GOTOWANA FASOLKA SZPARAGOWA
Klasyka wiosenno letnia, czyli gotowana fasolka szparagowa z bułeczką tartą z masłem. Gotowana fasolka szparagowa od kilku dni taka rządzi na naszym stole. Codziennie gotuję gar fasolki szparagowej, zjadamy ją przez cały dzień, a ja marudzę, że się przejadłam. Dzisiaj o w ogóle było kombo ilościowe, bo jeszcze była na stole młoda kapusta z koperkiem więc zjadłam młode ziemniaczki, gotowaną fasolkę szparagową z bułką tartą i masłem, a to wszystko popchałam młodą kapustą. Pysznie tanie jedzenie. Można nie wychodzić z kuchni, samo przyrządzanie jest przyjemne. A teraz młoda fasolka szparagowa, podobnie jak bób, gotuje się szybko i bez problemu. Im fasolka szparagowa młodsza, tym szybciej się gotuje. Trzeba próbować w trakcie, wyłowić jedna lub dwie i zjeść. Tu nie ma określonego ściśle czasu. Zależy to też od odmiany na przykład, a nigdy nie wiadomo, na jaką w sklepie trafimy. U mnie w domu fasolkę szparagową zawsze podawało się na słodko, podobnie jak kalafiora gotowanego, placki i kluski leniwe czy też kopytka lub pierogi leniwe. O właśnie, muszę kupić jednego lub dwa kalafiory przy najbliższej okazji, przypomniałam sobie o nim pisząc. Gotowana fasolka szparagowa pasuje jako dodatek do obiadu ale też spokojnie sprawdzi się w sałatkach, zapiekankach, frittatach i omletach. Można śmiało przyrządzać i wcinać. Teraz rządzi żółta fasolka, pewnie za kilka dni pojawi się też zielona w sprzedaży. Ja chyba jednak wolę żółtą ale zieloną również nie pogardzę, co to, to nie.
GOTOWANA FASOLKA SZPARAGOWA
GOTOWANA FASOLKA SZPARAGOWA – składniki:
- 1 kg żółtej lub zielonej fasolki szparagowej (u nas częściej żółta)
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżeczki soli
- dodatek to: 1 szklanka bułki tartej zwykłej pszennej lub bezglutenowej (możecie dać mniej, jeśli nie lubicie takiej ilości bułki w tym daniu) i 200 g masła lub margaryny wegańskiej bezmlecznej wegańskiej
GOTOWANA FASOLKA SZPARAGOWA – przepis:
- Fasolę czyszczę, odrywam ogonki lub odcinam i wkładam do osolonej wrzącej wody z łyżką cukru, żeby zachował pełnię smaku. Gotuję od 5 minut do 20 minut, zależenie od wielkości, odmiany i wielkości gazu.
- Na suchej patelni rumienię bułkę tartą. Gdy jest złota dodaję masło.
- Fasolkę szparagową wyjmuję na talerz i polewam bułką z masłem i słodzę, chociaż można posolić również ale ja zawsze ją na słodko wcinam.
- I tyle gotowana fasolka szparagowa może być podawana z mięsem, z pomidorami z rozmaitymi sosami, znajdziecie u mnie wiele przepisów na jej wykorzystanie fasolki szparagowej!
Magdalena napisał
U mnie ostatnio z sosem bolognese zamiast makaronu 😉
Sebastian napisał
Bułka bez soli, ale fasolka gotowana w wodzie z solą
Beata napisał
😱 🤭 ile paskudztwa … masło i gruba sól!
Hania napisał
Muszę spróbować 😉
Joanna napisał
Nie wiedziałam, że istnieje opcja z cukrem 😱
Ania napisał
O rany, pierwsze słyszę że z cukrem! No szok :d Od dzieciństwa znam tylko wersje z solą.
Marta napisał
Z sosem pieczarkowym, serem startym i szczypiorem 🙈
Teresa napisał
winegret,rozmaryn
Agnieszka napisał
Aż tyle bułeczki
Ewa napisał
Zawsze z cukrem!!!!