HAMBURGER
Podstawowym burgerem jest hamburger. Znany i lubiany na całym świecie. Hamburger składa się z soczystej wołowiny, cebulki, piklowanych ogórków, musztardy, keczupu i oczywiście bułki. Często dostaje pytania o to jakie mięso wybierać do hamburger, cheeseburgera i generalnie burgerów. Tradycyjnie w środku jest kotlet wołowy. Cienki, soczysty i dość tłusty. Zawartość tłuszczu wołowego w mielonym mięsie do burgerów powinna wynosić około 20%. W Polsce to tak zwana II klasa mięsa. Gdy u mnie na stole pojawić się domowy hamburger, wtedy kupuję mięso wołowe i sama mielę. Jakoś z dystansem podchodzę do gotowych kotletów sprzedawanych w sklepach, chociażby były już uformowane. Moje doświadczenie podpowiada że kotlet do hamburgera kurczy się o połowę na patelni. Więc jak kupicie grube kotlety, to w efekcie bardziej będziecie mieli usmażony pulpecik niż cienki kotlet w środku bułki. Taki najbardziej klasyczny zestaw składników, ma oczywiście hamburger z McDonald’s. Jest też chyba najtańszą kanapką w ofercie fastoodów. Powiedziałabym, że bazową i podstawową, bo potem tylko można dodawać do niej ser, a to papryczki, plastry smażonego boczku, sałatę, drugiego wołowego burgera, pomidory ogórki surowe, kapustę, sałatę awokado – dowolnie. Wrócę jeszcze na chwilę do mięsa. Nie kupujcie chudego mięsa na burgery, po prostu nie. To właśnie zawartość tłuszczu w mięsie jest bardzo ważna, ponieważ wpływa na soczystość i miękkość finalnego burgera. W BurgerKing cheeseburger nie znalazłam teraz w ofercie hamburgera co mniej jednak zdziwiło. Sprawdzając w tabelach kalorycznych i alergenów jest, więc może to różnica w jakiejś sezonowości lub błąd na stronie. Niemniej ich hamburger nie różni się zbytnio składem od tych w McDonalds. Idąc tropem poszukiwania różnorodności w składzie jednej kanapki byłam też na stronie MAX Premium Burgers ponieważ kilka razy jadłam w tam roślinne burgery i muszę przyznać, że są na prawdę smaczne. Tu hamburger czyli burger z wołowiną został wzbogacony o chrupiącą sałatę lodową i sosem oryginalny, czyli inny nieco niż musztarda z majonezem.
HAMBURGER
HAMBURGER – składniki:
- 600 g wołowiny 20:80 czyli mięsa mielonego dość tłustego
- 3 bułki do burgerów (łatwiej kupić niż robić) spoko może być bezglutenowa, taka do opieczenia
- 1 cebula
- piklowane ogórki, mogą być ogórki kanapkowe albo sałatka szwedzka
- 2 łyżki ketchupu
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki masła (do podsmażenia bułek)
HAMBURGER – przepis:
- Mięso mielone przekładam do miski, kształtuję pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia płaski kotlet duży (zimniejsza podczas smażenia swoją wielkość mniej więcej o 1/3).
- Rozgrzewam patelnię i smażę kotlety z obu stron.
- Bułki do burgerów przekrawam na pół. Ja lubię je podsmażyć na patelni z łyżką masła albo grilluję na patelni z paskami. Można je też podpiec w piekarniku.
- Cebule kroję w drobną kostkę.
- Wyławiam ogórki ze słoika. W wersji bardziej wypasionej zrób ogórki do burgerów.
- Na deskę do krojenia kładę dół bułki do burgera, na niego układam posiekaną cebulę, gorące mięso, trochę musztardy, ketchupu, kilka pikli. Ilość trzeba dostosować do swoich preferencji. Przykrywam górną częścią bułki.
- I już, domowy hamburger wołowy gotowy do podania – smacznego!
Edward napisał
No i znowu rewelacja u Ciebie.
Gabrysia napisał
ale smakowite :) chętnie spróbuję :)
Przemysław napisał
Hamburgery wypróbowane i uznane za pyszne.
Agnes napisał
Dziękuję za kolejny pyszny przepis :) Pozdrawiam :)