GOŁĄBKI BEZ MIĘSA
Dzisiaj zapraszam na gołąbki bez mięsa czyli wegetariańskie a nawet wegańskie. Lubimy je wszyscy za smak i aromat. Gołąbki bez mięsa można przygotować na dziesiątki sposobów. Podstawę stanowi kasza, ryż lub ziemniaki. Do tego solidna porcja warzyw korzeniowych, czasami dowolnych roślin strączkowych i aromatycznych, pikantnych przypraw. Można podać je z sosem pomidorowym, grzybowym albo koperkowym. Wspaniale pasuje też znacznie rzadziej przygotowywany ale jeden z moich ulubionych, sos chrzanowy. A TY jakie gołąbki lubisz? Jakie następne gołąbki pokazać, mięsne, wegetariańskie czy wegańskie? Zobacz też inne moje przepisy na gołąbki! Gołąbki bez mięsa stanowią świetna alternatywę dla gołąbków klasycznych, mięsnych z wołowina, wieprzowina lub drobiem. Dla mnie gołąbki są daniem rodzinnym, pełnym dobrych wspomnień i ciepłych emocji.
GOŁĄBKI BEZ MIĘSA
GOŁĄBKI BEZ MIĘSA – składniki:
- 5-6 szklanek ugotowanego ryżu
- 1 czubata szklanka ryżu surowego (najlepiej kleistego lub okrągłego jak do risotto czy sushi)
- 5-7 marchwi
- 3-4 korzenie pietruszki
- 3 duże cebule
- 1 okazały pęczek natki pietruszki
- 1 puszka lub słoik białej fasoli
- 1 puszka lub słoik kukurydzy
- kilka łyżek oleju lub oliwy
- kilka ząbków czosnku
- ulubione przyprawy (u mnie oregano, tymianek, bazylia, czosnek, chili, wędzona papryka, płatki ostrej papryki) do smaku
- 1 duża kapusta biała lub włoska
- 4 liście laurowe
- kilka kulek ziela angielskich
- gałązka lub dwie lubczyku
- sól do smaku
GOŁĄBKI BEZ MIĘSA – przepis:
- Z kapusty wycinam twardy głąb i nacinam liście u podstawy. Zanurzam główkę na kilka minut garnku z gotującą się wodą. Wyjmuję na talerz i zdejmuję miękkie wierzchnie liście. Wkładam kapustę ponownie do wody i tak postępuję do czasu, aż będę miała odpowiednią ilość liści.
- Z pozostałej części kapusty, gdy liście są za małe zdejmuję kilka do położenia na dno garnka pozostałą część bardzo drobno szatkuję do farszu.
- Ryż gotuję w osolonej wodzie -> jak ugotować ryż.
- Marchewki, pietruszki obieram i ścieram na tarce o drobnych oczkach.
- Cebule obieram, kroję w drobną krostę i smażę na złoto na oleju.
- W misce mieszam wystudzony ryż, z ryżem surowym, startą marchwią i pietruszka, usmażoną cebulą, odlaną fasolą i kukurydzą oraz poszatkowaną natką pietruszki lub koperku i pozostałą z obierania liści rozdrobnioną kapustą. Doprawiam solidną ilością przypraw. Ja lubię, gdy farsz jest pikantny. Odstawiam na godzinę, żeby wszystkie smaki się wstępnie przegryzły.
- Na liście nakładam niedużą ilość farszu i zwijam gołąbki. Tak akurat, pamiętając, że farsz się napnie, gdy ryż spęcznieje. Na dnie garnka umieszczam liście kapusty, a na nich ciasno i delikatnie układam gołąbki. Zalewam wodą lub najlepiej bulionem, chociaż UWAGA warto wykorzystać wodę z obgotowywania kapusty! Dodaję listki laurowe, lubczyk i ziele angielskie. Garnek przykrywam pokrywką i wstawiam na bardzo mały gaz lub do piekarnika. Od zagotowania duszę około 30 minut.
- Po ugotowaniu gołąbki bez mięsa wyjmuję i podaję na ciepło z sosem pomidorowym.
GOŁĄBKI PRZEPISY
Gołąbki z ziemniakami
to gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczana, spajającymi ziemniakami oraz intensywnym sosem grzybowym. Bogactwo przypraw i pyszne wnętrze sprawia, że te gołąbki są zwyczajnie i nadzwyczajnie pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, ciemną fasolą oraz suszonymi grzybami przygotowuję co jakiś czas, gdy mnie rodzina namawia bardzo prosi. Są pyszne, jednorazowo można przygotować ilość gołąbków potrzebna na kilka obiadów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z fioletowej kapusty
Gołąbki z fioletowej kapusty to odmiana ciekawych, lekko słodkich gołąbków z mocno wyczuwalnym posmakiem imbiru. Duszone z tymiankiem i karmelizowanym imbirem mogą śmiało pojawić się na każdym odświętnym stole. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Od wielu lat przygotowuję gołąbki z ryżem, podobne do tych, jakie robiła moja mama, jednak zamiast mięsa dodaję proteinę sojową, czasami fasolą, ziemniakami lub ciecierzyca. Muszę przyznać, że w wersji z soczewica też są bardzo smaczne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Są dania, które zapadają w pamięć, te, które wspominamy z lat dziecinnych. Gołąbki są jednym z tych, na których się wychowałam. Moja mama często przygotowywała gołąbki. Ja również,a le robię to na wiele sposobów! Nie koniecznie zawsze są mięsne, częściej wegetariańskie, bezmięsne i pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe lub po dostosowaniu w wersji mięsnej.
