Grochówka
Oj są smaki wyjątkowe. Zupa grochówka jest smaczna, ale ile rodzin tyle na nią przepisów. Domową grochówkę można ją przygotować z grochu żółtego lub zielonego. Dodać pokrojony boczek lub tylko skórę z boczku czy wędzone kości. Tu bardziej chodzi o zapach. Cebulę podsmażyć na złoto, ziemniaki ugotować i dodać. Do tego solidna ilość soli, pieprzu i majeranku i w taki oto sposób idealna grochówka jest gotowa. Moja mama robiła zawsze grochówkę na skórze z wędzonego boczku, ja nie dodaję mięsa, a wspaniały zapach wędzonki uzyskuję poprzez dodanie soli wędzonej. Znacie sól wędzoną? O podobnej nazwie można kupić sól wędzoną, sól wędzonkową i sól wędzarniczą. Jednak każda z nich ma zupełnie inne właściwości i skład. Uwaga! Sól wędzona jest solą morską poddaną procesowi wędzenia na zimno dymem drzew liściastych, najczęściej bukowych, przez co uzyskuje wspaniały brązowy kolor i intensywny zapach. Taki proces wędzenia trwa nawet około 160 godzin a sól musi być odwracana, co godzinę. Dodaje się sól do potraw celem uzyskania zapachu i smaku wędzonki. Sól wędzonkowa, jest solą nasyconą, aromatem wędzarniczym, ale nie jest sama wędzona. To tańszy, ale sztuczny odpowiednik soli wędzonej. Trzecia to sól wędzarnicza, czyli sól z dodatkiem substancji peklujących mięso, pozwalająca na zachowanie czerwonego koloru wędlin i skracająca czas ich produkcji. Sól wędzarnicza, więc zupełnie nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Jeśli nie chcecie dodać do grochówki boczku, możecie zastąpić go solą wędzoną, ale wtedy trzeba zmniejszyć ilość soli, którą doprawiacie zupę.
Grochówka
Grochówka – składniki:
• 500 g zielonego grochu (może być cały lub połówki, połówki szybciej się gotują)
• 3 litry wody
• 1 łyżka soli wędzonej lub 150 g boczku wędzonego
• 2 cebule
• 1 kg ziemniaków
• 3 łyżki oleju
• 4 listki laurowe
• 10 kulek ziela angielskiego
• majeranek
• sól
• czarny pieprz
Grochówka – przygotowanie:
1. Groch zalewam wodą i zostawiam na noc. Rano płuczę pod bieżącą wodą, wkładam do garnka, razem z boczkiem w kawałku (lub solą wędzoną), listkami, zielem, zalewam czystą wodą i gotuję do miękkości grochu. Groch połówki ugotuje się dość szybko, lecz cały, będzie potrzebował nawet kilku godzin. Boczek i przyprawy odławiam, a groch blenduję lub przecieram przez sito. Boczek kroję w małą kosteczkę.
2. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na złoto na łyżce oleju.
3. Przetarty groch wlewam do garnka, dodaję rozdrobniony boczek i cebulę. Gotuję na małym ogniu przez kilka minut, często mieszając, żeby się nie przypalił.
4. Ziemniaki obieram, kroję na kawałki, zalewam wodą i gotuję. Gdy są miękkie dodaję do zupy razem z płynem. Mieszam, doprawiam solą, pieprzem i majerankiem do smaku. Podaję z chlebem lub bez. Grochówka pachnie wybornie za sprawą soli wędzonej lub za sprawą wędliny.
Grochówka przepisy
Tradycyjna grochówka, prosta i smaczna.
Prosta, pyszna, aromatyczna i bogata w smaku zupa grochówka, u nas cieszy się ciągle niesłabnąca popularnością!
Grochówka wojskowa z kiełbasą na wędzonce
To taka tradycyjna wojskowa grochówka, ugotowana na wędzonych żebrach lub kościach, boczku z dodatkiem podsmażonej kiełbasy, czosnku, ziemniaków i majeranku.
Sycąca, kremowa, pyszna! grochówka z dynia podbiła jakiś czas temu nasze podniebienia. Przygotowuję ją często w sezonie jesiennym, kiedy to mogę kupić piękne, słoneczne dynie.
GROCHÓWKA BEZ MIĘSA, wegetariańska, wegańska, bez glutenu, bez mleka, cudownie pachnąca wędzonką, kremowa, sycąca, rozgrzewająca i aromatyczna. Do tego czosnek i przyprawy …. mniam! Grochówka bez mięsa poleca się do zjedzenia :)
Zupa grochówka czyli inaczej grochowa, przygotowana z łuskanego żółtego grochu, z warzywami, grzybami i przyprawami. U mnie w wersji bez mięsa za to z wędzoną sola i śliwkami. Jeśli masz ochotę, dodaj wędzony boczek lub kiełbasę, wyjdzie bardziej tradycyjna.
Grzegorz Ostrowski na Facebook napisał
Ładna ściereczka, wiem gdzie kupiona, bo mam takie same :)
Olga Smile na Facebook napisał
tam kupiona, gdzie moja całą kuchnia :)
Grzegorz Ostrowski na Facebook napisał
Olga – ciekawe w jakim kolorze masz kuchnię :) Bo ja też tam kupowałem :) Nawet dwie :)
Olga Smile na Facebook napisał
ja – w jedynym właściwym :) u nas styl skandynawski, białe deski na podłodze, białe ściany, białe kanapy, stoły i krzesła, więc i biała kuchnia musi być z drewnianym blatem :) Stat’a mam :)
Grzegorz Ostrowski na Facebook napisał
Musi być bardzo najsowato :)
Olga Smile na Facebook napisał
bardzo białowo ;)
Grzegorz Ostrowski na Facebook napisał
U mnie zaś jest beżowo – nie mój wybór :)
Michał Wołowicz na Facebook napisał
Pani Olgo, a czy do grochówki nie dodaje Pani włoszczyzny?
Ania napisał
Pierwsze słyszę o takiej soli :) chętnie się w nią zaopatrzę :) Grochówkę robię zwykle według własnego przepisu i jest to bardziej krem niż zupa, aromat wędzonki uzyskiwałam dodając oscypka lub ser wędzony i w mojej grochówce zawsze jest też marchewka i zielona pietruszka (ale to dlatego,że kocham marchewki i natkę i dodaje się je wszędzie gdzie tylko się da).
Olga Smile na Facebook napisał
Michał Wołowicz – do takiej kremowej, przecieranej nie dodaję. Dodaję, gdy robię grochówkę z zółtego grochu, taka nie do końca przetartą, wtedy znajduje się w niej również marchew, pietruszka i seler.