HUMMUS Z CZOSNKIEM
Dla odmiany dzisiaj hummus z czosnkiem surowym, pieczonym lub smażonym. Są trzy możliwości aby hummus z czosnkiem wyszedł idealny. W opcji numer jeden, gdy użyjemy czosnku surowego będzie bardzo wyrazisty w smaku i aromatyczny. Hummus z czosnkiem pieczonym jest znacznie delikatniejszy i słodszy niż z tym surowym. Za to jeśli usmażycie czosnek na patelni da on wspinały charakterystyczny dymny posmak. W tym temacie nie jestem wybredna, hummus z czosnkiem wcinam jak wiewiórka orzeszki laskowe. W moim domu wszelkie pasty do chleba na bazie roślin strączkowych wykorzystujemy jako smarowidło do chleba, jako dodatek do kanapek, dip do warzyw lub po odpowiednim rozcieńczeniu sos do makaronu lub gotowanych ziemniaków. Normalnie nic się nie marnuje. Zasada jest tylko jedna, każdy hummus z czosnkiem musi być wyrazisty i dość pikantny na tyle, aby przebijał się smakiem z bardziej neutralnych dodatków. A Ty, jaki hummus lubisz najbardziej albo jaką pastę do kanapek? U nas byle w wersji roślinnej, właściwie żadna się nie marnuje, lubimy wszelakie smarowidła, robimy je często i chętnie zjadamy. Tak więc tym razem dzisiaj hummus z czosnkiem surowym, pieczonym lub smażonym poleca się do jedzenia!
HUMMUS Z CZOSNKIEM
HUMMUS Z CZOSNKIEM – składniki:
- 1 puszka ciecierzycy około 200 g netto
- 1/2 cytryny
- 3-4 łyżki pasty tahina
- 1 łyżeczka mielonego kminu
- 3 łyżki oliwy
- szczypta lub dwie soli do smaku
- 2 ząbki czosnku (surowego) lub 6 ząbków smażonego lub pieczonego
- u mnie 2 łyżki mieszanki przypraw harissa w proszku
HUMMUS Z CZOSNKIEM – przepis:
- Odlewam na sicie ciecierzycę. Przyznam się, że nie zawsze, czasami wlewam do blendera słoik z całą zawartością, wtedy wystarczy znacznie mniej oleju i pasta staje się lżejsza.
- Wyciskam sok z cytryny.
- Obieram ząbki czosnku. Opcja numer dwa: obieram, kroję w plasterki i smażę na łyżce oleju na słoto na patelni. Opcja numer trzy: to pieczony czosnek, który zazwyczaj zostaje mi po pieczeniu ziemniaków, gdy włożę więcej na zapas.
- Do miski, malaksera lub blendera wkładam ciecierzycę, dodaję sok z cytryny, oliwę, czosnek, sól, kumin, harissę i miksuję na najwyższych obrotach.
- Jeśli pasta jest za gęsta dolewam jeszcze kilka łyżek wody. Przekładam do miski i podaję!
- Hummus z czosnkiem podaję z grzankami, chlebem lub pokrojonymi w słupki warzywami, czasami smaruję nim naleśniki :D
Małgorzata napisał
Bardza zdrowa i smaczna pasta, też polecam.