Pamiętam doskonale wieprzowy gulasz z kaszą gryczaną, który podawała mama. Gulasz z kaszą gryczaną czy kasza jęczmienną? Tak to właśnie pytanie padało regularnie przy okazji wszelakiej maści gulaszów mięsnych, które jadałam za czasów dzieciństwa. Pojawiały się one dość często, ponieważ nawet z kawałka mięsa można było wyczarować dwudniowy obiad dla całej rodziny. Pisze o czasach PRL’u, kratek na mięso i zielonych pomarańczy w sklepach. Mnie w trakcie tego obiadu najbardziej interesowała kasza, gulaszu mogło nie być, za to mama była zmotywowana do namówienia mnie do zjedzenia mięsa. Ponieważ jako dziecko jeść nie lubiłam, to każdy posiłek był dla rodziny wyzwaniem :) Ale nie o tym chciałam pisać. A czy TY wolisz gulasz z kaszą gryczaną, jęczmienną czy ziemniakami? Gulasz z kaszą gryczaną powstawał w sumie częściej niż ten z kaszą jęczmienną. Kaszę jęczmienna lubiłam jeść na sucho, posypana sola i olejem, bez sosu. Gryczana musiała mieć jakiś sos, najlepiej rzadki i kremowy jak chrzanowy ze śmietaną. Ach te wspomnienia. Zobacz też inne moje przepisy z kaszą gryczaną. Ja wychowałam się na gulaszu z kasza gryczaną, nadal bardzo lubię kaszę i nadal wolę ją niż mięso, jak widać nie wyrasta z niektórych preferencji smakowych.
GULASZ Z KASZĄ GRYCZANĄ
GULASZ Z KASZĄ GRYCZANĄ – składniki:
- 600 g mięsa wieprzowego z łopatki lub szynki może być też typowe gulaszowe, lepiej gdy nie jest zbyt chude
- 100 g kiełbasy wędzonej pokrojonej w kosteczkę lub boczku
- 3-4 cebule
- 300 g pieczarek rewelacyjnie sprawdzają się polne lub dzikie pieczarki, im bardziej leśne w smaku, tym lepiej
- 10 kapeluszy suszonych (ja mielę je w młynku do kawy na proszek)
- około 100 g koncentratu pomidorowego (osoby na diecie AIP lub z chorobą Hashimoto mogą pominąć koncentrat pomidorowy!)
- 5 listków laurowych
- 10-15 kulek ziela angielskiego
- sól oraz czarny pieprz do smaku
- 2-3 łyżki oleju
GULASZ Z KASZĄ GRYCZANĄ – przepis:
- Na patelnie wrzucam pokrojoną w krostę kiełbasę, smażę przez kilka minut aż zacznie się wytapiać. Łyżką cedzakowa odławiam go do garnka. Na tej samej patelni, na wytopionym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy jest rumiana dodaję ją także do garnka z boczkiem.
- Mięso kroję na kawałki i podsmażam na suchej patelni. Gdy soki się zamkną, przekładam mięso do garnka.
- Na tej samej patelni smażę rozdrobnione pieczarki, które również dodaję do mięsa i cebuli.
- Do garnka ze wszystkimi składnikami dodaję również przyprawy, rozgniecione na proszek suszone grzyby leśne, listki, ziele i dolewam około 1,5 litra wody czasami mniej, innej razem więcej. Woda powinna sięgać na dwa palce ponad poziom składników. Gulasz z grzybami gotuję pod lekko uchylona pokrywką przez 60-90 minut.
- Gdy mięso stanie się miękkie, dodaje koncentrat do gotującego się sosu. Gdy zgęstnieje wyłączam gaz, doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Gulasz z kaszą gryczaną podaję w głębokich talerzach.
GULASZ przepisy:
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Smak dzieciństwa u dziadków
To jak pokroić kiełbasę? W „krostę”? :-)
Urszula – hahahahaha no z uczuciem ;)
Chyba nie skojarzyłaś-jest błąd w punkcie 1., w którym piszesz o krojeniu kiełbasy. Pozdrawiam!
Urszula – ależ zrozumiałam :D podeszłam do sprawy z uśmiechem :)