i proste do zrobienia. Polecam bardzo ten przepis na Kluski śląskie.
Knedle bezglutenowe najlepsze z najlepszych! Pyszne, proste do zrobienia i dają wiele możliwości łączenia smaków! Mniam, wystarczy tyle napisać! Knedle bezglutenowe to podstawowe ciasto na najlepsze, sprawdzone i zawsze udające się ciasto. takie Knedle bezglutenowe można przygotowywać przez cały rok, zmieniając tylko nadzienia!
Knedle jaglane Może nie powinnam się chwalić, ale przyznaję, knedle z kaszy jaglanej to mistrzostwo świata i okolic. Gdy patrzę jak dzieciaki wcinają i tylko im się uszy trzęsą, wiem, że knedle jaglane będą pojawiały się u nas bardzo często. Knedle z kaszy jaglanej to mój pomysł na knedle bezglutenowe i bez jajek. takie Knedle z kaszy jaglanej można nadziać ulubionymi, sezonowymi owocami. Na zdjęciu widać czereśnie.
Knedle ze śliwkami to klasyczne danie kuchni polskiej. Można przygotować je z knedlami świeżymi, suszonymi lub mrożonymi. Pycha na wiele sposobów! Knedle tradycyjne ze śliwkami podane z cynamonem i śmietaną zajadane są chętnie przez dzieci i dorosłych.
Knedle z truskawkami to klasyczny smak lata. Znają je duzi i mali. Knedle z truskawkami znam od dziecka, lubię je od dziecka i przygotowuję dla wszystkich dzieci, które bywają w naszym domu. Najczyściej Knedle tradycyjne z truskawkami podaje się ze śmietaną i cukrem.
Gnocchi ziemniaczane to prosty, sprawdzony przepis na kluski. Tym razem Gnocchi ziemniaczane powstały u mnie w wersji bezglutenowej, jeśli chcecie mogą one również być z majką pszenną. Po więcej informacji zapraszam do przepisu.
Gnocchi z pesto aromatyczne, świeże a równocześnie lekko ziemiste. Pyszne, po prostu pyszne i już!
Gnocchi. Musze przyznać, że uwielbiam ten przepis na Gnocchi podane z sosem z bakłażanem smakują po prostu obłędnie!
Pyzy ziemniaczane to proste kluchy z ziemniaków i maki. Lubie je przygotowywać z dziećmi. Trzeba przyznać, że jest podczas robienia kulek masa zabawy!
Pyzy, pyzy jak wszytskie was pyzy zjadać chcę ;) Mam słabość do pyz, moja rodzina ma słabość do pyz i minimum raz w miesiącu robimy takie domowe ziemniaczane pyzy, które podajemy z cebulka przyrumieniona na oleju lub sosem grzybowym.
Kopytka bezglutenowe są pyszne. To wersja nie tylko dla osób uczulonych na gluten lub mających celiakie. Polecam moje kopytka bezglutenowe również wszystkim tym, którzy starają się ograniczyć gluten w codziennej kuchni i diecie. Kopytka bezglutenowe to idealne kluski dla wszytskich osób będących na dicie bezglutenowej ale nie tylko. takie Kopytka bezglutenowe nie zawierają również w swoim składzie jajek.
Jak zrobić kopytka Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się jak zrobić dobre, miękkie i zdrowe kopytka, to w tym przepisie znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was pytania!
Kopytka z serem lub kluski z serem. Pod takimi nazwami spotkacie je w wielu książkach kucharskich, notesach z przepisami babci czy mamy. Kopytka z serem są świetne na słodko, ze śmietaną, jogurtem lub bułką z masłem.
Kopytka z sosem Trzeba przyznać, że Kopytka z sosem są jednym z najbardziej znanych przepisów kuchni polskiej. Podawane na stołach na co dzień i od święta cieszą smakiem i pozwalają pysznie najeść się i zdrowo.
Kopytka przepis na ciasto Zapraszam do podstawowego przepisu na ciasto na kopytka. Krok po kroku dowiecie się jak zrobić miękkie i delikatne kopytka.
