Gulasz z soczewicy i dyni
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa, wręcz tylko dla wtajemniczonych. Konsystencja mojego dania z soczewicą tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów. Gdy jest ich więcej powstanie zupa z soczewicy, gdy mniej – gęsty gulasz, gdy jeszcze mniej, zbliżamy się wtedy w stronę pasztetu :D Kupiłam w sklepie 10 kg dynią, jak szaleć to szaleć pomyślałam. Tak się złożyło, że wczoraj przyjechali znajomi, szybki obiad był konieczny. Pomyślałam więc, że gulasz z soczewicy i dyni będzie świetnym rozwiązaniem! Połączenie z serii pysznych, że hej! Miałam racje, wyszedł bardzo smaczny, bardzo! Nawet dzieciaki, te niejadki, jadły chętnie i z uśmiechem. Gulasz z soczewicy jest niezbitym dowodem na to, że dania roślinne też mogą być pyszne! Podałam go z jogurtem naturalnym (sojowym) i pikantnym sambalem. Mniam! Mam soczewicę, czerwoną, połówki, ostatnio był pasztet a teraz? CO ZROBIĆ Z SOCZEWICY?
Gulasz z soczewicy i dyni
Gulasz z soczewicy i dyni – składniki:
• 3 litry soku pomidorowego (u mnie własnej produkcji) lub 2,5 litra wody i dwa koncentraty pomidorowe
• 1 – 2 szklanki mleka kokosowego
• 1 kg obranej ze skórki dyni
• 4 cebule
• 3 szklanki soczewicy czerwonej łuskanej
• sól i pieprz do smaku
• 2 łyżki mieszanki – przyprawa curry
• 1 łyżeczka cynamonu
• 2 łyżeczki ostrej papryki (curry miałam łagodne)
• 80 ml oleju, u mnie olej, który został z suszonych pomidorów lub bakłażana grillowanego.
Gulasz z soczewicy i dyni – przygotowanie:
1. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na oleju w żeliwnym ganku.
2. Dolewam sok pomidorowy, wodę, dosypuję soczewicę. Doprawiam solą, curry, pieprzem i papryką. Gotuję 15-18 minut.
3. Pod koniec gotowania dodaję startą na tarce o dużych oczkach dynię.
4. Przed samym podaniem dolewam mleko kokosowe, próbuje i w razie potrzeby jeszcze doprawiam
5. Od razu podaję :) z ryżem, jogurtem naturalnym i sambalem
Zobacz moje inne przepisy na GULASZ:
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
SOCZEWICA PRZEPISY:
Gulasz z soczewicy z wędzoną papryka i warzywami. Uwielbiamy go całą rodziną, czasami jemy od samego śniadania aż do kolacji :) Trudno się od niego oderwać!
Pasztet z soczewicy pyszny, delikatny i aromatyczny. To jeden z tych pasztetów, który jak zrobisz raz, już zawsze będziesz robić.
Pierogi z soczewicą to klasyczne pierogi z nadzieniem z ugotowanej czerwonej soczewicy z dodatkami. Można przygotować je z ciasta pszennego, ciasta gryczanego i bezglutenowego.
Pulpety z soczewicy wyjątkowo pyszne, podane z sosem pomidorowym smakują dorosłym i dzieciom. To mój pomysł na ciekawe podanie soczewicy!
Zupa z soczewicy z pomidorami to szybka, sycąca i niezwykle pożywna żupa z soczewicą. Aromat i smak pomidorów sprawia, że jest po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą i dyną aksamitna, kremowa, wręcz jedwabista, pyszna, po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą to prosta, domowa zupa, którą można przygotować dosłownie w kilka minut. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby komuś nie smakowała. To uniwersalne danie :)
Zupa z soczewicy przygotowana z zieloną soczewicą stanowi ciepły, pożywny i sycący posiłek. Lubie przygotowywać ja zwłaszcza jesienią i zimą.
Dahl z soczewicy to klasyczne danie z soczewicy i pomidorów. Pyszne!
Dzisiaj zapraszam na zupę z soczewicą, warzywami i dynią, do tego ziemniakami i aromatycznymi przyprawami. Pysznie jest, oj pysznie!
Kasza gryczana z soczewicą prostota ponad wszystko! Soczewica, warzywa i kasza gryczana. Niby proste i banalne połączenie a smak? Smak zaskakujący wręcz, pyszny, słodki, delikatny! Jak w każdym daniu warzywnym najlepiej sprawdzają się warzywa eko, ponieważ mają znacznie intensywniejszy smak od tych wychowalnych na skalę przemysłową.
Gulasz z soczewicy i dyni delikatny, aromatyczny, kremowy i świeży. Lubię dobrze łączące się smaki i takie, do których z przyjemnością wracam. Musze przyznać, że gulasz z soczewicy jest tym, który w najbliższym czasie jeszcze nie raz pojawi się na moim stole.
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Ragout z soczewicy polecam z całego serca. Jest pyszne, warzywne i bogate. Smakuje wyśmienicie, to typowe danie obiadowe!
Pasztet z soczewicy aż chciałoby się powiedzieć, że jest dobry na wszystko. Ale najlepszy jest na kanapki, podany z pikantną pastą, musztarda lub ognistym ketchupem!
Soczewica z warzywami, pyszna, aromatyczna, esencjonalna, rewelacyjna z ryżem, sambalem i jogurtem!
Soczewica z pomidorami i warzywami
Soczewica z pomidorami i warzywami, wspaniała na obiad, sycąca i aromatyczna. Bardzo lubimy ją zajadać z chrupiącym chlebem, ryżem lub naleśnikami dosa.
Pasta z soczewicy z suszonymi pomidorami, czasami czosnkiem, fantastycznie sprawdza się na kanapki, do smarowania naleśników albo ot tak, do podjadania z warzywami.
Soczewica smażona przypadnie do gustu wszystkim lubianych dania wyraźne w smaku, mocne i z charakterem. Mi przywodzi na myśl kuchnię indyjska z jej różnorodnością możliwości i aromatami. Soczewica smażona poleca się na obiad!
Katarzyna Rosińska napisał
Dhal z czerwonej ❤ Czarna mieszalam z wytrawnym ciastem jak naleśnikowe i smazylam placuszki.
Nela Nela napisał
Kaszankę
Alicja Szpakowska napisał
Pasztet pieczony z czerwonej soczewicy <3 Niebo w gebie :p https://przystole.blox.pl/2013/03/Pasztet-z-czerwonej-soczewicy.html Poza tym pierogi, kotlety, geste zupy :)
Ewa Kapica napisał
Wlasnie wczoraj zrobilam pyszny pasztet z soczewicy
Gosia Maćkowiak napisał
A ja na dzisiaj mam zupę krem z marchewki, pomidora i czerwonej soczewicy z dodatkiem mleka kokosowego :D
Marzena Teper Musiał napisał
A czy przepis możesz podać ? Bardzo proszę
Basia Biernat napisał
Dzisiaj jadłam pierogi z soczewicą i kurkami, dobre!
Ludwika Górka napisał
Zupa z czerwonej soczewicy z mlekiem kokosowym i z pesto z zielonej pietruszki,z brązowej i zielonej pasztet ze śliwką, kotlety warzywno-soczewicowe
Lidia Wesolowska napisał
pierogi,kotlety ,sałatkę,pasztet …
Katarzyna Piegat napisał
wegeburgery!