GOŁĄBKI TRADYCYJNE
Zapraszam dzisiaj na gołąbki tradycyjne. Przyznaję się bez bicia, że gołąbki tradycyjne, towarzyszyły mi w rodzinnym domu rodzinnym w czasach dzieciństwa, młodzieńczych, dorastania, w czasie studiów i gdy założyłam swoją własną rodzinę. Dokładnie takie gołąbki tradycyjne z mięsem, ryżem lub kaszą jęczmienną robiła moja mama. Ja nauczyłam się od niej przygotowywania ich w miarę prosty sposób. Lubiłam zmieniać ryż na kaszę jęczmienną, powodowała ona, że mięso nie było suche a takie wręcz kleiste. Kwestia gustu, dla mojej mamy istniały właściwie tylko te z ryżem. A Ty lubisz gołąbki? Wiem, że gołąbki tradycyjne w wielu domach pojawiają się na stole przynajmniej raz w miesiącu. Jeden dzień wytężonej pracy a obiad na 3-4 dni gotowy! Taka prawda, gołąbki tradycyjne z mięsem mielonym, ryżem lub kaszą są jednym z popularniejszych dań kuchni polskiej. A dla ciebie gołąbki tradycyjne to właśnie te z kaszą gryczaną, jaglaną, jęczmienną czy z ryżem? Zobacz też inne moje przepisy na gołąbki.
GOŁĄBKI TRADYCYJNE
GOŁĄBKI TRADYCYJNE – składniki:
- 1 kg mielonego mięsa wieprzowego, wołowego, wieprzowo-wołowego lub drobiowego. Ja używałam zazwyczaj tak jak moja mama, mięsa wieprzowego
- 3-4 białe cebule
- 4 marchwie
- 200-250 g ryżu lub kaszy jęczmiennej. Dobrze sprawdza się ryż parabole, długoziarnisty lub basmati. Można użyć też kaszy wielskiej jęczmiennej lub kaszy owsianej (jest wersja bezglutenowa tej kaszy na rynku). Jeśli jesteś na diecie AIP pomiń ryż, jeśli możesz go jeść dodaj go tak jak jest w przepisie)
- 1 lub 2 główki białej, dużej kapusty
- 2-4 jajka lub 1/2 szklanki skrobi ziemniaczanej (ja pomijam jajka ale skrobi czesto nie dodaję, no chyba, że masa na oko jest zbyt rzadka)
- 2 łyżki masła lub oleju
- sól, majeranek i czarny pieprz do smaku
- sos pomidorowy do podania
GOŁĄBKI TRADYCYJNE – przepis:
- Z kapusty wycinam twardy głąb i nacinam liście u podstawy tak aby dały się oderwać delikatnie od głąba. Zanurzam główkę na kilka minut garnku z gotującą się wodą. Wyjmuję na talerz i zdejmuję miękkie wierzchnie liście. Wkładam kapustę ponownie do wody i tak postępuję do czasu, aż będę miała odpowiednią ilość liści.
- Na oleju lub maśle smażę na złoto drobno poszatkowane cebule. Po chwili dodaje stare na tarce o drobnych oczkach marchwie. Smażę razem przez kilka minut.
- W misce mieszam mięso z cebulą, ryżem, dwoma jajkami, doprawiam do smaku solą i pieprzem. Masę wyrabiam do czasu, aż będzie kleista.
- Na liście nakładam niedużą ilość farszu i zwijam gołąbki. Na dnie garnka umieszczam dwa liście kapusty, a na nich ciasno układam gołąbki. Zalewam wodą, do takiej ilości aby przykryła do połowy 1 gołąbek. Garnek przykrywam pokrywką i wstawiam na bardzo mały gaz. Duszę minimum 2 godziny. Po ugotowaniu wyjmuję i podaję na ciepło.