Kopytka z warzywami lub gnocchi z warzywami to świetne danie na lato, jesień i zimę. Należy tylko modyfikować skład sosu warzywnego.
Kluski przecieraki takie kluski robiła moja babcia, tak też je nazywała. To jeden z moich rodzinnych przepisów!
Kluski z serem to proste połączenie makaronu, sera i ciepłej bułki tartej usmażonej na maśle. Dla mnie to smak dzieciństwa.
Kopytka ze szpinakiem lubię ze względu na kolor i smak. Moja rodzina tez za nimi przepada, dodatkowo jest to da mnie kolejna okazja aby włączyć więcej chlorofilu do naszej codziennej diety.
Smacznego życzę!
BAKŁAŻAN – Zobacz inne moje przepisy z BAKŁAŻANEM
Makaron z bakłażanem to jedno z moich ulubionych dań. Co prawda bakłażan jest smaczny pod każdą postacią ale w tej jest rewelacyjny i już!
Gdy nie wiem co zrobić z nadmiarem bakłażanów wtedy zawsze przygotowuję pastę z bakłażana. Pasuje ona wyśmienicie na kanapki, jako dip lub hummus. Cudo po prostu!
Kremowe, pyszne i wprost cudowne. To jedno z tych dań, które udowadnia, że bakłażan jest smaczny zawsze i wszędzie, poza tym jest wyjątkowo wszechstronnym warzywem, które znajduje swoje miejsce w kuchniach całego świata!
Prościej się nie da, pieczony bakłażan z aromatycznymi przyprawami staje się daniem samym w sobie. To cud, że dotrwał do zdjęcia, u nas warzywa nie mają łatwo, zjadamy je bardzo szybko w wielkich ilościach!
Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym
Są dania, które mojej rodzinie wyjątkowo smakują i powtarzamy je często z wielka przyjemnością. Musze przyznać, że bakłażan w sosie słodko-kwaśnym zdecydowanie do nich należny. Lekko azjatycki w smaku, słodki, wyrazisty, pikantny i aromatyczny. Pyszny, po prostu pyszny! Bakłażan w sosie słodko-kwaśnym uwielbiam, po prostu uwielbiam. Jeśli ktoś zapytałaby mnie na co mam ochotę, to zawsze zjem z przyjemnością pikantnego bakłażana!
Ponieważ moja cała rodzina w przeważającej wielkości lubi dania pikantne i wyraziste w smaku, dlatego też przygotowałam bakłażana w sosie curry. To właściwie curry z bakłażana, podane z ryżem i gaszącym pikantność sosu jogurtem naturalnym sojowym. Zdecydowanie sa to te smaki, faktura i kompozycja aromatów, która do mnie przemawia! Pikantne curry z bakłażana to mój faworyt wśród bakłażanowych dań. Osobiście bardzo lubię pikantne dania, dlatego, tak podanego bakłażana nie mogło zabraknąć w zestawieniu dań z oberżyną.
Oj tak, lubię, lubię i jeszcze raz lubię bakłażany faszerowane. Wypełnione wspaniałym aromatycznym nadzieniem, zapieczone pod grzałka piekarnika dosłownie rozpadają się w ustach. Takiego bakłażana lubię! Bakłażan pieczony od czasu do czasu pojawia się na moim stole. Lubi go rodzina na wyjątkowy smak i delikatność.
Ponieważ bakłażan u nas w domu przygotowywany jest na wiele sposób to również w takiej formie w roli głównej spotkacie go u mnie na stronie! Polecam, ponieważ bakłażan faszerowany i pieczony jest zdrowy i pyszny! Bakłażany nadziewane pełne smaku, aromatu, miękkie i pyszne. Polubi je nawet osoba, która za bakłażanami nie przepada :D
W takiej formie bakłażany smażone i pieczone jadłam wiele razy. To jedno z tych dań, które nigdy się nie nudzi, jedynie nadzienie można swobodnie zmieniać i dostosowywać do pory roku, posiadanych składników i apetytu. Bakłażany faszerowane zapieczone w piekarniku świetnie pasują na kolację. Lubię je serwować zwłaszcza latem.
