GRZYBY DUSZONE W SŁOIKACH
Zrobiłam grzyby duszone w słoikach, takie pyszne do przechowywania przez cały rok w spiżarce. Grzyby duszone w słoikach na zimę, tak lubiane są w Polsce i nie dziwne! Podgrzybki duszone, borowiki, kurki, rydze albo pieczarki są mogą stanowić relacyjne nadzienie do uszek do barszczu czerwonego, do pierogów, do pasztecików drożdżowych lub z ciasta francuskiego. Nadają się do klasycznych zapiekanek z pieczywa oraz tych znanych i lubianych zapiekanek makaronowych lub ziemniaczanych. Jako dodatek do zup, sosów, gulaszów, jest tak wiele możliwości. Prosty skład i naturalne składniki, to zdecydowany atut grzybów duszonych w słoikach. Zależnie od wielkości grzybów, które nazbieracie, to można je zmielić w maszynce do mielenia mięsa, rozdrobnić w malakserze pulsacyjnie lub pokroić w kostkę, tak jak ja to zrobiłam. W sumie wszystkie opcje są spoko, że tak powiem, co, kto lubi :) Dla mnie grzyby duszone w słoikach są takim ponadczasowym smakiem lasu zamkniętym na zimę. Podobnie zresztą jak grzyby suszone i te w occie. Jak pisałam Wam wielokrotnie, najbardziej lubię zbierać grzyby, chodzić do lasu, spacerować, oddychać i uwalniać myśli. Ten szum drzew, zapach ściółki, miękkość pod nogami mchu i zawsze podekscytowanie znalezieniem podgrzybków. Kiedy nadchodzi sezon grzybowy, jestem już w lesie, cała zwarta i gotowa z koszykiem w ręku. Zresztą wiadomo, zbieranie grzybów, to obok grillowania i łowienia ryb jedno z najpopularniejszych hobby. Polskie lasy pełne grzybów, u na w okolicy to borowiki, podgrzybki, kurki, opieńki czy maślaki. Jednym z najbardziej praktycznych i smacznych sposobów na przechowanie grzybów na zimę jest suszenie ich w suszarkach lub przygotowanie ich w słoikach tak jak widzicie na zdjęciu. Grzyby duszone w słoikach to prawdziwe bogactwo smaku, którym dzięki takiemu zamknięciu możemy cieszyć się przez cały rok. Ciekawa jestem, co Ty przygotowujesz z podgrzybków lub prawdziwków nazbieranych w lesie? U mnie zawsze są grzybki w occie, suszone, gotowane i takie grzyby duszone w słoikach takie, jakie widzicie na zdjęciu.
GRZYBY DUSZONE W SŁOIKACH
GRZYBY DUSZONE W SŁOIKACH – składniki:
- 1,5 kg grzybków (ja miałam podgrzybki ale mogą być inne)
- 1 cukrowa cebula lub 3 cebule żółte
- 3-4 łyżki oleju ub masła klarowanego (zależnie od diety)
- 2 łyżeczki soli i pieprz do smaku
GRZYBY DUSZONE W SŁOIKACH – przepis:
- Cebule obieram i kroję w kostkę.
- W dużym garnku smażę cebulę na olej aż będzie złota.
- Grzyby rozdrabniam, ja kroiłam.
- Dodaję grzyby do cebuli i smażę razem aż odparują. Na koniec dodaję 1 szklankę lub kubek wody i smażę jeszcze 10 minut od zagotowania.
- Napełniam słoiki grzybami, mocno dociskam je do dna, nalewam po 1 łyżce oleju na wierzch i wstawiam do pasteryzowania.
- W garnku układam ściereczkę, wstawiam słoiki z grzybami i dopełniam do 4/5 wrzącą wodą. Wstawiam na mały gaz i gotuję przez 1 godzinę od lekkiego zagotowania wody. Wiem, że ludzie gotują krócej ale ja jednak wolę przedłużyć ten czas. Wyłączam gaz i zostawiam słoiki do wystygnięcia.
- Rano czasami powtarzam proces pasteryzacji, gdy mam więcej słoików. Zresztą podobnie tak, jak dzieje się to z mięsem. Dopełniam garnek ze słoikami wodą znowu do 4/5 wysokości. Podgrzewam słoiki z grzybami w garnku, w którym się chłodziły i pasteryzowały w dniu poprzednim. Tym razem od zagotowania pasteryzuję przez 40 minut. Wyłączam gaz i studzę.
- Grzyby duszone w słoikach wstawiam do szafki i trzymam do zjedzenia :)
Anna napisał
Kurki. Maślaki.😘
Ksenia napisał
Podgrzybki borowiki na zupę, kanie smażone i suszone jako przyprawa,jajecznica z kurkami, pierogi z opienkami… a najbardziej kocham zbierać:) zamrazam grzyby już ugotowane i zmielone dzięki temu mam nadzienie do pierogów krokietow:)
Justyna napisał
Zwłaszcza borowiki, podgrzybki i boczniaki! I jak odwiedzamy ciotki to smażone kanie w słoiczkach💖