Gulasz wieprzowy
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Moja mama gulasz wieprzowy podawała z kaszą jęczmienną, kaszą gryczaną, rzadziej z makaronem lub ziemniakami. Przepis na gulasz wieprzowy jest zdecydowanie prosty, to duszony rozdrobniony wcześniej kawałek łopatki wieprzowej lub tłuściejszej części szynki. Czasami używane są mniej wartościowe kawałki mięsa, nadające się do dłuższego gotowania. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny. Czasami dodaje się do niego jasnego piwa albo cydru, jabłek, wtedy będzie delikatny i lekko słodki. Jeśli do gulaszu doda się paprykę, cebulę i pieczarki powstanie gulasz węgierski lub zupa gulaszowa. Można też użyć pieczarki albo grzyby suszone. Zapraszam zatem na gulasz wieprzowy :)
Gulasz wieprzowy
Gulasz wieprzowy – składniki:
• 250 g szynki wieprzowej
• 2 cebule
• 125 ml jasnego piwa lub cydru
• 125 ml soku jabłkowego
• 8 listków szałwii
• 2 łyżki mąki ryżowej lub pszennej (osoby z AIP lub Hashimoto mogą zagęszczenie pominąć)
• 1 listek laurowy
• 4 ziela angielskie
• 4 łyżki oleju
• 2 łyżki masła lub oleju
• sól i czarny pieprz do smaku
Gulasz wieprzowy – przygotowanie:
1. Cebule obrać, pokroić w piórka i podsmażyć na 2 łyżkach oleju.
2. Mięso obmyć, osuszyć i pokroić w kawałki. Posolić, oprószyć pieprzem i obtoczyć w mące. Usmażyć na słoto na patelni z masłem i olejem.
3. Mięso przełożyć do garnka, dodać cebule, piwo, sok jabłkowy, listki szałwii, ziele i listek. Przykryć i dusić na małym gazie około godziny. Jeśli mięso jest miękkie i delikatne to znak, że gulasz jest gotowy.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Brylant napisał
Klasyczność zawsze w modzie.
Elzbieta napisał
Ja dodaje jeszcze koncentrat pomidory i paprykę. Takiego jeszcze nie jadłam :P
Monika napisał
Ale apetycznie wygląda, mniam, mniam!
Bonia napisał
Bardzo podoba mi się ten przepis, spróbuję jeszcze dzisiaj.
Hanka napisał
Moja mama dolewa białego wina lub mały kieliszek octu do gulaszu aby przełamać jego tłustość. I bardzo dużo przypraw dajemy.
Pola napisał
Smak dzieciństwa normalnie :)
homek napisał
Zrobiłem i jest pysznyyyyy!!!!!
Olga Smile napisał
Maducia, a tak, tym razem bez pieczarek.
Mika napisał
Pycha mniam!
Mika napisał
Ratujesz mnie tym przepisem na gulasz wieprzowy!