Rozmawiałam dzisiaj na temat dań z dzieciństwa. Gulasz z grzybami zdecydowanie do nich należy. Przepis na gulasz z grzybami zmieniał się u nas w domu zależnie od posiadanego mięsa, dodatków, warzyw, grzybów, pór roku i tego, dla kogo był przygotowywany, no i jakiej okazji. Ponieważ ja jako dziecko generalnie nie lubiłam jeść, dlatego też gulasz z grzybami czy gulasz z kaszą gryczana albo wieprzowy nie robił na mnie, żadnego, nawet najmniejszego wrażenia. Pamiętam, że zamykałam swój pokój aby zapach jedzenie do niego nie wpadał. Moja mama przygotowywała raz na jakiś czas gulasz z grzybami suszonymi, były to zazwyczaj podgrzybki własnoręcznie zbierane i suszone na sznurku nad kaloryferem w kuchni. Oczywiście taki jak na zdjęciu gulasz z grzybami można przygotować z różnymi grzybami, nie muszą być to akurat grzyby leśne, sprawdza się również wyśmienicie pieczarki albo boczniaki. Ja najczęściej łączę pieczarki z grzybami suszonymi. Tak aby było ciekawie i smacznie. A TY jaki lubisz gulasz wieprzowy? Zobacz też inne moje przepisy z wieprzowiną! Kuchnia mojego dzieciństwa były mięsna, mimo braków w sklepach. Pamiętam doskonale GULASZ WIEPRZOWY, robiony z łopatki, którą sprzedawała kobieta chodząca po bloku z czarną torbą pełną mięsa zawiniętego w gazety. Czasy kartek i PRL to był trudny okres. Moje pytanie właśnie dotyczy takich gulaszy wieprzowych albo drobiowych. Ile rodzin tyle przepisów na gulasz, wiadomo, raz z pomidorami, grzybami, pieczarkami, jabłkami, imbirem, kaszą.
GULASZ Z GRZYBAMI
GULASZ Z GRZYBAMI – składniki:
- 600 g mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki może być też typowe gulaszowe, lepiej gdy nie jest zbyt chude
- 100 g boczku wędzonego pokrojonego w kosteczkę
- 3-4 cebule
- 300 g pieczarek rewelacyjnie sprawdzają się polne lub dzikie pieczarki, im bardziej leśne w smaku, tym lepiej
- 1 szklanka suszonych grzybów (ja mielę je w młynku do kawy na proszek)
- około 100 g koncentratu pomidorowego (osoby na diecie AIP lub z chorobą Hashimoto mogą pominąć koncentrat pomidorowy!)
- 5 listków laurowych
- 10-15 kulek ziela angielskiego
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju
GULASZ Z GRZYBAMI – przepis:
- Na patelnie wrzucam boczek wędzony, smażę przez kilka minut aż zacznie się wytapiać. Łyżką cedzakowa odławiam go do garnka. Na tej samej patelni, na wytopionym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy jest rumiana dodaję ja do garnka z boczkiem.
- Mięso kroję na kawałki i podsmażam na suchej patelni. Gdy soki się zamkną, przekładam mięso do garnka.
- Na tej samej patelni smażę rozdrobnione pieczarki, które również dodaję do mięsa i cebuli.
- Do garnka ze wszystkimi składnikami dodaję również przyprawy, rozgniecione na proszek suszone grzyby leśne, listki, ziele i dolewam około 1,5 litra wody czasami mniej, innej razem więcej. Woda powinna sięgać na dwa palce ponad poziom składników. Gulasz z grzybami gotuję pod lekko uchylona pokrywką przez 60-90 minut.
- Gdy mięso stanie się miękkie, dodaje koncentrat do gotującego się sosu. Gdy zgęstnieje wyłączam gaz, doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Podaję z ziemniakami lub kaszami.
GULASZ przepisy:
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Z łopatki. Dużo grzybów suszonych, ogórek kiszony i cebula :)
Magdalena Jackiewicz – ale jak? Tak pokrojony ogórek do środka gulaszu czy na zagrychę ;)
Do gulaszu. Do sosu :)
A na zagrychę swoją drogą :)
W domku z duża ilością świeżej czerwonej papryki i oczywiście z łopatki :) dodaje tez grzybki suszone :) i cebulkę :) i do tego wielki placek ziemniaczany om omm
Margareta Pierzchalska – u nas podobnie ale bez papryki :) Z paparyką to leczo najczęściej bywało :D
Magdalena Jackiewicz ooooo no to dla mnie mega nowość!
dziś z marchewką i cebulą, innym razem z pieczona papryką i imbirem a w sezonie „leśnym” z boczkiem i grzybkami :)
Z łopatki z cukinią i papryką. Doprawiony musztardą, ogórkiem kiszonym i cebulą ❤
Olga, ogórek do gulaszu jest przepyszny. Polecam ?