Gulasz
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Gulasz z mięsem jedliśmy z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami. Ja najbardziej lubiłam z ziemniakami. Mogłam je wtedy ugniatać maczając w sosie. Gulasz doprawiam bardzo prosto, tylko solą i pieprzem. Mięso gotuję z kilkoma listkami laurowymi oraz kulkami ziela angielskiego. Gdy wybieram mięso na gulasz wybieram wieprzowinę kleistą, najczęściej łopatkę lub już mięso pokrojone na kawałki, które mogę kupić w markecie. Szynka jest zbyt sucha, jednak w gulaszu musi znaleźć się trochę tłuszczu, tak w sam raz, byle nie za dużo.
Gulasz przepis
Gulasz – składniki:
• 500 g mięsa wieprzowego niezbyt chudego
• 3 cebule
• 5 listków laurowych
• 15 kulek ziela angielskiego
• sól oraz czarny pieprz do smaku
• 2 łyżki oleju lub masła
• 50 ml wody
• 2 łyżki mąki pszennej lub bezglutenowej mieszanki (osoby na diecie AIP lub Hashomoto mogą pominąć)
Gulasz – przygotowanie:
1. Mięso kroję na kawałki i podsmażam na suchej patelni. Gdy soki się zamkną, przekładam mięso do garnka.
2. Na tej samej patelni, na oleju smażę pokrojoną w kostkę cebulę. Gdy jest rumiana dodaję ja do mięsa.
3. Do mięsa dodaję również przyprawy, listki, ziele i dolewam około 1,5 litra wody. Gotuje pod przykryciem prze 60-90 minut.
4. Gdy mięso stanie się miękkie, mieszam w miseczce mąkę z wodą i dolewam go gotującego się sosu. Gdy zgęstnieje wyłączam gaz, doprawiam do smaku jeszcze solą i pieprzem. Podaję z ziemniakami lub kaszami.
GULASZ przepisy:
Wspominając jedzenie z domu rodzinnego, to gulasz w najróżniejszych postaciach pojawiał się często. Podawany był najczęściej z kaszą jęczmienną lub gryczaną i stanowił pożywne danie codzienne. Gulasz jest daniem na tyle prostym, że jako jedno z niewielu, pozwala na wykorzystania mięsa i okrawków mięsa, które nie do końca nadają się do pieczeni czy smażenia.
Są dania domowe, znane od dziecka. Gulasz wieprzowy to tradycyjne już danie z kuchni polskiej. Sama pamiętam gulasz wieprzowy z mojego domu rodzinnego. Klasyczny, dość aromatyczny w wielu domach jest to typowym daniem codziennym. Im gulasz dłużej gotowany, tym lepszy :D Przepis na gulasz wieprzowy w każdej rodzinie jest inny.
Gulasz z pieczarkami to taka moja jesienna wariacja na temat gulaszu, którego nauczyłam się przygotowywać od mojej mamy. Gulasz z pieczarkami u mniej najczęściej występował w połączeniu z mięsem. Dodaję do niego najczęściej pieczarki, ponieważ są łatwo dostępne i niezbyt drogie.
Dokładnie taki gulasz przygotowywała moja mama i od niej nauczyłam się jak powinnam go robić. Gdy na obiad był gulasz, wtedy w całym domu pachniało smażoną cebulą i duszącym się w garnku mięsem. Jedliśmy go z kaszą gryczaną, kaszą jęczmienną, makaronem, czasami ryżem lub ziemniakami.
Są smaki wyniesione z domu. Moja mama gulasz wołowy przygotowywała naprzemiennie z wieprzowym. Chyba nawet wolałam gulasz wołowy niż każdy inny. To dla mnie danie tradycyjne, które pamiętam, które zawsze było takie samo, gulasz wołowy był od zawsze właśnie taki.
W moim domu rodzinnym gulasz z kurczaka pojawiał się na stole często, częściej niż każdy inny gulasz drobiowy, chociaz chyba rzadziej niż wieprzowy i wołowy. Mimo wszystko gulasz z kurczaka kojarzy mi się głównie z obiadami kolorowymi podawanymi z ryżem, kaszą jaglaną lub makaronem to muszę przyznać, że zdecydowanie wolę gulasze warzywne i roślinne ogólnie.
