GULASZ Z PIECZONYCH WARZYW
Zdecydowałam się dzisiaj na gulasz z pieczonych warzyw, taki wegetariański w opcji wegański nawet. Powiem wam, że gulasz z pieczonych warzyw może powstać dosłownie z resztek obiadowych, z dnia poprzedniego. Wiem, że nie brzmi to najlepiej, no ale może od czasu do czasu upieczecie jednak za dużo warzyw korzeniowych i nie bardzo wiadomo, co z nich zrobić. No może oprócz klasycznych past do makaronu czy jakiegoś smarowidła na kanapki czy też pasty do chleba. U mnie gulasz z pieczonych warzyw został wzbogacony o fasolkę szparagową zieloną, fasolę białą, pieczarki oraz ziemniaki. To taki fajny zestaw z dodatkiem białka, w końcu fasola jest jego bogactwem, a strączki nieodzownym elementem kuchni roślinnej. Ja tam się nie dziwię, bo gulasz z pieczonych warzyw i generalnie gulasz z fasoli czy też z ziemniaków stanowi pełnoporcjowe, sycące, pyszne i aromatyczne danie obiadowe. Sprawdzi się na kolację, taką ciepłą i rozgrzewającą. Będzie spoko na lunch, czy też wczesny obiad. U nas zjedzony został nawet na śniadanie, więc nie ma się co dziwić, że gulasz z pieczonych warzyw jest u nas w domu smacznym i lubianym daniem.
GULASZ Z PIECZONYCH WARZYW
GULASZ Z PIECZONYCH WARZYW – składniki:
- 6 marchewek
- 3 pietruszki
- 1 por
- pół selera korzeniowego
- 500 g ziemniaków
- 200 g fasolki szparagowej
- 400 g fasoli białej – u mnie Lima (ona gotuje się około 40-45 minut)
- 500 g grzybów u mnie pieczarki
- kilka łyżek oleju
- opcja – śmietana
- 1 łyżeczka kulek ziała angielskiego
- 5-6 listków laurowych
- z przypraw, sól, pieprz i harissa
GULASZ Z PIECZONYCH WARZYW – przepis:
- Fasolę moczę przez noc, wódę odlewam i zalewam nową.
- Warzywa korzeniowe obieram, kroję w kawałki. Polewam kilkoma łyżkami oleju, układam na blasze do pieczenia i piekę przez 35-45 minut w piekarniku rozgrzanym do 15 stopni Celsjusza w opcji góra plus dół.
- Fasolę szparagową czyszczę z końcówek.
- Pieczarki rozdrabniam i podsmażam na złoto.
- Fasolę wstawiam do gotowania na 30 minut z listkami i zielem angielskim. Potem dokładam do niej pieczone warzywa korzeniowe, obrane ziemniaki, fasolkę szparagową i smażone pieczarki. Gotuję do miękkości. Pod sam koniec doprawiam solą, pieprzem oraz harissa do smaku. Jeśli chcesz gulasz z pieczonych warzyw może zostać wzbogacony przez śmietanę tłustą, bo z nią komponuje się rewelacyjnie wprost!
Magda napisał
Dynia koniecznie, cieciorka i cukinia. A poza tym, to co mi fantazja podpowie, ostatnio na przykład był gulasz z grzybami mun.
Jolanta napisał
Cebula, papryka, , pomidory, cukinia i slodkie ziemniaki.
Milena napisał
Cebula, papryka, pieczarki, puszka pomidorów i zawsze daję ciecierzyce albo fasolę Jaś, żeby było bardziej syte.
Ewelina napisał
W „moim” gulaszu na pewno pomidory, cebula, ciecierzyca, czosnek, marchew, seler, pietruszka, ziemniaki, mnóstwo przypraw, zwłaszcza lubczyk i tymianek, można dodać trochę suszonych pomidorów dla uzyskania umami 😍, no i oleju, soli troszeczkę.
Anna napisał
Wg mnie w „gulaszu” warzywnym, głównie pieczarka ( lub inny grzyb ) i cebula – robią robotę , reszta warzyw wg uznania .
Z kolei w leczo, powyżej wspomnianej cebuli jako dodatek , musowo: papryka, świeży pomidor, coś typu cukinia ( ona sama , patison czy kabaczek ) bulion i/lub passata dla „sosowatości” 🙂
Dominika napisał
Ciecierzyca 😁
Anna napisał
Cebulka, papryka czerwona, papryka żółta, papryka zielona, cukinia, czosnek, pieczarki, kukurydza słodka konserwowa, groszek konserwowy, pomidory, świeża bazylia, brokuł. Uwielbiamy wielowarzywnie z domowym sosem z pomidorów
Patrycja napisał
Pieczarki papryka brokul marchew seler i cukinia 😀 Moj tata robi najlepszy na swiecie 😀
Magdalena napisał
Cebula , cukinia , moze ciecierzyca lub kalafior 🙂 to co akurat mamy w lodowce 😉
Agnieszka napisał
Cebula, czosnek, papryka, cukinia/kabaczek/patison, pomidory, fasolka (rodzaj dowolny), pieczarki/grzyby leśne. Może być jeszcze batat.