GULASZ Z GRZYBAMI
Rozmawiałam dzisiaj na temat dań z dzieciństwa. Gulasz z grzybami zdecydowanie do nich należy. Przepis na gulasz z grzybami zmieniał się u nas w domu zależnie od posiadanego mięsa, dodatków, warzyw, grzybów, pór roku i tego, dla kogo był przygotowywany, no i jakiej okazji. Ponieważ ja jako dziecko generalnie nie lubiłam jeść, dlatego też gulasz z grzybami czy gulasz z kaszą gryczana albo wieprzowy nie robił na mnie, żadnego, nawet najmniejszego wrażenia. Pamiętam, że zamykałam swój pokój aby zapach jedzenie do niego nie wpadał. Moja mama przygotowywała raz na jakiś czas gulasz z grzybami suszonymi, były to zazwyczaj podgrzybki własnoręcznie zbierane i suszone na sznurku nad kaloryferem w kuchni. Oczywiście taki jak na zdjęciu gulasz z grzybami można przygotować z różnymi grzybami, nie muszą być to akurat grzyby leśne, sprawdza się również wyśmienicie pieczarki albo boczniaki. Ja najczęściej łączę pieczarki z grzybami suszonymi. Tak aby było ciekawie i smacznie. A TY jaki lubisz gulasz wieprzowy? Zobacz też inne moje przepisy z wieprzowiną! Kuchnia mojego dzieciństwa były mięsna, mimo braków w sklepach. Pamiętam doskonale GULASZ WIEPRZOWY, robiony z łopatki, którą sprzedawała kobieta chodząca po bloku z czarną torbą pełną mięsa zawiniętego w gazety. Czasy kartek i PRL to był trudny okres. Moje pytanie właśnie dotyczy takich gulaszy wieprzowych albo drobiowych. Ile rodzin tyle przepisów na gulasz, wiadomo, raz z pomidorami, grzybami, pieczarkami, jabłkami, imbirem, kaszą.
GULASZ Z GRZYBAMI
GULASZ Z GRZYBAMI – składniki:
- 600 g mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki może być też typowe gulaszowe, lepiej gdy nie jest zbyt chude
- 100 g boczku wędzonego pokrojonego w kosteczkę
- 3-4 cebule
- 300 g pieczarek rewelacyjnie sprawdzają się polne lub dzikie pieczarki, im bardziej leśne w smaku, tym lepiej
- 1 szklanka suszonych grzybów (ja mielę je w młynku do kawy na proszek)
- około 100 g koncentratu pomidorowego (osoby na diecie AIP lub z chorobą Hashimoto mogą pominąć koncentrat pomidorowy!)
- 5 listków laurowych
- 10-15 kulek ziela angielskiego
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju
GULASZ Z GRZYBAMI – przepis:
- Na patelnie wrzucam boczek wędzony, smażę przez kilka minut aż zacznie się wytapiać. Łyżką cedzakowa odławiam go do garnka. Na tej samej patelni, na wytopionym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy jest rumiana dodaję ja do garnka z boczkiem.
- Mięso kroję na kawałki i podsmażam na suchej patelni. Gdy soki się zamkną, przekładam mięso do garnka.
- Na tej samej patelni smażę rozdrobnione pieczarki, które również dodaję do mięsa i cebuli.
- Do garnka ze wszystkimi składnikami dodaję również przyprawy, rozgniecione na proszek suszone grzyby leśne, listki, ziele i dolewam około 1,5 litra wody czasami mniej, innej razem więcej. Woda powinna sięgać na dwa palce ponad poziom składników. Gulasz z grzybami gotuję pod lekko uchylona pokrywką przez 60-90 minut.
- Gdy mięso stanie się miękkie, dodaje koncentrat do gotującego się sosu. Gdy zgęstnieje wyłączam gaz, doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Podaję z ziemniakami lub kaszami.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Karolina Tracz napisał
My jemy GULASZ Z ZIEMNIAKOW :P z marchewka i duza ilością papryki wędzonej <3
Alina Orłowska Kudzia napisał
Z łopatki:) i z uprażoną osobno słodką i ostrą papryką. Czasem z pieczarkami i papryką a czasem samo mięsko :)
Zbigniew Sawtyruk napisał
Wieprzowo-jarzynowy,.
Agata Klencner-Macur napisał
Z bardzo grubo pokrojona marchewka, cebula i dodatkiem octu na sam koniec. To taka wariacja na temat gulaszu. Inna opcja papryka pieczarki łopatka i wszystko powoli bez przykrywki. Oczywiscie lisc ziele sol pieprz i wedzona papryka.
Olga Smile napisał
Ja teraz głównie wegetariańskie robię ale mięsne to mocne wspomnienie dzieciństwa i czasów studenckich a także tych sprzed 10 lat :D
Agnieszka Dziewit napisał
a ja z soczewicą robię o! pysznie wychodzi, bo soczewica super wchłania soki z pieczenia mięsa i warzyw i nie trzeba zagęszczać dania sosem ;)
Michał napisał
Ten gulasz wygląda obłędnie, aż zgłodniałem :) Idę po grzybki!
MAREK napisał
Super przepisy nie tylko ten. Pyszne wspaniałe dania! Dzięki. Korzystam z wielu Pani podpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie.