GULASZ Z ŻOŁĄDKÓW
W moim domu rodzinnym gulasz z żołądków indyczych, kurzych lub kaczych był daniem niecodziennym. Może dlatego, że gulasz z żołądków jest dość charakterystyczny w smaku i trzeba przyznać, że ludzie dzielą się na tych, którzy podroby lubią i tych, którzy unikają ich jak ognia. Zresztą, w czasach mojego dzieciństwa nie były one łatwe do kupienia. Teraz jest znacznie prościej. Oczyszczone żołądki dostaniecie w każdym markecie, sklepie mięsnym czy na działach z surowym mięsem w mniejszych sklepikach. Jak nie ma ich u was w okolicy, zamówicie w lokalnym sklepie, na pewno uda się je przywieść. Pamiętam doskonale, że gulasz z żołądków podawało się u nas z kasza gryczaną lub kaszą wiejską, jęczmienną. Życie jest takie przekorne, że wolałam kasze jęczmienną, którą z przyjemnością zjadałam na sucho, gryczana była daleko za nią w tyle. Po latach, gdy dowiedziałam się, że mam celiakię, już nigdy do kaszy wiejskiej nie wróciłam a jadałam ja przez całą młodość. I właśnie obie kasze były klasycznym dodatkiem do gulaszu z żołądków, gulaszu z serduszek lub każdego innego sosu mięsnego. U nas gulasz z żołądków był przygotowywany w prosty sposób z cebulą, czasami suszonymi grzybami, warzywami korzeniowymi i delikatnie zabielany śmietaną. Na drugi dzień mama dodawała do niego łyżkę lub dwie chrzanu i powstawał gulasz z żołądków w sosie chrzanowym. Pamiętam dobrze ten smak. Ponieważ prosicie mnie często o przepisy na dania z mojego dzieciństwa to dzisiaj gulasz z żołądków indyczych lub kurzych w według przepisu mojej mamy.
GULASZ Z ŻOŁĄDKÓW
GULASZ Z ŻOŁĄDKÓW – składniki:
- 1 kg żołądków indyczych lub kurzych
- 2 cebule
- 2 marchewki
- 1 korzeń pietruszki
- 150 – 200 ml tłustej śmietany (roślinnej, krowiej lub takiej, której smak lubisz)
- 4 listki laurowe
- 1 łyżeczka kulek ziela angielskiego
- sól i czarny pieprz do smaku
- 3 łyżki oleju lub masła
- opcja -> 1 łyżka drobnej mąki ryżowej do zagęszczenia
GULASZ Z ŻOŁĄDKÓW – przepis:
- Cebule obieram i kroję w talarki.
- marchewki i pietruszkę obieram i ścieram na tarce w paseczki.
- Na patelni z olejem podsmażam cebule na złoty kolor. Następnie dodaję warzywa i przesmażam razem kilka minut.
- Żołądki myje pod bieżącą wodę, kroję w paserki.
- Do garnka wkładam cebulę z warzywami, dodaję żołądki, listki laurowe, ziele angielskie, sól i pieprz do smaku. Dolewam tyle wody, żeby przykryła plasterki żołądków.
- Gotuje do miękkości, zajmie to około 60-90 minut zależnie od wybranych żołądków i grubości ich krojenia.
- Jeśli chcę zagęścić sos, wtedy dodaje mąkę. W kubku łączę mąkę z niewielką ilością ciepłej wody, mieszam. Cienkim strumieniem wlewam do garnka ciągle mieszając. Sos zacznie gęstnieć. Pod koniec wlewam śmietanę i wszystko zagotowuję.
- Sos z żołądków drobiowych, kurzych lub indyczych podaję najczęściej z kasza gryczaną, jęczmienną lub w wersji bezglutenowej z kaszą owsianą.
Olga Smile napisał
Irmina one mają się prawie upłynnić!
Maja napisał
Irmina polecam szybkowar🙂
Bożena napisał
Irmina warzywa mają zagęścić
Monika napisał
Moja mama robi takie danie na maśle z dużą ilością majeranku i z pieczarkami. Robi furorę na każdej imprezie Ale żołądki wczesniej gotuje
Agata napisał
Kocham!
Dana napisał
o mamciu,jak ja to lubię 🙂 dzięki za inspirację na jutrzejszy obiad ❤
Krzysztof napisał
Żona odgraża się że zrobi ale ja drobiowe żołądki czyszczę. Nie mam ochoty już ich jeść.