Gulasz przepis
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz pojawiał się często. Podawany z kaszą jęczmienną stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia. Oczywiście można je jeszcze zmielić, ponieważ kotlety mielone czy sos również wychodzą smaczne i cieszą się popularnością nadal w większości polskich domów. Najpopularniejszy u nas w domu za czasów mojego dzieciństwa był gulasz z łopatki wieprzowej. Pamiętam jak dziś, gulasz z karkówki, gulasz z szynki pojawiał się podobnie często jak gulasz wołowy jednak zazwyczaj był przygotowywany ot tak, w sosie własnym z cebulą lub pieczarkami. Delikatniejszy gulasz z kurczaka czy gulasz z indyka moja mama lubiła przygotowywać z czosnkiem, majerankiem i cebulą oraz zasmażką, tak na gęsto. Przypominam sobie również gulasz z podrobów, gulasz z żołądków drobiowych ewentualnie gulasz z serc drobiowych miał on specyficzny smak i aromat. Nie należał do moich ulubionych. W tej chwili regularnie przygotowuję gulasz z warzywami, który ma w składzie sporo fasoli białej lub czerwonej oraz lekki gulasz warzywny. No i mój ulubiony gulasz węgierski. No i weź tu człowieku nie bądź fanem roślin, skoro one smakują tak nieziemsko! A Ty, jaki lubisz gulasz?
Gulasz przepis
Gulasz – składniki:
- 500 g wieprzowiny
- 50-70 g korzenia imbiru
- 3 cebule
- 1 pomarańcz
- 250 soku jabłkowego
- 5 ząbków czosnku
- ½ łyżeczki cynamonu
- 50 ml oleju
- ziele angielskie
- liść laurowy
- sól oraz kolorowy pieprz do smaku
- kasza jęczmienna do podania
Gulasz – przygotowanie:
- Mięso umyć, osuszyć i pokroić na kawałki.
- Cebule obrać i pokroić w piórka.
- Czosnek obrać i przepuścić przez praskę.
- Pomarańcz umyć, otrzeć skórkę i wycisnąć sok.
- Na patelni z olejem podsmażyć cebule, po kilku minutach dodać mięso oraz poszatkowany w słupki imbir. Smażyć około 6 minut. Przełożyć do garnka, dodać skórkę i sok z pomarańczy, sok jabłkowy, czosnek, ziele, listek, sól, cynamon oraz pieprz do smaku. Przykryć pokrywką i dusić minimum 45 minut.
- Ugotować kaszę jęczmienną zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu. Podawać w miskach lub głębokich talerzach z imbirowym gulaszem.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Mariola Szałowska napisał
z soczewicy i warzyw
cinnamonandmint napisał
A ja najbardziej lubię taki z ogromną ilością warzyw, albo ten który jadłam rok temu w Budapeszcie z ogromną ilością wędzonej papryki.
Agnieszka Juko napisał
Z zoladkow z majerankiem i zabielany smietanka pycha
kirke napisał
Pomarańcz to kolor, owoc to pomarańcza
Ola napisał
Mniam mniam