Jagodzianki
Lubicie jagodzianki? W sumie, czy jest ktoś, kto nie lubi ciepłych drożdżowych bułek, do tego wypełnionych świeżymi owocami i polanymi lekko kwaskowym lukrem. Podejrzewam, że ze świecą szukać kogoś takiego, kto zdecydowanie i z przekonaniem stwierdzi, że nie lubi jagodzianek. Jagodzianki i inne drożdżowe bułki, najsmaczniejsze są jeszcze lekko ciepłe, gdy lukier zaczyna zastygać a zapach pieczenia roznosi się po całej kuchni i zagląda do naszej sypiali. Kupiłam 3 kg jagód w drewnianej łubiance. Pytałam na facebooku co mam z nich zrobić i padły bardzo fajne propozycje na ich wykorzystanie a jednym z nich były właśnie jagodzianki. Bardzo się ucieszyłam, bo jagodzianki lubię wyjątkowo. Co prawda od wielu lat sama nie chodzę już na jagody, ale kupuje je na targu lub podczas zakupów na którymś z warszawskich bazarów. W tym roku planuję zamrozić sporo jagód, bo pierogi z jagodami bardzo lubi moje dziecko i dzieci znajomych. Są one rarytasem nie tylko zimą, ale również latem, jesienią i wiosną. Pierogi z jagodami przygotowuję z mąki pszennej białej albo razowej, żeby było trochę zdrowiej. Jest dużo przepisów na jagodzianki. Ja swój przepis opracowałam już dawno temu. Często przygotowuję wypieki bez jajek i tym razem w moim cieście również ich nie ma. Uważam, zresztą nie tylko ja, że to jedne z prostszych i najsmaczniejszych jagodzianek jakie miałam przyjemność robić i jeść!
Przepis na Jagodzianki
Składniki na Jagodzianki
- ciasto
• 500 g mąki
• 100 g masła
• ½ szklanki cukru
• 3 łyżeczki drożdży suszonych
• 1 szklanka mleka
• szczypta soli
• 1 jajko lub mleko do posmarowania bułek przed pieczeniem.lukier
• 2 szklanki cukru pudru
• 3-4 łyżki soku z cytryny - nadzienie
2 szklanki jagód
kilka łyżeczek cukru pudru
Przygotowanie bułek: Jagodzianki
1. Masło rozpuszczam na patelni lub w garnuszku, lekko studzę a następnie dodaję do niego mleko. Schładzam tak, aby masło z mlekiem były ciepłe na tyle, że bez problemu wkłada się do środka palec.
2. Do miski wysypuję mąkę, szczyptę soli, suche drożdże i cukier. Dodaję masło z mlekiem i wyrabiam miękkie, elastyczne ciasto. Przykrywam folią i odstawiam na godzinę do wyrośnięcia.
3. Ciasto wykładam na stolnicę lub dużą deskę do krojenia. Formuje wałek i kroję w grube plastry. Każdy plaster układam na dłoni, lekko dociskam. Na środek plastra układam 2 łyżeczki jagód i szczyptę cukru pudru. Zlepiam dokładnie brzegi. Jagodzianki układam zlepieniem do dołu na blasze wyłożonej papierem do pieczenia w odległości około 4 cm od siebie. Przykrywam ściereczką lub folią spożywczą i odstawiam na 30 minut do ponownego wyrośnięcia.
4. Jagodzianki przed pieczeniem smaruję rozbełtanym jajkiem lub mlekiem. Blaszkę z jagodziankami wstawiam do piekarnika nagrzanego do 190 stopni i piekę przez około 20-25 minut. Wyjmuję i przekładam na kratkę do studzenia. W tym czasie przygotowuję lukier.
5. Cukier puder oraz sok z cytryny wkładam do miski i ubijam mikserem do czasu aż powstanie lejąca się masa. Jagodzianki polewam lukrem kiedy są jeszcze ciepłe.
Magdasz napisał
A czy da radę zastąpić mleko krowie np kokosowym?
Ania Sz napisał
Witaj Olgo. Czy jagodzianki w wersji bezglutenowej wyjdą z tego przepisu. Oczywiście po zamianie tylko na mąkę bezglutenową.
Olga Smile napisał
Ania- myśle ze wyjdą.
Wiola napisał
Upiekła je wczoraj koleżanka i były boskie. Dzisiaj ja próbuję. Dziękuję za wspaniały przepis.
Beata Urbanczyk napisał
Bez glutenu i nabialu poprosze
Marlena Kasperczyk napisał
Chyba można spokojnie użyć innego mleka niż krowie
Anea Wczrek napisał
Bez glutenu i nabialu poprosze
Emilia Rekowska napisał
Bez glutenu i nabiału bardzo proszę :-)
Anna Śnieg napisał
Bez glutenu i laktozy by byly mistrzostwem. Tak samo jak tarta wisniowa bezglutenowa typu amerykanskie „cherry pie” z kratka…
Magdalena Kubaszewska napisał
mleko można zastąpić, a co z jogurtem? sojowy odpada, z mleka krowiego też…