Gulasz z bakłażana caponata
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to sycylijski gulasz z bakłażana, a może bigos? Nazwy są różne. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie. U mnie caponata składa się głównie z cebuli, pomidorów, bakłażana, selera naciowego, czosnku, rodzynek, oliwy, kaparów, cynamon i masy przypraw! Niektórzy dodają oliwki czarne lub zielone, całe czy pokrojone, zależnie od upodobania. No i przyprawy różne, nie mówiąc już o pozostałych składniach. Ja gulasz z bakłażana dostosowałam do naszych kubków smakowych, tak aby pasował dzieciom i dorosłym. Jedno danie dla wszystkich, wtedy jest sprawiedliwie. Teraz pytanie dodatkowe jak ją jeść? Z makaronem, z chlebem, z ryżem, dowolnie. U nas często ląduje na kanapkach, ale po wymieszaniu z makaronem nikt nie oprze się aromatycznej caponacie. W piątek przyjechały do mnie z hurtowni warzywa, została mi skrzynka bakłażanów (bo jedna już poszła) i skrzynka cukinii. Proszę o pomysły, co z nich zrobić? A właśnie, jeśli do wyboru jest CAPONATA czyli GULASZ Z BAKŁAŻANÓW lub ZUPA CZOSNKOWA pyszna, no bajeczna normalnie! To, co wybierasz?
Gulasz z bakłażana caponata
Gulasz z bakłażana caponata – składniki:
- 5-6 bakłażanów
- 4-5 cebul
- 5-6 łodyg selera naciowego
- pół główki czosnku (może być mniej lub więcej zależnie od gatunku)
- 6-7 pomidorów
- 1 ostra papryczka chili (może być mniej lub więcej zależnie do ostrości)
- dwie garście rodzynek
- 10 suszonych pomidorów
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka soli
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 łyżeczka estragonu
- ½ łyżeczki pieprzu
- garść kaparów z zalewy
- pół pęczka natki pietruszki
- 60 ml oliwy
- czasami dodaję jeszcze otartą skórkę z ekologicznej połówki lub całej pomarańczy
Gulasz z bakłażana caponata – przepis:
- Cebule obieram kroję w kostkę. W dużym garnku podsmażam na oliwie.
- Łodygi selera myję, kroję w kostkę i dodaję do cebuli.
- Bakłażany myję, kroję w drobną krostę, dodaję do warzyw, przesmażam.
- W tym czasie obieram pomidory ze skóry -> jak obrać pomidory i kroję je w kostkę, dodaję do pozostałych warzyw.
- Mieszam dokładnie, dodaję poszatkowane w paseczki suszone pomidory, rodzynki, zioła, rozdrobnioną papryczkę, kapary, obrane i przepuszczone przez praskę ząbki czosnku (dobierzcie ilość pod swój gust) i ewentualnie szklankę soku pomidorowego lub wody, jeśli gulasz jest bardzo gęsty. Zależy to od soczystości pomidorów.
- Całość duszę około 20-25 minut mieszając co kilka minut. Na koniec próbuję, w razie potrzeby doprawiam jeszcze, mieszam z poszatkowaną pietruszką i podaję.
Zobacz moje inne przepisy na GULASZ:
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Smacznego!
Anita Boruk napisał
Woda bakłażanowa
Gosia Pierzyna napisał
może spaghetti z cukni
Weronika Rydning napisał
Glutenu czy bez ?k
Jolanta Leśniak napisał
A gdzieś czytałam interesujący przepis pt.”Kawior z bakłażana”.:)
Kamila Krolikowska napisał
Zapiekanka , nadziewane , roladki , grillowane , panierowane , pasta ;)
Joanna Strzałka napisał
Obiecane nam w grudniu sledzie??? :D :D
Olga Smile napisał
Joanna Strzałka wiem, wiem, tym razem jakoś zrobię :D
Olga Smile napisał
Anita – ale że jak?
Paulina Matysewicz napisał
Tapsi! Czasochłonne. Ale pyszne.
Paulina Matysewicz napisał