Kilka lat temu pierwszy raz przygotowałam bakłażana w tej formie. Skradł on serce wszytskich domowników, więc nie ma się co dziwić, że takiej formie bywa na naszym stole dość często. Bakłażany wszyscy lubimy i z chęcią zjadamy. Bakłażan z pomidorami to klasyczne danie obiadowe, pyszne sycące i aromatyczne. Tak podanemu bakłażanowi raczej nikt się nie oprze :D
Mamy hopla na bakłażana w tej formie. Kupuję bakłażany skrzynkami, grilluję i przygotowuję woleju w takiej ilości, że nie jedna osoba mogłaby się zdziwić. My po prostu pochłaniamy warzywa. Bakłażan grillowany w oleju jest wspaniałą przekąską do chrupiącego pieczywa. Przygotowuje go często na naszą, domową „włoską” kolację :D
Baba ghanoush pasta z bakłażana
To klasyczna pasta z bakłażana nazywana również Baba ghanoush, którą podaje się jako dodatek do wielu dań kuchni Bliskiego Wschodu, szczególnie popularne w Syrii i Libanie. Można ją jeść i podawać podobnie do hummusu.
Bakłażan marynowany smaczny i aromatyczny. Trochę zaskakujące połączenie składników, ale efekt świetny!
Gulasz z bakłażana to propozycja w sam raz dla wszytskich, którzy jeszcze nie są przekonani do bakłażana. Gwarantuję, że gulasz, będzie im smakować, zwłaszcza z kluskami gnocchi.
Są dania, które uwielbia cała moja rodzina. Muszę przyznać, że bakłażan pieczony należy do ścisłej czołówki kupowanych przeze mnie warzyw. Kupuję je skrzynkami, przyjeżdżają z hurtowni ekologicznej i aż proszą się o zjedzenie, co robić, muszę je zjeść!
Smacznego!
Maria Joanna Szczerkowska na FaceBook napisał
Ja proszę o Ortolanę ;)
Marta Kędzierska na FaceBook napisał
I ogórki kanapkowe (?) :)
Justyna Kowalska na FaceBook napisał
ortolana :)
Kulinarne Szaleństwa Margarytki na FaceBook napisał
Olga, w przepisie jest puszka czerwonej kukurydzy. Nie miało być czasem fasoli? Przyznam, że kukurydzy czerwonej w życiu nie widziałam.
No i gdzieś uciekła ta zawartość puszki z przygotowania. Bardzo mi się ten gulasz podoba, bo uwielbiam bakłażany i chętnie zrobię.
Kamila Kamińska na FaceBook napisał
Twoja aktywność to zawód i pasja, które dają ci satysfakcję, pieniądze, podziw tysięcy czytelników. Co innego chyba niańczyć cały dzień małe dzieci i gotować im zupki, które rozbryzgają po pokoju – to jest NUDNE.
Sylwia napisał
Czerwonej kukurydzy z puszki?
Chodziło o fasolę czy czegoś nie znam? :)
Karolina napisał
Witam :) Czy nie powstał błąd przy wpisywaniu ilości potrzebnych ziemniaków? Pozdrawiam
Olga Smile napisał
Poprawiłam: Czerwonej fasoli z puszki oczywiście, a ziemniaków powinno być 1,2 kg :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Kulinarne Szaleństwa Margarytki – jasne, poprawiłam. Kukurydza niestety żółta ;) a fasola czerwona :) Dodałam jeszcze dwie łodygi sera naciowego do tej marchewki ale to moja selerowa preferencja :)
Olga Smile na FaceBook napisał
Kamila Kamińska – nudne, serio? Ale czy czy można powiedzieć, że kobieta siedząca w domu i zasuwająca jak wół przy trójce dzieci jest mało aktywna?