HARIRA
Dzisiaj harira czyli marokańska zupa z ciecierzycą i pomidorami. Rozgrzewająca harira może zostać przygotowana w sposób wegański, wegetariański i klasyczny z mięsem jagnięcym, baranim lub drobiem. Tradycyjnie za zadanie wzmacniać i przywracać siły muzułmanom sił po poście w okresie ramadanu. Harira znajduje się w ofercie większych i mniejszych restauracji, możecie ją zjeść w wielu wersjach smakowych. Czasami spotyka się ją z mięsem, innym razem podaną z jajkiem, daktylami, granatami, cytryną, figami. Słowem – bywają też dodatki warzywno-ziołowe jak świeża kolandra ugotowana w zupie ale trzeba kolendrę lubić! U mnie dzisiaj harira wegańska bez mięsa przygotowana z ciecierzycą i zieloną soczewicą, z pomidorami, cebulą oraz makaronem. Mocne, intensywne rozgrzewające przyprawy, gęsta konsystencja, wyrazisty smak sprawiają, że rewelacyjnie wprost nadaje się na jesienną czy zimową zupę w naszym klimacie. Lubię wszytskie gęste i esencjonalne zupy, najlepiej takie, żeby łyżka w nich stała. Może nie powinnam tak pisać ale mam wrażenie, że zimą to właśnie zaciągane zupy są najlepsze :) Zapraszam oto moja harira bez mięsa czyli marokańska zupa z ciecierzycą i pomidorami, a właśnie, mi z tej porcji wyszło około 4 litrów zupy!
HARIRA
HARIRA – składniki:
- 1 duża biała cebula (mogą być 2 mniejsze)
- 5 łodyg selera naciowego
- spory pęczek natki pietruszki
- 200-250 g namoczonej ciecierzycy
- 200 g zielonej soczewicy
- 1 litr soku pomidorowego, passaty lub 2 puszki krojonych pomidorów w puszce
- 200 g koncentratu pomidorowego
- 100 g daktyli bez pestek
- 2 łyżki (czubate) słodkiej papryki
- 1 łyżka kurkumy
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1 łyżeczka kuminu mielonego (jeśli lubisz)
- 2 ząbki zgniecionego czosnku
- 1 łyżeczka imbiru w proszku lub świeżego
- 1 łyżeczka mielonego pieprzu (u mnie kolorowy)
- 2-3 łyżeczki soli (do smaku)
- 200 g ugotowanego cienkiego makaronu (u mnie bezglutenowy)
- 3 łyżki oleju lub oliwy
- OPCJA -> dla osób jedzących mięso 300-500g pokrojonego w kostkę taką 1,5 cm wielkości wybrane mięso
HARIRA – przepis:
- Na noc zalewam ciecierzycę wodą, moczę przez 12 godzin co najmniej aby napęczniała.
- Rano, cebule obieram, kroję w kostkę.
- Selera naciowego kroję w drobną kostkę, lubię, gdy nie jest zbyt mocno wyczuwalny.
- Daktyle kroję w paseczki.
- Do garnka o grubym dnie wlewam olej, wrzucam cebulę i selera, chwile przesmażam. Dodaję passatę, soczewicę, ciecierzycę, daktyle, przyprawy (jeśli chcesz także mięso). Dolewam około 2 litrów wody i gotuje przez 35 minut. Na tym etapie dodaję koncentrat pomidorowy i mieszam, doprawiam.
- W przypadku makaronu bezglutenowego gotuję go w oddzielnym garnku i dodaje do hariry.
- Na koniec dorzucam dużo posiekanej natki pietruszki.
- Harira ląduje na talerzach, syci, rozgrzewa, uspokaja i cieszy!
Beata napisał
Zapisuję
Wygląda smacznie!
Aleksandra napisał
Mateusz przepis już masz, to teraz gotuj ?
Magdalena napisał
jamiiiiiii będę gotowała, będę jadła, będę podziwiała i się zachwycała :D
Kasia napisał
Dominika
potwierdzam! Kuchnia tego typu bez dobrych przypraw i kolendry to juz szmira. Sorry ale to tak samo jakby hmm zrobic bitki wolowe bez ogorka kiszonego ( caly sens i smak potrawy idzie do ….. )
Kocham kumin, kolendre i wszystko co nadaje smaku. Madras curry np u mnie nawet w pascie jajecznej londuje
Dominika napisał
Kasia dokładnie, harira jest bardzo aromatyczna, temunprzepisowi bardzo daleko do hariry, ja rozumiem prywatne modyfikacje (czegoś dodam trochę więcej, czegoś mniej). Tu jest baaaardzo dużo pomidorów i mało przypraw.
Dominika napisał
Olga Smile
nie do końca się z Pania zgodzę, harira to bardzo aromatyczna zupa, natomiast w Pani przepisie to pomidorowa z ciecierzyca i soczewicą. Smakowowo bardzo będzie się różnić od oryginalnej hairy. Proszę spróbować według moich rad, a sama się Pani przekona.Ja jednak wolę gotować potrawy jak najbardziej zbliżone do.orginalu. a najlepiej najpierw samemu udać się na wycieczkę kulinarna.
Olga Smile napisał
Dominika
co dom, co rodzina, co historia to oryginał ? Czytelnicy przysyłają mi swoje przepisy z całego świata domowe, sprawdzone dla nich oryginalne więc mam dystans przez 15 lat publikując, co do podejścia do oryginału ? Lubię bardzo jak czytelnicy piszą swoje wersje, nie lubię jak wtłaczają swoje racje. Co do przypraw u mnie imbir, czosnek, papryka, pieprz, kurkuma sporo pomidorów bo tak lubimy. Bez masła, bez kolendry ale za to z bezglutenowym makaronem ?
·
Olga Smile napisał
Dominika jeśli masz ochotę to podziel się swoim przepisem tak jak proszę Panie wyżej, będzie miło :)
Karolina napisał
A ja nawet nie wiedziałam że połączenie ciecierzycy i pomidorów to Harira. Dla mnie to szybka grochówka z passatą pomidorową albo pomidorami z puszki. Koniecznie na wendzonce. Mało to fit! Ale zimą smakuje wybornie
Olga Smile napisał
Jeśli tylko ktoś ma ochotę podzielić się w komentarzu swoim przepisem, swoją wersją na harirę to zapraszam ?