JAJKA W SZKLANCE
Prościej się już nie da, jajka w szklance są typowymi jajkami śniadaniowymi na miękko. Po co robić jajka w szklance? Ponieważ jest znacznie prościej je przygotować niż klasyczne jajka na miękko. Proces ścinania jajka widzisz, możesz sprawdzić, w razie czego przedłużyć czas gotowania lub go po prostu skrócić. To bardzo wygodny sposób. Generalnie założenie jest takie, że jajka w szklance maja mieć płynne żółtko i ścięte białko. Podje się je z chlebem opieczonym, u mnie z paskami grillowanego chleba bezglutenowego oraz masłem. Jeśli nie jadasz nabiału można masło pominąć lub zastąpić odpowiednikiem bezmlecznym. Jajka w szklance znam od lat, są idealną propozycją na szybko, którą można wzbogacić różnymi dodatkami smakowymi. Wystarczy do szklanki dodać siekany szczypiorek, koperek, podsmażoną cebulkę albo na przykład suszone pomidory. Możliwości jest dużo. Tym razem jajka w szklance przygotowałam w najbardziej klasyczny sposób, ciekawa jestem jakie jajka na śniadanie Ty jadasz – sadzone, na miękko, na twardo, a może właśnie takie jajka w szklance albo w koszulkach?
JAJKA W SZKLANCE
JAJKA W SZKLANCE – składniki:
- 4 jajka
- sól i pieprz do smaku
- ewentualnie 1 łyżeczka masła
JAJKA W SZKLANCE – przepis:
- Szklanki smaruję od środka masłem.
- Do szklanek wbijam po 2 jajka.
- Wlewam wodę w garnka, wstawiam szklanki do wody, lekko solę jajka i włączam gaz. Podgrzewam wodę. Tu czas potrzebny do ścięcia białek. U mnie na małym gazie zajęło to 7 minut, żeby żółtko było płynne a białko ścięte. Jeśli szklanka jest cieńsza czas jest krótszy.
- Delikatnie mieszam jajka w szklance, stawiam na talerzyki, posypuję pieprzem i podaję.
Anonim napisał
Nabiał – kategoria produktów spożywczych obejmująca: mleko, wszystkie produkty pochodzenia mlecznego oraz jajka – wiki.
nabiał «mleko, produkty mleczne i jaja» – sjp
Słowo „nabiał pochodzi od „białogłowa”; dojeniem krów, wyrobem serów i hodowlą kur zajmowały się tradycyjnie zamężne kobiety (które nosiły białe chustki na głowach), stąd zbiorcza nazwa na dwie różne kategorie żywieniowe.
Pani Olgo, czy Pani w ogóle interesuje się jedzeniem? Rozumiem, że być może bliżej Pani do wege. ale żeby aż tak??
Olga Smile napisał
Czytelnik – odnosisz się do tradycji nazewnictwa a nie do składników i udziału białek czy pochodzenia produktów.Jako dietetyk a nie polonista ja patrzę na to z punktu widzenia nauki a nie „co kto komu powiedział kiedyś i kto od kur jajka podbierał ;) „Wątpliwości może budzić kwestia, czy jajka to nabiał. Słownik Języka Polskiego uznaje jaja za produkty nabiałowe, jednak artykuły mleczne to grupa wyrobów pochodzących od ssaków. Kury nie zaliczają się do tego grona, dlatego w tym kontekście jajek nie można zaliczyć do nabiału”. :)
Anonim napisał
Czy szklanka nie pęknie, gdy się ją włoży do wrzątku?
Anonim napisał
dlatego najlepiej używać terminu „produkty mlekopochodne” i wtedy nie ma nieporozumień. Np. angielski termin „dairy” oznacza właśnie produkty pochodzące od mleka i nie obejmuje jajek. Natomiast po polsku obejmuje on jaja :)
albatros napisał
Jak domyc szklanke, w ktorej zrobiono „jajko po wiedensku w szsklance”. Scianka szklanki ma potemn mocno przywierajace resztki bialka. Domycie szklanki po ugotowaniu „jajka 2 szklance” to istny horror! Czy ktos zna jakis sposob na uporanie sie z tym problemem?
Olga Smile napisał
albatros – namoczyć :)
Wojtek napisał
Wziąłem normalną szklankę, powoli włożyłem ją do wrzątku i po jakiś 30 sekundach szklanka się rozleciała. Trzeba jakąś specialną szklankę czy co? Może lepiej było by włożyć szklankę z jajkiem do zimnej wody i podgrzewać powoli?
Anonim napisał
Ten przepis jest idealny!
Jolcyk napisał
Wystarczy ugotować jajka na miękko , obrać i włożyć do szklanek z solą , naśle i dodatkami .