GOŁĄBKI PRZEPISY
Zapraszam na jedne z moich ulubionych gołąbków, bez mięsa, w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Gołąbki mają to do siebie, że w farszu mogą się spokojne znaleźć wszytskie ulubione warzywa a smak dostosowujemy do indywidualnych potrzeb i gustów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Gołąbki z ziemniakami
to gołąbki wegetariańskie z kaszą gryczana, spajającymi ziemniakami oraz intensywnym sosem grzybowym. Bogactwo przypraw i pyszne wnętrze sprawia, że te gołąbki są zwyczajnie i nadzwyczajnie pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Wegetariańskie gołąbki z kaszą gryczaną, ciemną fasolą oraz suszonymi grzybami przygotowuję co jakiś czas, gdy mnie rodzina namawia bardzo prosi. Są pyszne, jednorazowo można przygotować ilość gołąbków potrzebna na kilka obiadów. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe!
Są dania, które zapadają w pamięć, te, które wspominamy z lat dziecinnych. Gołąbki są jednym z tych, na których się wychowałam. Moja mama często przygotowywała gołąbki. Ja również,a le robię to na wiele sposobów! Nie koniecznie zawsze są mięsne, częściej wegetariańskie, bezmięsne i pyszne! Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe lub po dostosowaniu w wersji mięsnej.
To kolejne pysze, domowe gołąbki, które bardzo chciałam wam pokazać. Są dania, do których się wraca, które są bardzo pracochłonne ale uśmiech rodziny wynagradza całą prace. Takie właśnie są moje gołąbki z warzywami. Gołąbki wegetariańskie, wegańskie, bezglutenowe.
Gołąbki z mięsem to tradycyjne polskie jedzenie domowe. Znane są ze stołów rodzinnych, przygotowywane przez mamy i babcie, serwowane podczas obiadów niedzielnych, uroczystości domowych i spotkań rodzinnych. Dla wielu są symbolem rodziny i smaków wyniesionych z domów. Gołąbki z mięsem, bezglutenowe, mogą również być bez jajek!
Zapraszam dzisiaj na gołąbki niby tradycyjne a jednak inne. Są to gołąbki bez ryżu i kaszy, idealne dla osób na diecie niskowęglowodanowej, Paleo i tym podobnej.
Gołąbki pieczone można przygotować na kilka sposobów. Na zdjęciu widać gołąbki pieczone w piekarniku w sosie pomidorowym. Można przygotować je z mięsem mielonym wieprzowym, wołowym lub drobiowym.
Gołąbki bez zawijania z sosem pomidorowym i pieczarkami. Ota taki proste i szybkie do zrobienia, nie wymagają parzenia kapusty i wszytskich zabiegów ze zdejmowaniem liści. Oczywiście ludzie dzielą się na tych, którzy wolą gołąbki bez zawijania lub klasyczne gołąbki tradycyjne.
No to zapraszam dzisiaj na gołąbki w sosie pomidorowym, klasyczne, domowe i tradycyjne. Przyznaję, że właśnie takie gołąbki w sosie pomidorowym są moim wspomnieniem dzieciństwa, kuchni babci i mamy!
Ewa Skowrońska-Gnutek napisał
Z jeczmienną i tartymi ziemniakami surowymi i omastą ze skwareczkami i słoninką mniam.
Agnieszka Dziewit napisał
gryczaną i grzybami leśnymi! są boskie <3
Bożena Struzik napisał
Na Wigilię zrobiłam z kaszą gryczaną-białą i pieczarkami,wszystkim smakowały….
Karolina Łojkuć napisał
Mięsne – samo mięcho :-D no ewentualnie z ryżem Muszę spróbować koniecznie innych :-D
Magdalena Kubaszewska napisał
Bez dodatków, samo mięsko zawiniete w kapustę
Dorota Czarnecka napisał
Bulgur
Janek Krzysztof napisał
Chyba sie nie dowiemy kiedy beda wyniki konkursu
Magda Świderska napisał
zjem każde, byle mi ktoś je zrobił :)
Ag Mi napisał
Pychotka …w każdej postaci ale ostatnio z kaszą jaglaną
Dorota K-a napisał
Uwielbiam z jeczmienną!