To kolejne pysze, domowe gołąbki, które bardzo chciałam wam pokazać. Są dania, do których się wraca, które są bardzo pracochłonne ale uśmiech rodziny wynagradza całą prace. Takie właśnie są moje gołąbki z warzywami. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe.
Gołąbki tradycyjne z mięsem
Gołąbki te są gołąbkami przygotowanymi według tradycyjnego przepisu domowego. W każdej rodzinie mamy i babcie przygotowywały gołąbki z mięsa mielonego, ryżu lub kaszy jęczmiennej. Podawane z sosem pomidorowym stanowią tradycyjne danie kuchni polskiej. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe!
Gołąbki z mięsem to tradycyjne polskie jedzenie domowe. Znane są ze stołów rodzinnych, przygotowywane przez mamy i babcie, serwowane podczas obiadów niedzielnych, uroczystości domowych i spotkań rodzinnych. Dla wielu są symbolem rodziny i smaków wyniesionych z domów. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na znane mi doskonale z czasów dzieciństwa i dorosłości gołąbki tradycyjne z mięsem mielonym, tartą marchwią, mięsem mielonym i ryżem lub kaszą. Podane z sosem pomidorowym zawsze stanowiły przepyszne danie obiadowe, zawsze lubiłam gołąbki jeśc, robić mniej :) Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na gołąbki niby tradycyjne a jednak inne. Są to gołąbki bez ryżu i kaszy, idealne dla osób na diecie niskowęglowodanowej, Paleo i tym podobnej.
Dzisiaj przygotowałam gołąbki z rybą, dokładnie gołąbki z łososiem. Oczywiście takie gołąbki z rybą możecie przygotować także z dorsza, tołpygi, amura, nawet tuńczyka lub każdego innego gatunku ryb morskich czy słodkowodnych, który lubicie i chętnie zjadacie!
Gołąbki pieczone można przygotować na kilka sposobów. Na zdjęciu widać gołąbki pieczone w piekarniku w sosie pomidorowym. Można przygotować je z mięsem mielonym wieprzowym, wołowym lub drobiowym.
Gołąbki bez zawijania z sosem pomidorowym i pieczarkami. Ota taki proste i szybkie do zrobienia, nie wymagają parzenia kapusty i wszytskich zabiegów ze zdejmowaniem liści. Oczywiście ludzie dzielą się na tych, którzy wolą gołąbki bez zawijania lub klasyczne gołąbki tradycyjne.
No to zapraszam dzisiaj na gołąbki w sosie pomidorowym, klasyczne, domowe i tradycyjne. Przyznaję, że właśnie takie gołąbki w sosie pomidorowym są moim wspomnieniem dzieciństwa, kuchni babci i mamy!
Agnieszka Pochwat napisał
wegan :)
Ania Stasiak napisał
Paleo i AIP
Olga Smile napisał
Będzie i AIP :D
Dominika Wassermann napisał
wegańskie!
Grażyna L napisał
Z tej ilości składników ile , mniej więcej, wyszło gołąbków?
Olga Smile napisał
Grazyna L – zależy od kapusty i jakiej wielkości robisz gołąbki u mnie średnio wychodzi 18- 20 sztuk.
Długościowiec napisał
Mniam mniam, aż mi ślinka cieknie. Jak jadłam mięso to uwielbiałam gołąbki – u mnie były w wersji z ryżem (bo niektórzy go pomijają), do tego sos pomidorowy i ziemniaki posypane koperkiem :) a najbardziej lubiłam wyjadać z dna wielkiego garnka kapustkę w która była lekko przypalona i wymieszana z sosem pomidorowym……chyba rano pobiegnę na targowisko i zaopatrzę się w kapustę i resztę składników :) dzięki Olga za takie super przepisy dla bezmięsnych :)
Anna Skrabska napisał
Przepis fajny, no może za wyjątkiem kukurydzy która jest modyfikowana, ale reszta super, spróbuję.
Joanna napisał
A próbowałaś kiedyś wersje z kasza gryczaną i białym serem (ja uzywam mozarrellem, albo wędzona gdy chcę na ostro.
a rewelaca z ryżem i łososiem surowym( zlenistwa niekroje w kosteczke tylko lekko blenduję) tylko wtedy trze toeba dodać bardzo duzo koperku, a ja dodatkowo wrzycamalbo zioła włoskie, a jak nie mam to prowansalskie, zresztą te zioła stosuję do wszystkiego. Niedawno znalazłam w necie sklep gdzzie nareszcie wiekszość przypraw jest bez glutaminianu – Skworcu – polecam, zreszta Pan Marek nie dość że ceny ma zachęcające to wybór naprawdę fajnych przypraw, ale i mieszanek herbacianych…………….zobaczcie. Pozdrawiam
Jadzia napisał
5-6 szklanek ryżu to objętość przed ugotowaniem czy po? Ile szklanek trzeba sypkiego, żeby po ugotowaniu było go 5 szklanek? Dzięki z góry za odpowiedź