Gulasz z kurczaka
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny drobiowy. Chociaż mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie. Kurczak nie należy do smaków z przeszłości za którymi jakoś specjalnie tęsknię. Pamiętam, gdy taki gulasz z kurczaka przygotowałam na jeden z pierwszych obiadów, jeszcze na turystycznej kuchence na działce w piękny słoneczny dzień. Jadłam go z mężem z kawałkiem wiejskiego chleba, masłem i popiliśmy kieliszkiem białego wina. Z sentymentem i szerokim uśmiechem wspominam tamten dzień. Była to przerwa podczas obierana truskawek do konfitury. Do osób jedzących mięso, co najczęściej robicie z PIERSI KURCZAKA?
Gulasz z kurczaka
Gulasz z kurczaka – składniki:
- 2 piersi z kurczaka
- 4 pomidory
- 2 czerwone papryki
- 2 cebule
- 25 oliwek czarnych lub zielonych
- 5 ząbków czosnku
- tymianek oraz bazylia lub mieszanka ziół prowansalskich
- 50 ml oleju lub oliwy
- sól
- pieprz do smaku
Gulasz z kurczaka – przygotowanie:
- Cebule obrać i poszatkować w grubą kostkę lub piórka. Piersi z kurczaka umyć, osuszyć i pokroić w kostkę.
- Na patelni rozgrzać olej i podsmażyć cebule. Gdy stanie się szklista dodać piersi kurczaka i smażyć dalej. Posypać sola oraz pieprzem.
- Zagotować wodę w garnuszku, sparzyć pomidory i zdjąć skórkę. Pokroić na kilka kawałków, zachowując cały wyciekający z nich sok. Pomidory dodać do kurczaka z pokrojonymi w kostkę lub paski paprykami i zmniejszyć gaz.
- Obrać czosnek, przecisnąć przez praskę i również dodać do kurczaka, razem z ziołami i oliwkami. Przykryć patelnie i dusić około 20-25 minut.
- Przed podaniem spróbować i w razie potrzeby doprawić ponownie.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Smacznego!
Dorota Matuszewska napisał
gyros; pierś w przyprawach z pieczarkami, papryką w cieście francuskim; kieszonki z piersi nadziewane szpinakiem i suszonymi pomidorami; pierś zapiekana w sosie śmietanowo-cebulowym, makaron ze śzpinakiem w sosie śmietanowym z kawałkami piersi
Agata Sinczykowska napisał
Dodaje do kaszotto. Np. Dzisiaj będzie z młodą kapustą i szparagami.
Mogą też być zapieczone w sosie pomidorowym z mascarpone.
Albo upieczone w folii pokrojone w plasterki i zawiniete z warzywami w tortilli.
Dominika Bień napisał
Piersi kurczaka najcześciej lądują u mnie w azjatyckim stir-fry z dodatkiem rożnych warzyw (to co znajdę w lodowce)
Emilia Rekowska napisał
Roladki, faszeruję je szpinakiem, zwykłe pieczone, jako składnik sałatek i makaronów, pulpety
Karolina Gasińska-Czepukojć napisał
Tortille z kurczakiem, chociaz ostatnio preferuje piers z indyka. Czy mozemy prosic o przepis na placki do tortilli bezglutenowe? Te gotowe ze sklepu maja tyle chemii…
Grażyna Cholewicka napisał
Roladki nadziewane smażone na patelni grillowej. Te z mozzarella i suszonymi pomidorami są przebojem na stronie :)
Agnieszka Bielicz-Polkowska napisał
Curry na różne sposoby, kurczaka z woka do ryżu, lub z makaronem chińskim.
Justyna Metelska napisał
Właśnie przed chwilą były nalesniki wytrawne z mieskiem z piersi kurczaka, warzywami
Dorota Czubak napisał
Dla zsyna robię kotleta w cieście naleśnikowym. Jest na diecie 3bez więc ciasto to mleko migdałowe i mąka gryczana lub kukurydziana jajo możemy jeść.
Piotr Malinowski napisał
Z piersi to będzie chińszczyzna albo curry.. Ale częściej pada na indyka :)