JAGNIĘCINA PIECZONA
Dzisiaj jagnięcina pieczona czyli pieczeń jagnięca z łopatki lub pieczeń jagnięca z szynki. Jagnięcina jest mięsem o tak charakterystycznym smaku i aromacie. Ja osobiście jej nie lubię ale moi rodzice uwielbiają, dlatego od czasu dla czasu specjalnie z mojego piekarnika wychodzi pieczeń jagnięca z łopatki lub szynki, w porywasz szaleństwa comber jagnięcy, żeberka jagnięce lub gicz. O ile jagnięcinę pieczoną robię zazwyczaj w taki sam sposób z rozmarynem, solą i przekrojonymi na pół główkami czosnku o tyle, gicz zawsze podaję z puree z zielonego groszku i winnym sosem. Ładnie się prezentuje i podobno rewelacyjnie smakuje :) Mam to szczęście, że nawet jak ja nie lubię jakiegoś produktu spożywczego, mięsa, ryby czy podrobów to zawsze ktoś z moje rodziny chętnie zjada i dzieli się swoimi przemyśleniami co do smaku i konsystencji. A ponieważ rodzinnie jesteśmy szczerzy do bólu to wiem, że zawsze opinia jest z serca i taka prawdziwa. Jagnięcina pieczona lub duszona jest znacznie delikatniejsza niż baranina. O ile jakoś aromat baraniny mi nie przeszkadza, to jagnięciny zdecydowanie tak. Co osoba to inny gust. Dla mnie jagnięcina śmierdzi, dla moich rodziców i znajomych, cudownie pachnie :D Nie wiem czy wiecie, ale w moim domu rodzinnym było tak, że pierwszy obiad w Nowym Roku był najbardziej dopieszczonym obiadem z całego roku. W myśl zasady … „jak rozpoczniesz Nowy Rok, taki będzie już cały”. Przyznam, że zawsze na niego czekałam. Jako dziecko pamiętam, że maksymalnie odświętna była dla mnie duszona baranina, podana z ziemniakami i surówką z buraczków. Muszę taką dla was zrobić, bo to danie z mojego dzieciństwa a mama się już upomina. Ja można się domyślać, od gotowania w domu to teraz ja jestem ;) Dzisiaj u nas i u was także zapewne pierwszy obiad w Nowym Roku :) u mnie dla rodziny do wyboru: dla nas pieczone grzyby w pomidorowo-ziołowym sosie, dla rodziców- jagnięcina pieczona (pieczeń z łopatki). Do tego dla wszystkich: zapieczone i chrupiące ziemniaki z rozmarynem i czosnkiem oraz dwie surówki: prosta i pyszna z kiszonej kapusty i druga jabłkowa z selerem. Do popicia grzane wino. A co u Ciebie dzisiaj na obiad? Polecam mój przepis: jagnięcina pieczona czyli pieczeń jagnięca z łopatki lub szynki.
JAGNIĘCINA PIECZONA
JAGNIĘCINA PIECZONA – składniki:
- około 1400-1500 g kawałek jagnięciny łopatki lub szynki (u mnie szynka)
- 2 główki czosnku
- 5 gałązek rozmarynu (zdecydowanie kup świeży)
- 2-3 łyżki soli
- 2 łyżki oleju
- 250 ml wody lub bulionu
JAGNIĘCINA PIECZONA – przepis:
- Najważniejsza informacja jest to, że jagnięcina po upieczeniu misi mieć we wnętrzu temperaturę 80 stopni. Jeśli będzie za wysoka temperatura mięso stanie się suche i żylaste, za niska temperatura, będzie krwiste lub niedopieczone. Tu przydaje się albo piekarnik z termosondą co wyjątkowo ułatwia całe pieczenie lub termometr kuchenny.
- Jagnięcinę wyjmuję z lodówki, żeby osiągnęła temperatutę pokojową – to ważne ponieważ będzie się równomiernie piekła! Mięso myję, wycieram ręcznikiem, posypuję solą i wcieram ją w mięso. Mięso okładam rozmarynem i owijam sznurkiem lub wkładam w siatkę do wędlin (jak widać na zdjęciu). Główki czosnku przekrawam na pół.
- Na blaszce do pieczenia układam mięso, wlewam bulion, układam czosnek, jeszcze porcję rozmarynu i wstawiam do pieczenia. Piekarnik rozgrzany do 180 stopni. Ja używam termosondy, więc właściwie na tym etapie moja praca i sprawdzanie się kończy. Mięso piecze się średnio 2 godziny. Jeśli nie macie termosondy sprawdźcie temperaturę termometrem, jeśli go nie macie, pieczcie około 2 godzin.
- Przed pokrojeniem, jagnięcina pieczona odpoczywa u mnie przez 5 minut pod przykryciem.
Agnieszka Wojtas napisał
U mnie zupa grzybowa z przepisu M. Kuronia i steki z polędwicy z fasolką szparagową mmmm… uwielbiam
Dorota Bzdziak napisał
Zrazy wołowe z kluskami śląskimi + surówka z kiszonej kapusty, ale syn nie jadł. Wolał rybę po grecku… .
Bez słodyczy oczywiście bo magiczne postanowienia jeszcze działają
Elżbieta Dominikowska napisał
Agnieszka Dryjas napisał
Krokiety z kapusta i pieczarkami z barszczem czerwonym dla mnie. DLA meza krokiety ze szpinakiem i pieczony kurczak;))
Agnieszka Dryjas napisał
A i zestaw surowek: 1 buraczki z zakwasu tarte i por, 2 kapusta biala ogorek kiszony I marchew, 3 salata, rukola, pmidory i grillowana papryka:))
Anna Młotek napisał
Tagliatelle z mulami i krewetkami z sosem z białego wina i czosnku.
Monika Wilkuszewska napisał
Resztki z lodówki :-) :-) :-)
Ewa Szylińska napisał
U mnie bardzo kwaśna ogórkowa
Milena Żebrowska napisał
Zupa tajska bardzo ostra
Ilona Długa napisał
U mnie podobnie – pierś kacza z jabłkami, a do tego pyzy (te na parze) i modra kapusta