GULASZ Z SZYNKI
Mam dzisiaj dla was wieprzowy gulasz z szynki, karkówki lub łopatki do wyboru. Powiem wam, że gulasz wieprzowy z szynki należy chyba do tych najbardziej znanych z czasów mojego dzieciństwa. Zdecydowanie gulasz z szynki lub łopatki jadało się bardziej od święta, niż codziennie. Nic dziwnego, pamietam kartki na mięso i kobiety sprzedające wieprzowinę z dużych, czarnych skórzanych toreb. Chodziły one po bloku od mieszkania do mieszkania i oferowały mięso wieprzowe owinięte w czarno-białe gazety. Była też cielęcina, czasami jakiś drób, ale znacznie rzadziej. Waga trzymana w ręku i małe kawałki mięsa to pamietam doskonale jakby to było wczoraj. Moja mama przygotowywała gulasz z szynki wieprzowej w sosie własnym. Dusiła mięso z cebulą i przyprawami. Taki sos z wieprzowiny jadało się jako dodatek do kaszy gryczanej, jęczmiennej, wiejskiej lub ziemniaków. Generalnie wieprzowina była jakoś najłatwiej dostępna z mięs, które pamiętam. Gulasz z szynki wieprzowej albo gulasz z łopatki wieprzowej był bardziej popularny od tego z karkówki na przykład. Prosty gulasz z szynki wieprzowej ma w swoim składzie cebulę lub pory, listki laurowe, ziele angielskie czasami tymianek, sól i pieprz. U mnie jeszcze znajdzie się łyżka czubata albo dwie tłustej śmietany. A ty, jaki lubisz gulasz? Wołowy, wieprzowy, drobiowy a może wegetariański? Cały sekret to czas gotowania wtedy na bank wyjdzie wam miękki gulasz z szynki, karkówki lub łopatki – gwarantuję!
GULASZ Z SZYNKI
GULASZ Z SZYNKI – składniki:
- 800 g szynki wieprzowej
- 2 cebule
- garść świeżego tymianku
- 5 listków laurowych
- 10 kulek ziela angielskie
- 4 łyżki oleju lub masła
- sól i czarny pieprz do smaku
- tłusta śmietana około 100 ml
GULASZ Z SZYNKI – przygotowanie:
- Cebule obieram, kroję w kostkę lub talarki. Podsmażam na 2 łyżkach oleju.
- Mięso kroję w kawałki. Podsmażam na złoto na patelni z masłem i olejem.
- Mięso przekładam do garnka, dodaję cebule, tymianek, ziela i listki. Dodaję tyle wody aby prawie dochodziła do powierzchni mięsa.
- Garnek przykrywam pokrywką i gulasz z szybki duszę na małym gazie minimum godzinę. Jeśli mięso jest miękkie i delikatne to znak, że gulasz jest gotowy. To moment, żeby doprawić go solą, pieprzem i dodać śmietanę.
- Ten tradycyjny, miękki i soczysty wieprzowy gulasz z szynki, karkówki lub łopatki podaję najczęściej z kaszą lub chlebem.
Katarzyna napisał
Warzywny, a jak! z masą płatków drożdżowych i sosem sojowym plus garść fasoli duży jaś :3
Kamila napisał
Żołądki górą! Innego nie tknę… Tak jakoś mam 🙂
Krystyna napisał
oooo masz ci los, kazdy w sumie;-))))
Ilona napisał
Wolowy lub cielecy
Jagoda napisał
Każdy 😀
Kuba napisał
Wołowy na wędzonej papryce węgierskiej
Joanna napisał
Gulasz to chyba wołowy zawsze? Reszta to inspiracje.
Joanna napisał
nie, klasyczny jest z takiego mięsa jakie się akurat ma. To jedna z potraw które narodziły się z biedy, więc zawierała zawsze to co było 😉
Aleksandra napisał
Wieprzowy albo wege
Agnieszka napisał
Wołowy najlepszy❤️❤️