Taki wieprzowy gulasz z grzybami, pomidorem i boczkiem pamiętam z domu rodzinnego. Bł on przygotowywany znacznie rzadziej niż tradycyjny i prosty gulasz wieprzowy. Wszyscy go lubili. Mama gulasz podawała najczęściej z kaszą gryczaną lub kasza jęczmienną.
Gulasz z kaszą gryczaną pojawiał się u mnie na stole na zmianę z gulaszem z kaszą jęczmienną. Jeśli sos był grzybowy, mięsny lub pomidorowy kasza gryczana wygrywała, gdy natomiast śmietanowy, chrzanowy lub inny biały wybierałam kaszę jęczmienną łamaną. A ty, lubisz gulasz z kaszą gryczaną?
Mad napisał
Robię bardzo podobny gulasz, tylko mąki używam do obtoczenia kawałków mięsa, i takie smażę na patelni- potem mąka często już nie jest potrzebna do zagęszczania :) Jest pyszny! I najbardziej lubię go jeść z kluskami gotowanymi na parze… Bajka :) Pozdrawiam!
Goleniowianka napisał
Pani Olgo, witam serdecznie! Od dawna korzystam z przepisów na Pani stronie i bardzo je chwalę:-). Tym razem przymierzam się do zrobienia gulaszu. Mam dwa pytania do opisu, który jest powyżej:
1) W jakim celu mięso podsmaża się na suchej patelni? Do tej pory spotkałam się z opinią, że mięso powinno się wrzucać na bardzo gorący olej. Czy mięso to podsmażeniu powinno być rumiane?
2) Czy te 1,5 litra wody wlewa Pani od razu do garnka, czy dolewa stopniowo w trakcie duszenia?
Pozdrawiam i dziękuje za czas poświęcony na odpowiedź:)
Olga Smile napisał
Goleniowianka – witaj :)
1) Podsmażam mięso na suchej patelni nie na tłuszczu dlatego, że mięso gulaszowe samo z siebie jest tłuste. To względy czysto kaloryczne. Jeśli wolisz podsmażać na oleju, zrób tak.
2) Wodę dodaję cało od razu.
Pozdrawiam ciepło Olga
jg napisał
Ja też najbardziej lubię z ziemniakami. Moja mama gulasz zawsze gotowała z żołądków, no więc i ja teraz z nich gotuję. Nie biorę na patelnię, ale kroję na cztery, na dwa (zależy od wielkości żołądków i jak kto lubi) i od razu wrzucam na tłuszcz do garnka (żołądki dość długo się gotują). Na koniec, oprócz mąki, dodaję jeszcze 2-3 łyżki śmietany. U mnie do tego podaje się jeszcze jakąś surówkę warzywną. I błagam Cię, nie kupuj w marketach! Zwłaszcza żywności! Przecież to sama chemia!
Kamil napisał
Witam , mi często podczas dolewania mąki rozrobionej z wodą, często tworzą się gluty , mimo że cały czas mieszam sos.
Olga Smile napisał
Kamil – można do miski z maka i woda dodać trochę płynu z gulaszu, wymieszać i dolać do garnka.
Kamil napisał
Olga, tak robie bardzo często ,mimo to czasem i tak tworzy się „glut”. Mąki zawsze używam tej samej – pszennej 500-ki.
Hobbykoch napisał
Gotowanie to jedna z moich pasji, to nie ma dnia, że nie gotować i piec :-)
Ponieważ moi dziadkowie pochodzą z Polski, Dorastałem z kuchni polskiej. Przepis gulasz, który można sobie wyobrazić tutaj przypomina mi o moim dzieciństwie i dziadków.
Dzięki za wspaniały przepis i najlepsze życzenia dla starego kraju z Niemiec
Klaudia napisał
Witam. Na ile porcji jest ten gulasz ?
bozenaK napisał
Taki sam przepis robiła moja babcia. Najlepszy gulasz jaki jadłam! :) Z jakiej firmy używacie mięsa? Moja babcia ostatnio znalazła firmę Dobrowolscy i sobie chwali.