Gulasz z soczewicy i dyni
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa, wręcz tylko dla wtajemniczonych. Konsystencja mojego dania z soczewicą tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów. Gdy jest ich więcej powstanie zupa z soczewicy, gdy mniej – gęsty gulasz, gdy jeszcze mniej, zbliżamy się wtedy w stronę pasztetu :D Kupiłam w sklepie 10 kg dynią, jak szaleć to szaleć pomyślałam. Tak się złożyło, że wczoraj przyjechali znajomi, szybki obiad był konieczny. Pomyślałam więc, że gulasz z soczewicy i dyni będzie świetnym rozwiązaniem! Połączenie z serii pysznych, że hej! Miałam racje, wyszedł bardzo smaczny, bardzo! Nawet dzieciaki, te niejadki, jadły chętnie i z uśmiechem. Gulasz z soczewicy jest niezbitym dowodem na to, że dania roślinne też mogą być pyszne! Podałam go z jogurtem naturalnym (sojowym) i pikantnym sambalem. Mniam! Mam soczewicę, czerwoną, połówki, ostatnio był pasztet a teraz? CO ZROBIĆ Z SOCZEWICY?
Gulasz z soczewicy i dyni
Gulasz z soczewicy i dyni – składniki:
• 3 litry soku pomidorowego (u mnie własnej produkcji) lub 2,5 litra wody i dwa koncentraty pomidorowe
• 1 – 2 szklanki mleka kokosowego
• 1 kg obranej ze skórki dyni
• 4 cebule
• 3 szklanki soczewicy czerwonej łuskanej
• sól i pieprz do smaku
• 2 łyżki mieszanki – przyprawa curry
• 1 łyżeczka cynamonu
• 2 łyżeczki ostrej papryki (curry miałam łagodne)
• 80 ml oleju, u mnie olej, który został z suszonych pomidorów lub bakłażana grillowanego.
Gulasz z soczewicy i dyni – przygotowanie:
1. Cebule obieram, kroję w kostkę i podsmażam na oleju w żeliwnym ganku.
2. Dolewam sok pomidorowy, wodę, dosypuję soczewicę. Doprawiam solą, curry, pieprzem i papryką. Gotuję 15-18 minut.
3. Pod koniec gotowania dodaję startą na tarce o dużych oczkach dynię.
4. Przed samym podaniem dolewam mleko kokosowe, próbuje i w razie potrzeby jeszcze doprawiam
5. Od razu podaję :) z ryżem, jogurtem naturalnym i sambalem
Zobacz moje inne przepisy na GULASZ:
Tym razem zapraszam na gulasz z bakłażanów w towarzystwie popularnych i lubianych klusek gnocchi. Co ważne, każdy gulasz z bakłażanów można śmiało podawać z kluskami, makaronem, ryżem lub ot tak zwyczajnie, ze świeżą pajdą chleba o chrupiącej skórce.
Jeśli lubisz dania warzywne to gulasz cukinią przypadnie ci do gustu. Nie ma wyjścia. Jest dość delikatny w smaku dlatego ja osobiście lubię zaostrzać go bezpośrednio na talerzu oliwa z chili. To dobry wybór, ponieważ zawsze łatwiej zaostrzyć niż złagodzić ostrą potrawę.
Gulasz warzywny z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi dodatkami jest jednym z ulubionych w naszym domu. To fakt, fasolę i inne strączkowe jemy praktycznie codziennie, dlatego gulasz warzywny pasuje nam, że hej!
Serdecznie zapraszam na gulasz z fasolą, suszonymi pomidorami i pysznymi warzywami. Powstaje on w mojej kuchni dość często, ponieważ lubimy połączenie fasoli, suszonych pomidorów oraz wędzonej papryki. Trzeba przyznać, że za każdym razem wychodzi inny, wszystko za sprawą posiadanych w danym momencie składników i ich sezonowością.
Teoretycznie gulasz z soczewicy powinna nazwać dahl ale tak sobie pomyślałam, że jest to mało znana nazwa dlatego gulasz brzmi zdecydowanie bardziej znajomo i swojsko. Konsystencja mojego gulaszu z soczewicy i dyni jest tak naprawdę zależy od ilości użytych pomidorów.
Jest to mój ulubiony, najprostszy możliwych w tej kombinacji gulasz z soczewicy z warzywami, pomidorami i ryżem. Jest pyszny, rozgrzewa, syci i świetnie smakuje. To najlepszy gulasz z soczewicy, jaki jadłam i przygotowywałam dla mojej rodziny. Czasami gotuję go na prośbę dziecka, od samego rana, ot tak, już na śniadanie.
Pikantny gulasz jest właściwie czymś pomiędzy zupą a gulaszem warzywnym. Prosty, wręcz bazowy, pikantny, sycący i rozgrzewający. Przez wiele lat młodości przygotowywałam go ot tak, na szybko, gdy miałam ochotę na pożywne i ciepłe danie.
Gdybyś zastanawiała się czym jest caponata to jest to po prostu sycylijski gulasz z bakłażana, a może właściwie bigos? Co ciekawe, nazwy są różne zależnie od tłumaczenia, składników, rodziny i regionu. Gulasz z bakłażana czyli owa caponata składa się z sezonowych warzyw. Każda rodzina, każda kucharka ma swój tajny, ulubiony przepis na to danie.
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
SOCZEWICA PRZEPISY:
Gulasz z soczewicy z wędzoną papryka i warzywami. Uwielbiamy go całą rodziną, czasami jemy od samego śniadania aż do kolacji :) Trudno się od niego oderwać!
Pasztet z soczewicy pyszny, delikatny i aromatyczny. To jeden z tych pasztetów, który jak zrobisz raz, już zawsze będziesz robić.
Pierogi z soczewicą to klasyczne pierogi z nadzieniem z ugotowanej czerwonej soczewicy z dodatkami. Można przygotować je z ciasta pszennego, ciasta gryczanego i bezglutenowego.
Pulpety z soczewicy wyjątkowo pyszne, podane z sosem pomidorowym smakują dorosłym i dzieciom. To mój pomysł na ciekawe podanie soczewicy!
Zupa z soczewicy z pomidorami to szybka, sycąca i niezwykle pożywna żupa z soczewicą. Aromat i smak pomidorów sprawia, że jest po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą i dyną aksamitna, kremowa, wręcz jedwabista, pyszna, po prostu pyszna!
Zupa z soczewicą to prosta, domowa zupa, którą można przygotować dosłownie w kilka minut. Jeszcze nie zdarzyło mi się, aby komuś nie smakowała. To uniwersalne danie :)
Zupa z soczewicy przygotowana z zieloną soczewicą stanowi ciepły, pożywny i sycący posiłek. Lubie przygotowywać ja zwłaszcza jesienią i zimą.
Dahl z soczewicy to klasyczne danie z soczewicy i pomidorów. Pyszne!
Dzisiaj zapraszam na zupę z soczewicą, warzywami i dynią, do tego ziemniakami i aromatycznymi przyprawami. Pysznie jest, oj pysznie!
Kasza gryczana z soczewicą prostota ponad wszystko! Soczewica, warzywa i kasza gryczana. Niby proste i banalne połączenie a smak? Smak zaskakujący wręcz, pyszny, słodki, delikatny! Jak w każdym daniu warzywnym najlepiej sprawdzają się warzywa eko, ponieważ mają znacznie intensywniejszy smak od tych wychowalnych na skalę przemysłową.
Gulasz z soczewicy i dyni delikatny, aromatyczny, kremowy i świeży. Lubię dobrze łączące się smaki i takie, do których z przyjemnością wracam. Musze przyznać, że gulasz z soczewicy jest tym, który w najbliższym czasie jeszcze nie raz pojawi się na moim stole.
Pieczeń z soczewicy piekę co jakiś czas, gdy mam ochotę na duży blok przypominający pasztet. W moim domu pieczeń z soczewicy jemy na ciepło po odsmażeniu a także na zimno po pokrojeniu w plastry.
Ragout z soczewicy polecam z całego serca. Jest pyszne, warzywne i bogate. Smakuje wyśmienicie, to typowe danie obiadowe!
Pasztet z soczewicy aż chciałoby się powiedzieć, że jest dobry na wszystko. Ale najlepszy jest na kanapki, podany z pikantną pastą, musztarda lub ognistym ketchupem!
Soczewica z warzywami, pyszna, aromatyczna, esencjonalna, rewelacyjna z ryżem, sambalem i jogurtem!
Soczewica z pomidorami i warzywami
Soczewica z pomidorami i warzywami, wspaniała na obiad, sycąca i aromatyczna. Bardzo lubimy ją zajadać z chrupiącym chlebem, ryżem lub naleśnikami dosa.
Pasta z soczewicy z suszonymi pomidorami, czasami czosnkiem, fantastycznie sprawdza się na kanapki, do smarowania naleśników albo ot tak, do podjadania z warzywami.
Soczewica smażona przypadnie do gustu wszystkim lubianych dania wyraźne w smaku, mocne i z charakterem. Mi przywodzi na myśl kuchnię indyjska z jej różnorodnością możliwości i aromatami. Soczewica smażona poleca się na obiad!
Grażyna Piwowarczyk napisał
Dorzuciłam czerwoną i żółtą paprykę – wyszło ekstra. Znowu zapunktowałam u mamy!
Aleksandra Fogtman napisał
Co prawda zrobiłam gulasz z soczewicy ale był przepyszny, wielkie dzięki za ekspresowe danie.
Kaśka napisał
Czy mleko kokosowe ma być z puszki, czy z kartonu? Bo to z puszki chyba jest ,,mocniejsze,,? Pozdrawiam :)
Olga Smile napisał
Kaśka – ja dodaję z kartonu bo kupuję tłuste jak śmietana 27% :)
Aneta Śliwka napisał
Myślałam że do gotowania nikt Cię nie musi zaganiać ;) U mnie pulpety pieczone, pyszne! Kasza jaglana z łososiem, szpinakiem, szczypiorkiem, bazylią <3 a na deser lody daktylowe, wegańskie :)
Katarzyna Wojnarowska napisał
Losos z curry na masle klar. Plus guacamole :)
Olga Smile napisał
Aneta Śliwka – ależ muszą, od rana siedzę przy komputerze i opisuję przepisy już wykonane ze zdjęciami :D No albo gotuję, albo piszę, jak ta żaba z dowcipu rozdwoić się nie mogę :D
Aga Kurasiewicz napisał
Mam pytanie z innego tematu.. Pani Olga Smile ponad rok temu robiłam sernik z Pani przepisu na stronie. Teraz nie mogę go znaleźć. Był przepyszny, nazywał się chyba sernik świąteczny czy wykwintny, coś takiego.. Czy jest szansa na przepis?? Bardzo mi zależy..
Olga Smile napisał
Aga Kurasiewicz – zobacz, takie mam https://www.olgasmile.com/?s=sernik
Izabela Podpłomyk-Antoszek napisał
To ja też z innej beczki ;-) Planuję zrobić Twoje mocno czekoladowe ciasto z kaszą gryczaną. Pojawiła się wątpliwość – czym zastąpić skrobię ziemniaczaną oraz sodę/proszek do pieczenia (nie toleruję ani jednego, ani drugiego :/) ?